• PAYLAŞ

Yatırım Yapılacak En Değerli Para Birimleri Nelerdir?

  • 12/06/2017 - 15:00
  • 0 Yorum
  • 869 görüntüleme

Yatırım yapma konusunda ülkemizde altınla birlikte en çok tercih edilen yöntem dövizlere yatırım yapmaktır. Bu konuda en çok tercih edilen para birimleri Dolar ve Euro olarak dikkat çekse de küresel ekonomi içerisinde çok değerli para birimleri bulunmaktadır. Bizim ülkemizde daha çok bu iki para birimi tercih edilse de genelde bunlarla birlikte alternatif olarak tercih edilebilecek para birimleri de bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere yatırım yapabileceğimiz para birimleri hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız. Dünya ekonomisine hakim olan bu para birimlerinin neler olduğu ve yatırım yaparken hangi konulara dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Amerikan Doları

Dünya ekonomisinin odak noktasında bu para birimi bulunmaktadır. Amerika topraklarında ya da onun ulaştığı topraklarda yaşanan her türlü hadise dünya ekonomisini yakından ilgilendirmektedir. Sosyal ve siyasal anlamda her konu yakından takip edilmelidir. Aksi taktirde yapılacak yatırımdan zarar etme ihtimali bulunmaktadır. 2017 başında 4 TL’ye yüklenen Dolar ilk 6 ay geçildikten sonra 3.5 TL’ye geri çekilmiştir.

İngiliz Sterlini

Bildiğiniz gibi İngilizler AB’den ayrılma sürecinde bulunuyorlar. Bu süreci kaldırabilecek çok güçlü bir ekonomiler bulunuyor. Ancak gene de şu an bu para birimini çok da yatırım yapmak mantıklı değildir. Çünkü yapılacak yanlış bir hata para birimine çok büyük bir darbe indirecektir. Yatırım yapmak isterseniz de ülke içinde yaşanan tüm hadiseleri yakından takip etmelisiniz.

AB Euro

Avrupa Birliği çatısı altında Amerikan dolarına alternatif olması amacıyla ortaya çıkarılan bir bara birimidir. Küresel ekonomide doların ardından rezerv para birimi olarak kullanılmaktadır. Şu an AB’nin ağır toplarının sürekli referandum yapması tehlikeli sularda dolaşmasına neden olmaktadır. O nedenle yatırım yaparken dikkat edilmelidir.

Kuveyt Dinarı

Çok küçük bir ülke olmasına rağmen topraklarında bulunan yer altı zenginlikleri sayesinde çok güçlü bir ekonomiye sahiptir. Bu da para birimlerinin çok güçlü olmasını beraberinde getiriyor. Amerika ile ortak hareket ettiklerini göz önüne alarak takip edilmesi ve yatırım yapılması gereken bir para birimidir.

Cayman Adaları Doları

Bu küçük adalar topluluğunun para biriminin bu kadar değerli olmasının nedeni ise vergi açısından cennet olmasıdır. Para aklamak isteyenler ve yaşanacak kötü bir durumda birikimlerine dokunulmamasını isteyen birçok şirket ve insan paralarını burada bulundurmaktadır. Bu da otomatik olarak para birimini en önemlilerden birisi haline getirmiştir. Ülkemiz sınırları içinde yatırımı çok da tercih edilmek

İsviçre Frangı

İsviçre bildiğiniz gibi farklı kanunlarla yönetilen ve AB’nin ortasında bulunmasına rağmen bu gruba dahil olmak istemeyen bir ülkedir. Tarafsızlık yasaları nedeniyle şirketler bu ülkede ki bankalara yatırım yapma konusunda çok da isteklidir. Günümüzde bu küçük ülkenin para biriminin değerli olmasının temel nedeni budur.

Umman Riyali

Afrika kıtasında bulunan ülkeler arasında en değerli para birimidir. Belki de en dikkat edilmesi gerekenlerden birisidir. Çünkü yerel altı kaynakları onun bulunduğu konumun da etkisi ile para biriminin değerini arttırmaktadır. İnternet sayesinde forex üzerinden bu para birimine yatırım yapma şansınız var. Çok kolay bir yatırım yapılabilecek olmasına rağmen değişen kanunlar nedeniyle şu an küçük yatırımcıların çok da tercih edebilecekleri bir durum değildir.

Avustralya Doları

En güçlü ekonomiler arasında bulunması ve gelişmişlik düzeyinin çok yüksek olması beraberinde para biriminde değerlenmesini beraberinde getiriyor. Asya ülkeleri ile kurmuş olduğu ticaret ağı sayesinde para birimi de bu kadar değerlenmeyi beraberinde getiriyor.

[Toplam:2    Ortalama:1.5/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉