• PAYLAŞ

Azerbaycan vatandaşlığı nasıl kazanılır?

  • 23/08/2017 - 17:00
  • 0 Yorum
  • 2022 görüntüleme

Büyüyen ve gelişen Azerbaycan birçok ülkenin vatandaşına, kendi ülkesinde vatandaşlık elde etme imkânı tanımaktadır. Bu yazımızda Azerbaycan vatandaşlığı için gereken koşullar konusunda bilgiler vereceğiz.

Kimler Azerbaycan vatandaşlığını elde edebilir?

Vatandaşlık talebinde bulunmak isteyen kişi Azerbaycan ülkesi sınırlarında doğmuş ise, vatandaşlık talep edebilmektedir. Uzun süre Rusya içerisinde yer alan ülke, vatandaşlık sınırlarının belirlenmesinde de eski Rusya sınırlarını kabul etmektedir. Buna göre anne babasından herhangi birinin eski Rusya imparatorluk sınırlarında dünyaya gelmesi başvuru için yeterli kabul edilmektedir.

Doğum yolu ile kazanma

Azerbaycan ülkesinde dünyaya gelmiş olmanız, Azerbaycan vatandaşlığı kazanmanızın ilk yoludur. Doğum sonrası gerekli olan birkaç prosedürün yerine getirilmesi halinde vatandaşlığa kabul edilmemeniz için bir gerekçe bulunmamaktadır. Öncelikle doğum yapılan hastaneden doğum belgesinin alınması gerekmektedir. Sonrasında vatandaşlığı tercih ettiğinin, aile tarafından nüfus müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir. Sonrasında kendi rızası ile vatandaşlıktan çıkmadıktan sonra çocuğun vatandaşlığı bakidir.

Kan yolu ile vatandaşlık

                 Annenin ya da babanın herhangi biri ülke vatandaşı ise Azerbaycan vatandaşlığına kabul edilirsiniz. İç hukuk bu sayede herhangi bir ebeveynin vatandaş olmasını yeterli olarak görmüştür. Başkaca herhangi bir şartı içermeyen bu durumda dil, din, ırk ayrımına gidilmemiştir. Sonrasında ise sadece dilekçe ile başvuru yaparak yurttaşlıktan çıkabilmektedir. Tabi önce 18 yaşına girmesi gerekmektedir.

Evlilik yolu ile vatandaşlık

Azerbaycan vatandaşı olan birisi ile yapmış olduğunuz evlilik sayesinde, vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken 2 husus vardır. İlki cinsiyet şartıdır. Buna göre sadece Azeri erkekler ile evlenen kadınlar vatandaş olabilir. Azeri bayanlarla evlenen erkeklerin vatandaşlık hakları bulunmamaktadır. Her ne kadar sıkı bir araştırma olmasa da formalite evliliklerin tespiti durumunda vatandaşlık hakkı iptal edilmektedir.

İkamet ile Azerbaycan Vatandaşlığı

Uzun zamandır Azerbaycan’da ikamet ediyor iseniz ya da uzun süredir çalışıyor iseniz, Azerbaycan vatandaşlığına kabul edilmeniz kolay olacaktır. Maddi olarak kendinize ve ailenize bakacak maddi duruma sahip iseniz, genellikle başvurunuz reddedilmemektedir. Aksi durumda başvurunuz değerlendirmeye bile alınmayacaktır. Güzel bir mesleğe sahipseniz, bu sizin için büyük avantajdır.

Evlatlık yolu ile vatandaşlık

Pek çok ülkenin iç hukukuna göre mümkün olmayan bir diğer yöntem evlat edinme yöntemidir. Ülkenin vatandaşı olan çiftler, ortak kararları ile evlat edinmeleri durumunda çocuğun milliyetine ve diğer hiçbir özelliğine bakılmaksızın vatandaşlığa alınırlar. Ancak bu çocuğun reşit olmaması gerekmektedir.

Yetkili makamların izni ile vatandaşlık

                Ülke iç hukukuna göre kabule yetkili makamların kararı ile başka herhangi bir işleme gerek olmaksızın vatandaşlık kabul edilir. Dilekçe ile yapmış olunan başvurunun kabulü ile öncelikle oturma izni çıkartılır. Sonrasında ise 2 yıl ikamet ederek aslen vatandaşlığa geçersiniz. Kültürel sanatsal ve spor başarınız varsa, evlilik dışı Azeri anneden doğulmuşsa, vatandaş olabilirsiniz.

[Toplam:28    Ortalama:2.5/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉