• PAYLAŞ

Hikâyeler Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

  • 20/07/2017 - 09:00
  • 0 Yorum
  • 2037 görüntüleme

Sosyal medya kanalları sürekli olarak yeni özellikler ekleyerek yollarına devam etmektedir. Bu sayede üyelerinin daha fazla paylaşım yaparak sitelerinde uzun süreler kalmasını amaçlıyorlar. Başlangıçta bu çok sevilmese de günümüzde herkes sıklıkla bu özelliği kullanıyor. Tek bir fotoğraf ya da video paylaşılabileceği gibi birden fazla da içerik paylaşılabiliyor. Bu özelliğin en büyük farkı yayınlandıktan 24 sonra kendiliğinden silinmesidir. Yani paylaşımınızın sürekli olarak kalmamasıdır. Hikayeniz anlıktır ve istediğiniz kişiler ile paylaşmanızı sağlamaktadır. Facebook, İnstagram, whatsapp gibi platformlar bu özelliğin aktif olarak kullanıldığı noktalardır. Kullanıcılar bunu sürekli olarak kullanmaktadır. Çok kısa ve anlık olması aktif bir paylaşım sürecini beraberinde getirmektedir.

Whastapp Hikayeler Özelliği

Bu özellik snapchat tarafından kullanılması ile ortaya çıktı. Belirli bir süre sonra sosyal medya kanallarının tamamı tarafından benimsenerek özellik olarak sistemlere dahil edildi. Bunlardan birisi de whatsapp mesajlaşma hizmetidir. Paylaşım için bu uygulamaya girildikten sonra durum bölümüne gitmeniz gerekiyor. Burada sağ üst tarafta ya da durumun seçeneğindeki işarete tıklayarak ister anlık çekim yaparak ya da daha önce çekmiş olduğunuz bir içeriği bu kanal üzerinde paylaşabilirsiniz. Çok basit bir şekilde paylaşım yapılabilir. 24 saat sonra otomatik olarak silinecek olması hızlı bir etkileşim sağlanması açısından önemlidir. Burada arkadaşlarınızın içeriklerine yorum atabileceğiniz gibi onlarında sizin içerikleriniz hakkında ki fikirlerini okuyabilirsiniz.

Facebook Hikayeler özelliği

Facebook’da kullanıcılarına bu özelliği sunuyor. Facebook uygulamasına girdikten sonra en üst kısımda hikayen özelliğini göreceksiniz. Bu ikona tıkladıktan sonra 24 saat bir ömre sahip olan içeriğinizi paylaşacaksınız. Bir kişi bu paylaşımı gördükten sonra bu paylaşım onun için kaybolacaktır. Facebook ayrıca direkt özelliği ile bu paylaşımlarınızı belirli kişilere göndermenize de imkan tanımaktadır. Bir arkadaşınızın özellikle görmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu özellikle belirli kısıtlamalar ile de istemediğiniz kişilerin bu paylaşımı görmesinin önüne geçebilirsiniz. Paylaşımınızı farklı bir hale getirmek için ekstra özelliklerde bulunuyor. Simge ekleyebileceğiniz gibi yüzünüzün üzerine farklı görseller ile ilginç görüntüler oluşturma fırsatını sunuyor. Bu nedenle sıklıkla tercih ediliyor.

İnstagram Hikaye Özelliği

Bildiğiniz gibi dünya üzerinde ki en yoğun fotoğraf paylaşılan uygulama İnstagram olmaktadır. Bir telefon uygulaması olduğu için paylaşımlarınızı da bu uygulama üzerinden yapılmaktadır. Açılan uygulama da sen sekmesine tıklayarak istediğiniz içeriği rahatlıkla paylaşabilirsiniz. Bu paylaşımı yapabilmek için İnstagram uygulamanızın kamera ve mikrofon özelliklerini kullanma yetkisi bulunmalıdır. Bu ayarı yapmak için uygulama ayarlarına giderek ortadan bunlar için izin vermeniz gerekiyor. İzini verdikten sonra istediğiniz video ya da fotoğrafı kolayca burada paylaşabilirsiniz. Konum ekleme hizmeti ve ek bilgiler ile harika bir hikaye oluşturabilirsiniz. Hikayeye bir kez baktıktan sonra otomatik olarak ortadan kalkacaktır.

Hikayelerin Başlangıcı

Bu özellik snapchat uygulamasının ortaya çıkması ile başladığını söyleyebiliriz. Snapchat farklı bir uygulama olarak ortaya çıktı. Kısa videolar ve fotoğraflar paylaşmasını ve bunu sadece belirli bir süre ile kısıtlı tutması insanların dikkatini çekti. Bu özellikleri sayesinde bir anda popüler olmayı başardı. Şu an için onunla ortaya çıkan bu özellik birçok dev şirket tarafından farklı versiyonları ile kullanılıyor. Tabi kullanıcı sayılarının daha fazla olduğu Facebook, whastapp ve İnstagram gibi uygulamalar sayesinde insanlar daha sıklıkla bu özelliği kullanıyor. Yüz kısmına maske eklenmesi, izleyen kişilere bakılması, hareketli objeler ile dikkat çekici paylaşımlar ortaya çıkıyor. Bu özelliği kullanmak ve sürekli olarak etkileşimde kalmak daha heyecanlı bir hal alacak gibi duruyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER : ,


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉