• PAYLAŞ

Yurt Dışında Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

  • 12/04/2017 - 16:45
  • 0 Yorum
  • 765 görüntüleme

Yurt Dışında Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Yurtdışına tatil ya da işiniz için seyahat etmeniz gerekiyor. Aklınıza ilk gelen sorulardan birisi yurt dışında kredi kartımı nasıl kullanılırım olacaktır. Bunun yapmak için öncelikle kredi kartınızın yurt dışında kullanıma açık olması gerekiyor. Bu işlemi nasıl yapacağınızı kısaca size anlatmaya çalışacağız. Bununla birlikte yurtdışında kredi kartı kullanımı esnasında zarar görmemeniz için dikkat etmeniz gereken detaylardan da bahsedeceğiz. Çünkü ülkemizde olduğu gibi yurt dışında bulunan kötü niyetli insanlar sizin kartınız üzerinden dolandırıcılık yaparak sizi zarara uğratabilir. Yabancı diyarlarda bu sorun ile uğraşmak istemiyorsanız bunları bilmenizde fayda var. Şimdi detaylı bir şekilde yurtdışında kredi kartı kullanma konusunda bilmeniz gerekenleri açıklayalım.

Kredi kartını yurt dışı kullanımına açtırmak

Şu an neredeyse herkesin bir kredi kartı bulunuyor. Kullandığımız kredi kartlarının hepsinin uluslar arası bankalara ait olsa da yerel bankaların yapmış olduğu uygulamalar nedeniyle genelde kredi kartları yurtdışı kullanımına kapalıdır. Bunun için yapmanız gereken bankanız ile irtibata geçerek yurt dışı kullanımına kredi kartınızı açtırmak olmalıdır. Özellikle bir ülke de açtırmak istiyorsanız bunu da belirtmenizde fayda var. Ancak genelde bu şekilde bir talep olduğunda bankanız tek bir ülke için değil her yer için bunu açılımı yapmaktadır. Yurtdışı seyahatinize çıkmadan önce bu istediğinizi belirterek kolayca kredi kartınızı yurt dışı kullanımına hemen açtırabilirsiniz.

Kopyalama Cihazlarına Dikkat Edin

Ülkemizde bu konuda mutlaka bu konuda birçok haber okumuşsunuzdur. Post cihazlarına ek olarak takılan küçük cihazlar ile kredi kartınız ile ilgili tüm veriler kopyalanıyor. Ardından sanki siz yapmışsınız gibi harcamalar yapılıyor. Bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta kredi kartınızı post cihazında geçirmek için başkasına güvenmemek olmalıdır. Çünkü kötü niyetli çalışanlar kartınızı anında kopyalayabilirler. O nedenle yapmanız gereken post cihazından kartınızı kendiniz geçirmeli ve şifrenizi kendiniz girmeniz olmalıdır. Bu cihazlara yurtdışında papağan adı verilmektedir. Kartınızı kopyalamak için kullanılır. Kasanın altın yapılan her kredi kartı çekim işleminde bu işlem basit bir şekilde yapılır. Onun için işlemin tamamının gözünüzün önünde yapılmasını istemeyi unutmayın.

Fiyat Etiketlerine Dikkat Edin

Yurtdışında genelde ürünlerin üzerinde iki farklı etiket bulunmaktadır. Bu etiketlerin birisi nakit ödemeleriniz diğer ise kredi kartı ile yapacağınız peşin ödemeler içindir. Birçok kez insanlar bunu karıştırabiliyor. Genelde kredi kartı ödemelerinde bu durum görevli tarafından işlem bitmeden size söylenmiyor. Bazı etiketlerde kredi kartı ödemelerinde komisyon alınmaktadır. Bu da sizi farkında olmadan daha fazla ödeme yapmanıza neden olmaktadır. Dikkat etmeniz gereken nokta ise almak için ürüne ödeme yapmadan işçilere bu konuyu sormak olmalıdır. Kredi kartı çekimlerinizde komisyon alacaklarını söylemekte çekinirlerse genelde başınıza bir sorun gelebilir. Büyük ihtimal ile çekim bir kez gerçekleştiğinde tekrar iptal etmesi yapılmayacaktır.

Otellere Kredi Kartınızı Bırakmayın

Yurtdışı otel rezervasyonunuza ödemek yapmak için gittiğinizde sizden pasaportunuz ile birlikte kredi kartınız talep edilecektir. Ve kredi kartınız ile ilgili size çeşitli sorular sorulacaktır. Bunlar arasında mini bar kullanım kullanmayacağınız sorusu da olacaktır. Bildiğiniz gibi otel mini barlarında bir küçük şişe suyun bedeli bile çok pahalı olabiliyor. O nedene rezervasyon işleminiz bitip kredi kartınızı almadan odanıza çıkmanızı tavsiye etmeyiz. Çünkü yapabileceğiniz harcamaları düşünerek otellerden önceden çekim yapabiliyor. Bu da bir anda otel faturanızın çok yüksek fiyatlara çıkmasına neden oluyor. Size tavsiyemiz tüm işlemleriniz bitene kadar beklemeniz ve pasaportunuz ile birlikte kredi kartınızı alarak odanıza çıkmanız olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉