• PAYLAŞ

Hindistan vatandaşlığı nasıl alınır?

  • 19/08/2017 - 21:00
  • 0 Yorum
  • 2521 görüntüleme

Dünyanın en büyük 2. nüfusuna sahip ülkesinde siz de vatandaş olmak isteyebilirsiniz. Ancak nasıl kabul edileceğiniz konusunda herhangi bir bilginiz yok. Bu yazımızda sizlere Hindistan vatandaşlığı konusunda bilgiler vererek, ne şekilde elde edileceğini açıklayacağız.

Hindistan ülkesinde yaşayan yabancı uyrukluların, vatandaş olabilmesi için gereken koşulları en ince ayrıntısına kadar düzenleyen birden fazla yasa bulunmaktadır. Bu yasalarda Hindistan ülkesinde bulunma sebepleriniz, oturma sürenizin geçerli olduğu zaman dilimi, oturma izninizi almış olduğunuz statünün türü önem arz etmektedir. Bu noktada size en uygun olan yasayı kullanarak vatandaşlığa geçiş imkânı bulabileceksiniz.

Vatandaşlık şartları

Hür iradenizi ortaya koyma ve baskı altında olmadığınızı kanıtlama adına Hindistan vatandaşlığı elde etmenin ilk şartıdır. Bu şartı yerine getirmek, yazılı başvuruda bulunmanızı gerekli kılmaktadır. Vatandaşlığın elde edilmesi, birçok siyasi haktan yararlanmanızı sağladığı ve ülkede yer alan kast sistemindeki yerinizi belirlediği gerekçesi ile önemlidir. Hindistan ülkesi vatandaşlığa kabul aşamasında, ülke ile ortak paydalarınızın olduğuna ikna olmayı istemektedir.

Oldukça karmaşık bir yapıda olan Hindistan vatandaşlığı başvurusu konusunda sadeleştirme yaparak değerlendirmelerde bulunacağız. Geçmiş dönemlerde ülkede bulunan sömürge yönetimi ve işgaller nedeni ile ülke vatandaşlık konusunda çekingen davranmaktadır. Bir diğer sıkıntılı nokta ise, ülke nüfusunun kontrolsüz bir şekilde ilerlemesi ve gün geçtikçe insanlara yaşam alanı ve ekonomik imkân sağlayamama endişesinin taşınmasıdır. 2016 yılında yapılmış olan sayım neticesinde ülke nüfusunun 1 milyar 324 milyon olduğu anlaşılmıştır. Baktığınızda milyarlar hanesinden sonra gelen milyonlar hanesi bile ülkemizin nüfusunun yaklaşık 4 katıdır. Artan nüfusa iş ve yemek temini her geçen gün daha da güçleşmektedir.

Hindistan vatandaşı olabilmeniz ya doğuştan, ya da sonradan olabilmektedir. Hangi ülkenin vatandaşının çocuğu olursa olsun, Hindistan ülkesinde doğan bebekler vatandaşlık hakkını elde etmektedir. Ancak bu kendiliğinden meydana gelmemektedir. Bebeğin anne babasının bu konuda irade açıklamasında bulunması yani başvuru yapması zorunludur. Bebeğin annesi Hintli ancak babası yabancı ise, başvuru anında babanın ülkede çalışıyor olması, ayrıca babanın kendi vatandaşı olduğu ülkenin vatandaşı olması konusunda çocuğu için girişimde bulunmamış olması gerekmektedir. Yani baba tarafından çocuk, kendi yabancı milliyetine geçirilmiş olmamalıdır.

Sonradan başvuru yolu ile vatandaşlık

Sonradan başvuru yaparak vatandaşlık hakkını elde etmek için yapılması gerekenler, 1955 yılında kabul edilen kanuna göre Hindistan vatandaşlığı başvurusu şartları bölümünde düzenlenmiştir. Buna göre öncelikle yazılı olarak başvuru yapmanız gerekmektedir. Yazılı başvurunuzda en az 5 yıldır Hindistan’da kaldığınızı ispatlamanız gerekmektedir. Daha önceden başka ülkenin vatandaşı iseniz, o ülkenin vatandaşlığını bırakmanız gerekmektedir. Yani ülke çifte vatandaşlığa imkân tanımamaktadır. O ülkede mevcut bir oturma izniniz bulunmalıdır. Oturma izninin 2. Aşaması daimi ikamet hakkını elde etmektir. Oturma izni ve daimi ikamet hakkı tek başına vatandaşlığa yetmeyecek sadece yetkililerin düşünmesini tetikleyecektir.

 

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 2]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉