• PAYLAŞ

Kulak Kiri Nasıl Temizlenir? Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

  • 20/08/2017 - 17:00
  • 0 Yorum
  • 764 görüntüleme

En önemli duyu organlarımızdan birisi kulaklarımızdır. Dengemizi sağlamak, sesleri duymak ve o gelen seslere doğru tepkiler vermek için bize yardımcı olmaktadır. Görmediğimiz bir anda dahi kulaklarımız sayesinde bilgi sahibi olabiliriz. O nedenle kulaklarımıza çok dikkatli bir şekilde temizlik yapmamız gerekmektedir. Gerekli temizliği yapmak kulaklarımızda oluşan kirin temizlenmesi ile ancak yapılabilir. Bu kirler duymamızı etkilediği kadar etrafımızdan bakıldığı kötü bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır. Bu kirler yağlı bir görüntü ile dikkat çekse de içerisinde anti bakteriyel özellik bulunması nedeniyle kulağımızı korumaktadır. Ancak sürekli olarak böyle durdurmak kirin dışa doğru çıkmasına neden olur. Bu durumdan kurtulmak için kulağımızı farklı yöntemler kullanarak temizleyebiliriz.

Tuzlu Su ile Temizlik

Evde en kolay temizleme yöntemi tuzlu su kullanımıdır. Bu sayede kulağımızdaki kirler temizlenerek daha kolay dışarı atılması sağlanır. Yapılması gereken yarım bardak ılık suya bir çay kaşığı tuzlu su atarak çözülmesi beklenmelidir. Bu suya biraz pamuk batırarak sıra ile sağ ve sol kulaklar bununla temizlenir. Biraz su sıkmak yeterli olacaktır. Yapılan işlem 5 dakika kadar bekletildikten sonra içini temizlemek istediğimiz kulağımıza göre kafamızı çevirmemiz temizleme işlemi yapmamız için önemlidir. Bu sayede akıtmış olduğumuz su dışarı akarak temizlik işlemi başarılı bir şekilde yapılmış olacaktır. Tuzlu su ile kulak temizliği işte bu kadar kolaydır.

Oksijenli Su ile Kulak Temizliği

Eczanelerin hepsinde satılan oksijenli su yardımı ile kulak temizliği kolay bir şekilde yapılabilir. Oksijenli suyun içerisinde bulunan bazik yapı kulak kiri temizliğinde önemli bir yardım sağlayacaktır. Temizlik için oksijenli su ile normal su bir kabın içerisine eşit miktarlarda koyulur. Kulak damlası şişesine bu koyulur. Ardından kulağımız yukarı gelecek şekilde durularak bu karışımdan birkaç damla akıtılır. Bu akıtma işlemi yapılırken fazla akıtmanıza gerek yoktur. Çünkü az bir miktar bile kirin temizlenmesi için yeterlidir. Biraz bekledikten sonra ise daha sonra kulak aşağı çevrilerek temizlik işlemi tamamlanmış olur. Oksijenli su ile kulak temizliği bu şekilde yapılır.

İspirto ve Sirke ile Kulak Temizliği

Bu yöntem çok eski zamanlardan beridir kullanılmaktadır. Çok etkili bir yöntem olduğu söyleyebiliriz. Bir kabın içerisine temizlik için hazırlık yapmak için belirli miktarda sirke ve ispirto karıştırılarak koyulur. Karışım hazırlandıktan sonra ise bir pamuk batırılır. Temizlenmek istenen kulak yukarı gelecek şekilde durarak içerisine birkaç damla pamuktan damlatılır. Temizlenmeden önce ise 5 dakika gibi bir süre bekletilir ve ardından kafa ters tarafa çevrilerek karışımın akıtılması sağlanır. Aynı işlem diğer kulağımıza da yapılarak temizlik tamamlanmış olur. İspirto ve sirke karışımı kullanılarak kulaklarımız bu şekilde basit ve etkili bir şekilde temizlenmiş olur.

Ilık Su ile Kulak Temizliği

Ilık su kullanarak da istenirse kulak kirlerinin temizlenmesi etkili bir şekilde sağlanır. Bu basit yöntemin kullanarak kulak temizliğinin nasıl yapılacağını da sizlere anlatalım. Bu temizliğin yapılması için bir şırınganızın olması gerekiyor. Şırınganın içerisine ılık su çekilir. Kulaklar yukarı gelecek şekilde kafamız sıra ile sağa ve sola çevrilerek şırıngamızdan az biraz ılık su içine boşaltılır. 2 dakika kadar bu şekilde durulduktan sonra ise kulak temizlenmesi için kafa ters tarafa çevrilir. Bir kulak bitmeden diğer kulağa işlem yapmamak gerekiyor. Temiz bir bez kullanılarak dışarı akan su temizlenerek işlem tamamlanmış olur. Kulak temizliği dikkatli yapılmalıdır. Aksi taktirde bazı riskli durumlar ortaya çıkabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
İlginizi ÇekebilirXBöldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉