• PAYLAŞ

Facebook Reklam Başvurusu Nasıl Yapılır?

  • 12/07/2017 - 19:00
  • 0 Yorum
  • 883 görüntüleme

2017 yılının ilk altı ayı itibarı ile yapılan açıklamada Facebook tarihi rekorunu kırarak 2 milyar kayıtlı kullanıcıyı geçtiğini açıkladı. Bildiğimiz kadarıyla bunların içinde çok sayıda sahte hesap olsa da büyük bir kısmı gerçek hesaplardan oluşuyor. Bu açıklama sitenin çok büyük bir reklam şirketi olmasını da beraberinde getiriyor. Dünya üzerinde çok az şirket bu kadar yüksek bir potansiyele sahip reklam gücüne sahip değildir. Televizyon reklamları belirli bir sayıya ulaşmayı başarırken, caddelere ve sokaklara asılan reklamlar sadece orada ki insanlar için etkili oluyor.  O nedenle Facebook reklamı diğerlerine bakarak önemli bir artı olarak görülüyor. Peki, Facebook reklam başvurusu nasıl yapılır merak ediyorsanız bu yazımızı dikkatli bir şekilde okumalısınız.

Facebook Reklam Başvuru Nasıl Yapılır, Gerekenler Nelerdir

Facebook üzerinden reklam vermek istiyorsanız yapmanız gereken kişisel ya da kurumsal hesabınız üzerinden siteye giriş yapmak olacaktır. Ardından ana sayfada bulunan reklam verme alanını tercih etmelisiniz. Karşınıza çıkacak olan ekranda sizden bazı bilgiler istenecektir ve bunlara doğru cevap vermeniz önemlidir. Bu şekilde başvurunuzu gerektiği şekilde yapmış oluyorsunuz. Başvurunuz şirketin reklam politikasına uygun olup olmadığı uzman kişiler tarafından detaylıca incelenecektir. Sosyal medyada Facebook uzmanları karar verdikten sonra otomatik olarak reklam yayınlamaya başlayabileceksiniz. Genel olarak bu başvuru da bir sorun yaşamadan ilk adım başarılı bir şekilde atlatılmaktadır.

Başvurunuz onaylandıktan sonra iş kolunuza göre bütçenize göre bir reklam verebilirsiniz. Reklamınızın maliyeti tamamen size kalmıştır iki farklı şekilde reklam verebilirsiniz. İsterseniz oluşturmuş olduğunuz sayfaya daha çok insanın gelmesini yani beğenmesini sağlamanız için bunu yapabilirsiniz. Yada paylaşmış olduğunuz gönderiyi daha çok insanlara paylaşmak için bu reklam hizmetini kullanabilirsiniz. Ulaşmak istediğiniz insan sayısını belirlemek ve gerekli yeterlilikte insana ulaşmak isterseniz vereceğiniz ücrette esneklik yapmanız gerekiyor. Bu konuda yapılan algoritma çalışmalar ile size vereceğiz ücrete göre ne kadar bir etki kazandıracaklarını otomatik olarak söylüyor. Genel olarak bu etkiye yakın ya da üzerine bir reklam hizmeti sunuyorlar.

Facebook Reklam Faydalı mıdır?

Reklam verilebilecek çok sayıda kuruluş bulunmaktadır. Bunların arasından Facebook’u tercih etmek yararlı mıdır? Sorusu her zaman akıllara gelecektir. Ülkemizde 35 milyona yakın olan kullanıcı bu platformda bulunurken dünya üzerinde bu sayı milyarla ifade ediliyor. Bu ada reklam yapmak istediğiniz aradığınız grubu bulmayı ve onlara direkt olarak yayın yapmayı kolaylaştırıyor. Bu konuda Facebook kullanıcıların verilerine bakarak ilgi alanlarına göre dokundukları yerlerde ilgilerini çeken reklamlar yayınlamayı tercih ediyor. Bu da direkt olarak ilgisi olan kişiler ile buluşmanıza yardımcı oluyor. Bir televizyon reklamı ile karşılaştırıldığında aslında daha yararlı bir reklam türü olduğunu söyleyebiliriz.

Tabi reklamın yararlı olabilmesi için doğru şekilde verilmesi gerekiyor. Birçok tez incelenmeli ve en doğru reklam grubuna yönlendirilecek reklam yapılmalıdır. Yapılan araştırmalarda reklam yayınlandığında üzerinde bulunan kelime sayısının 40’dan fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Paylaştığınız bir yazı dahi olsa içerisinde mutlaka bir görsel bulundurmaya dikkat çekin. Görsele sahip olan içerikler kullanıcılar tarafından daha fazla dikkat çekiyor. Yayınlayacağınız reklamda parlak ve canlı renkleri sürekli olarak tercih etmelisiniz. Çünkü bunlar dikkat çeken bir algı yaratmaktadır. Tabi canlı ve hareketli reklamlar yaparken bunların doğallığa uygun olmasına da dikkat etmelisiniz. Fazla resmi olarak reklamlar dikkat çekmemektedir. Facebook bu konuda reklam vermek isteyenlere önceli ipuçları veriyor. Bu ipuçlarından yararlanarak kendiniz için en doğru reklamı yayınlayabilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉