• PAYLAŞ

San Marino Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

  • 18/08/2017 - 19:00
  • 0 Yorum
  • 1571 görüntüleme

     San Marino en küçük ülkeler arasında üçüncü olarak yer almaktadır. San Marino’nun bir tek sınır komşusu bulunmakta olup, o da İtalya dır. San Marino bir şehir devletidir ve İtalya toprakları içerisindeki Emilia – Romagna ve Marche bölgeleri arasında yer almaktadır. Ülkenin, İtalyanca resmi dili olarak kabul edilmektedir. Halkın yaklaşık olarak % 97 si gibi önemli bir kısmı Roma Katolik Kilisesine bağlı bulunan vatandaşlardan meydana gelmektedir. Halkın geri kalan kısmını ise Protestanlar, Museviler ve Hıristiyanlar oluşturmaktadır. 13. Yüzyıl döneminde cumhuriyet olmuştur. San Marino’ya girişte pasaport kontrolü yapılmamaktadır fakat İtalya’nın içerisinden geçilerek gidildiği için Schengen vizesi giriş için gereklidir. Ülkede havaalanı ve tren istasyonu bulunmamaktadır. Denize kıyısı da bulunmadığından dolayı ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır. Ülkeye Akdeniz iklimi hakimdir. Yazları sıcak kışları ılık olarak yaşanmaktadır. San Marino ekonomisi ise dünya çapında bakıldığında çok istikrarlı ve başarılıdır. Ülkedeki en önemli geçim kaynağı ise turizm olmakla birlikte bankacılık, seramikçilik ve elektronik ile de uğraşılmaktadır. Ülkenin simgesi San Marino’da bulunan Üç kaledir. San Marino İtalyan mutfağının özelliklerini taşıyan bir ülkedir. En özgün yemekleri ise çikolatalı kektir.

San Marino Vatandaşlığı İçin Gereken Koşullar

     San Marino 30 bin kişiye ev sahipliği yapan bir ülkedir. Ülkenin para birimi ise avrodur. Her ülkenin yabancı uyruklu kişilere uyguladığı gibi San Marino’nun da yabancı uyruklu kişilere karşı uyguladığı kendi yasalarına ait vatandaşlık hakları bulunmaktadır. Bu haklarda ise aşağıdaki yazılan yazı da bahsedilmektedir.

San Marino da Doğum Yolu İle Elde Edilen Vatandaşlık

     Eğer yabancı uyruklu bir bebeğin annesi ya da babasından en az biri San Marino vatandaşlığı sahibi ise çocuk da doğuştan ülke vatandaşlığına kabul edilmektedir. Eğer yine yabancı uyruklu birinin anne ve babasından biri San Marino vatandaşı ise ve bu ailenin çocuğu yetişkin statüsünde ise en az bir yıl içerisinde San Marino vatandaşlığını istediğine dair bildiride bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde kesinlikle vatandaşlığa kabul edilmemektedir.

Vatandaşlık Elde Edebilmek İçin Diğer Yollar

     Bu ülkede yabancı uyruklu kişiler vatandaşlık başvuruları elde etmek istediğinde diğer ülkelere göre daha farklı ve başka mekanizmalar kullanılmaktadır. Ülkeye gelen yetişkin yabancı uyruklu kişiler için vatandaşlığın iki yolu bulunmaktadır. İlk olarak yabancı uyruklu kişinin San Marino vatandaşı olan biri ile evlilik yoluna girmesi olarak kabul edilir. İkinci olarak ise yabancı uyruklu kişinin San Marino’da ikametinin uzun olması gerekmektedir. Yaklaşık 30 yıl kadar olması vatandaşlık için yeterli olarak kabul etmemektedir. Ayrıca diğer ülkelerde de olduğu gibi San Marino Cumhuriyeti de çifte vatandaşlık olayını kesinlikle kabul etmezler. San Marino vatandaşlığını bunların yanı sıra bir pasaport bulunmadan yapmak da mümkün değildir.

[Toplam:34    Ortalama:2.4/5]
  • PAYLAŞ
İlginizi ÇekebilirXBöldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉