• PAYLAŞ

Zayıflama İlaçları ve Zararları

  • 22/08/2017 - 21:00
  • 0 Yorum
  • 2255 görüntüleme

Zayıflama ilaçları, son zamanların en çok gündemde olan konularından biridir. Bu ilaçlar fazla kilosu olan ve hemen zayıflamak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Büyük bir mucize beklenen bu ilaçların çok zararlı olduğu da bilinir. Özellikle son zamanlarda, zayıflama ilaçları sonucunda gerçeklesen ölüm sayıları artmıştır. Yalnızca tarım bakanlığı tarafına onay alınan bu ilaçların içerikleri bilinmez. Bu nedenle kullanımları büyük tehlike saçmaktadır. Zayıflama ilaçlarının zararları konusunda detaylı bilgi verelim;

Zayıflama ilaçları hangi hastalıklara neler olur;

Bu ilaçlar, metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Ancak bununla birlikte pek çok hastalığı da tetikler. Bilinçsizce kullanılan bu ilaçların neden olduğu hastalıkları şu şekilde açıklayabiliriz;

Kalp krizini tetikler;

Bilinçsiz olarak kullanılan zayıflama ilaçları kalp krizini tetiklemektedir. Yapılan araştırmalar, bu ilaçların kalp krizi riskini arttırdığını ortaya koymuştur.

Bağımlılık yapabilir;

Bu ilaçların içinde anti depresanlar bulunmaktadır. Bununla birlikte bağımlığı arttıran pek çok madde de bulunmaktadır. Bu nedenle uzun süreli kullanımlarda bağımlılık yapma ihtimali yüksektir.

Yan etkileri hayatı felç edebilir;

Baş ağrısı, mide bulantısı ve mide ağrısı ve kabızlık gibi pek çok yan etkisi bulunan bu haplar, yaşam kalitenizin düşmesine neden olabilir.

Yanlış bilgilendirme yapılır;

Zayıflama ilaçlarının ön kısımlarında ve reklamlarında, yanlış bilgiler verilir. Sizlere kısa sürede istediğiniz kiloya ulaşacağınız iddiasında bulunan bu haplar ciddi hasarlar yaratabilir. Genel olarak bu ilaçlar ile zayıflama gerçekleştikten bir süre sonra daha fazla kilo alınmaktadır.

Çeşitli hastalıklar meydana gelir;

Kan basıncını ve metabolizmayı hızlandıran bu ilaçlar, yüksek tansiyon, kalp krizi, kap çarpıntısı, böbrek hastalıkları, çeşitli kanama problemleri, karaciğerlerde hasar meydana gelmesi ve uykusuzluk gibi hastalıklara neden olabilir.

Hormonları bozar;

Zayıflama haplarının bazılarının içinde hormonlar da bulunmaktadır. Dışarıdan alınan hormonlar ise vücudun dengesini bozar ve bunun sonucunda pek çok hastalık meydana gelebilir.

Mineral eksilmesini sağlar;

Zayıflama haplarının pek çoğu içeriğinden dolayı vücuttan bir takım vitamin ve minerallerin eksiklimsin neden olur. Bunun sonucunda da pek çok hastalık baş gösterebilir.

Zayıflama hapları kullanılmalı mı?

Zayıflamak ilaçları, vücuda kalıcı hasarlar verdiği için ve ölüme yol açma ihtimali yüksek olduğu için kesinlikle kullanılmamalıdır. Diyetisyeninizin kontrolünde yalnızca Sağlım Bakanlığı onayı olan ilaçları kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Piyasada Tarım Bakanlığı onayı almış olan pek çok ilaç bulunur ancak bunların içerikleri bilinmez. Bu nedenle bu ilaçlara itibar etmeyin ve kesinlikle kullanmayın.

Uzmanların tavsiyesi zayıflama haplarının kullanmasının yerine diyet yapılarak sağlıklı bir şekilde kilo verilmesidir. Zayıflama hapı kullansanız da kullanmasanız da su içmeniz ve spor yapmanız gerekir. Düzenli bir beslenme programı da bunlara eklenerek, sağlıklı bir şekilde kilo verilmesi sağlanabilir. Eğer hızlı kilo vermek istiyorsanız, hap kullanmak yerine yağ yakan besinler tüketmeye ve diyet programınıza uymaya özen göstermelisiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉