• PAYLAŞ

Kırmızı Kravat Nasıl Kullanılır?

  • 23/07/2017 - 19:00
  • 0 Yorum
  • 748 görüntüleme

Dünyadaki en sıcak renkler arasında kırmızı renk yer almaktadır. Kırmızı duygusal manada hareketlilik, dinamizm, coşku, gençlik, mutluluk, azim, kararlılık, şehvet, aşk, samimiyet, heyecan kavramlarını bizlere göstermektedir. Farklı anlamları da dile getirir. Sıcağı, ateşi ve kanı simgelemektedir. Kırmızı renk kravat ise insana şevk, azim ve canlılık vermektedir. Bu sebepten ötürü gençlere yönelik kravatlarda kırmızı renk daha çok tercih edilmektedir. Kırmızı renk gücü ve azmi simgelemektedir. İnsanı harekete geçirir. Kırmızı renk coşku ile mutluluk hissiyatı yaratır. Çalışkanlığa iter. Eğer bir yerde hareket olayı gözlemlemek isteniyorsa kırmızı renk kullanılması doğru bir davranış olacaktır. Genel olarak disko ışıklarında kırmızı ve kırmızıya yakın tonlarda renk tercih edilmesinin sebepleri arasında ise hareketliliğe teşvik edilmesi istenmesidir.

Kırmızı renk diğer bir taraftan iştah açıcı özelliğe sahip olduğundan dolayı yemek yeme arzu ve isteğini artırarak tetikleme yapmaktadır. Kırmızı renk kolay fark edilmesinden dolayı öncelikle kendine çekmesi ve daha sonra da uzaklaştırmasından ötürü fast- food türü işyerlerinin birçoğunda kesinlikle tercihi söz konusu olmaktadır. Büyük firmaların birçoğu özellikle gıda şirketleri logolarını kırmızı olarak tercih etmektedirler. Çokokrem, nestle, ülker, biskrem vs. ürün markaları bunlara en güzel örneği teşkil etmektedir. Bu renk genel olarak yemek odalarında ve lokantalarda tercih edilmektedir. Diğer bir taraftan kırmızı renk uzun oturmaları da engel olmaktadır. Kırmızının çok kullanıldığı yerlerde insanlar uzun süre oturmak istemezler. Bunun sebebi ise içgüdüsel olarak hareketliliğe teşvik etmesi olmaktadır.

Kırmızı rengin yakın mesafelerde fark edilmesi daha kolay olmaktadır. Bu sebepten ötürü uyarı işaretlerinde genellikle kırmızı renk tercih edilir. Mesafe artınca ise kırmızı rengin fark edilmesi zorlaşır. Bu sebepten ötürü uzak mesafelerde fark edilmesi istenen işaret veya levhalarda kırmızı renk kullanılmaz. Uzak mesafeler için ise mavi renk daha uygun olmaktadır. Kırmızı renk dikkat çekici bir özellikten taşımasından dolayı dekorasyon ve dizayn yapılırken kullanılmaktadır. Kırmızı renkteki kelime ve objeler insanların daha çok dikkatlerini çekme özelliğine sahip olmaktadır. Tasarım ve çizimler yapılıyor iken kırmızı rengin tercih edilmesi daha uygundur. Çünkü insanlar bu objeleri daha kolay fark etmektedirler.

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉