• PAYLAŞ

Ayak Kokusu Nasıl Önlenir?

  • 18/08/2017 - 17:00
  • 0 Yorum
  • 631 görüntüleme

Yaz aylarının da gelmesi ile hemen herkesin başına gelebilecek bir sıkıntı da Ayak kokusu problemidir. Bu konu biraz utanç verici birazda can sıkıcı bir durumdur. Bu konun ayak temizliği ile pek bir alakası yoktur. Bu yüzden temizliğe ne kadar dikkat edilirse edilsin bu sorun ortaya çıkabilir. Ayak kokusun en önemli nedeni gün içerisinde ayakkabı içerisinde kapalı kalan ayağın terlemesidir. Çorap ve ayakkabı bir araya geldiğinde hem terlemeye hem de terin içeride kalmasına neden olur. Bu da ayakların kokmasını sağlar.

Ayak Kokusunun Nedenleri

Ayaklar en fazla ter bezlerine sahip olan bölgedir. Bir insanın tek bir ayağında 250 bin adet ter bezi bulunur. Bu ter bezleri gün içerisinde sürekli olarak ter üretir. Bir ayak bir günde yaklaşık olarak yarım litre Ter üretir. Bu terin uzaklaştırılması gerekir. Eğer uzaklaştırılmaz ise ve kapalı kalırsa ayak üretilen terin etkisi ile kokar. Terlemenin yanında birde ayakta bulunan bakteriler kötü bir koku oluşumuna sebep olmaktadır. Ayaklarda bulunan bakteriler peynir üretiminde kullanılan bakterilere benzer. Yani aynı peynir üretirken çıkan gazın kokusu gibi bir koku oluşur. Ayakkabı içerisinde karanlık bir ortam olması bakterilerin üremesi için oldukça yatkındır. Ayrıca ter ile rutubetli bir ortamın olması da bakteriler için gayet uygun bir ortamdır.

Çorap kış aylarında ayağın sıcak kalmasını sağlar. Fakat yaz aylarında bu sebepten ötürü çıkarılan çoraplar teri ve kokuyu artırır. Özellikle hava almayan ayakkabılar ile ayakkabıda bulunan bakteriler ayaktaki yağ ve ölü hücreler ile beslenerek artar. Ayrıca çoraplar üretilen nemi emerek biraz olsun rutubetli bir ortam oluşmasını önlerler. Bazı insanların ayakları diğer insanlara göre daha fazla kokar. Bunu da sebebi üretilen ter miktarına bağlıdır. Yani kişinin ter üretim metabolizması ile doğru orantılıdır.

Ayak Kokusu Gidermede Temizlik

Ayak kokusunu önlemek kesin bir yöntem değildir. Fakat biraz olsun önlenebilir ya da giderilebilir. Ayak temizliği koku problemi için oldukça önemlidir. Ayaklarda bulunan bakterilerin ve ölü derilerin giderilmesi için her gün düzenli olarak yıkanması gerekmektedir. Ayrıca su ile doldurulmuş bir kapta ayakların bekletilmesi ve ondan sonra yıkanması daha etkili bir yöntem olabilir. Sabun ile iyice yıkadıktan sonra iyi bir şekilde durulanmalıdır. Sabunla yıkamak ayaktaki yağları da giderecektir.

Ayak Kokusu Gidermede Çorap Ve Ayakkabı Seçimi

Ayağın terlemesini ölmek kolay değildir. Fakat üretilen terin emilmesi sağlanabilmektedir. Bunu içinde en etkili araç çoraplardır. Özellikle pamuklu çoraplar veya özel üretim olan çoraplar üretilen teri emerek ayağın nefes almasını sağlamaktadır. Gün içerisinde çorapların nemlendiği hissedilir ise temizleri ile değiştirilerek kokunun önlenmesi sağlanabilir.

Ayak kokusu önlemde bir diğer önemli araç ayakkabıdır. Yaz ayları için doğru ayakkabıların seçilmesi terlemeyi ve kokuyu önleyebilir. İlk olarak dikkat edilmesi ayakkabının ayağı sıkmamasıdır. Eğer ayakkabı ile ayak arasında yeterli bir boşluk yok ise ayak daha çok terler ve koku oluşumuna neden olur. Rahat ayakkabıların giyilmesi gerekmektedir. Ayrıca plastik ayakkabılarda ayağın nefes almasını önler. Bu hem ayak kokusu için hem de ayak sağlığı için önemli bir faktördür.

Ayak Kokusu Önlemede Diğer Önlemler

Ayak kokusu probleminin giderilmesi için sebep olan etmenleri göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Yani ayaklarda kokuya sebep olan bakterilerin gidermesi gerekir. Ayakkabılarını güneşte bırakma ve bakteri önleyici sprey kullanmak etkili bir yöntemdir.

 

Ayrıca spor ayakkabıların birçoğu yıkanabilir özellikledir. Bu özelliğin kullanılarak ayakkabıların ara sıra yıkanması da aya kokusu önlemede etkilidir.

[Toplam:1    Ortalama:1/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉