• PAYLAŞ

İnternet Reklamcılığını Nedir? Türleri Nelerdir?

  • 18/07/2017 - 13:00
  • 0 Yorum
  • 2398 görüntüleme

İnternet günümüzde çok büyük potansiyeli olan bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Milyarlarca insana oturduğunuz yerden ulaşma imkanı sunuyor. Bunun için internet üzerinde reklam verme şansınız var. Tabi birçok reklam yolu bulunuyor. Bunların arasında size ve işinize en uygun internet reklamına tercih etmek için kritik bir karar vermeniz gerekiyor. Her alan ve durum için hazırlanmış farklı ücretlere ve boyutlara göre sınıflandırılmış internet reklamları bulunuyor. Tabi reklam vereceğiniz kurumun büyüklüğüne göre talep edilecek olan ücrette büyük bir değişiklik gösterebiliyor. Reklamı yanlış vermek demek size olan geri dönüşünün çok düşük olması anlamına gelmektedir. O nedenle dikkatli davranmak ve internet reklamcılığını araştırmak gerekmektedir. Şimdi sizlere internet reklamcılığının türleri hakkında bilgi verelim.

Arama Motoru Reklamları, bu türler arasında ilk sırada geliyor. Çünkü insanlar internette bir şey aradıklarında ilk sırada bu reklamlar çıkıyor. Kolay bir erişim sağladığı için de ilk olarak ona tıklamayı tercih ediliyor. İnternet sitelerinin sağında solunda görülen reklamlara göre daha yüksek bir geri dönüş sağlanıyor diyebiliriz. Bunun verimli olabilmesi için doğru kelime grubunu belirmeniz daha mantıklı bir tercih olacaktır. Bilgisayar, cep telefonu ve tabletlere göre uyarlanabilir reklam fırsatları sunuyor. Bunların arasında Google reklamları insanların ilk tercih ettikleri arasında bulunuyor. İlk sayfada hemen arama çubuğunun altında bulunmasının garanti olması da büyük bir avantajdır.

E-Mail reklamcılığı da internet reklamları arasında bulunuyor. Bu kullanıcıya bağlı bir reklam çeşidi olarak sınıflandırabiliriz. Çünkü insanlar kendi e-mail adreslerini vererek ilgilendikleri bir şirketin ya da ürünün mail grubuna dahil olmaları gerekmektedir. Bunun en büyük avantajı ise sadece ilgisi olan insanlara gönderiliyor olması geri dönüş oranının yüksek olmasını sağlamaktadır. Bu sayede de reklama daha yüksek bedeller harcamasının önüne geçmesi için tercih edilebilir. İnsanların bazıları email reklamcılığı denildiğinde genellikle istemeden posta kutumuza düşen reklamlar olarak algılamaktadır. Bu aslında yanlış bir işlemdir. Çünkü bu nedenden dolayı insanlar kuruma sempati duysalar dahi ona karşı olumsuz bir tutumun içerisine girmeye neden olmaktadır.

İçerik ağı reklamları da bir internet reklamcılığı türüdür. Burada bir yayıncının, reklam verilen kuruma yardımcı olması gerekiyor. Örneğin sitemizde görmüş olduğumuz reklamları buna örnek olarak gösterebiliriz. Anlaşma gereği site sahibi bu reklam kodlarını kendi sitesinin içine eklemesi gerekiyor. Siteye giren kullanıcıya göre görülen reklamlar içinde farklılıklar yaşanmaktadır. Ücretlendirme ve ödeme seçenekleri konusunda ise aram motorları ile aynı seviyede bir hizmet şeklidir. Tabi burada yayınlanan reklamlara giren kullanıcılar genelde bunlara dikkat etmezler. Ancak onların ilgisini çeken bir durum olduğunda tıklarlar ve reklam verilen siteye gitmeyi tercih ederler. Ne kadar duracağının ve bir etkileşim içine girip girmeyeceğiniz bir garantisi bulunmaktadır.

Sosyal ağ reklamları son yıllarda büyük bir güce sahip oldu. Sosyal medya sitelerinin sayısının artması ve insanların bu sitelerde saatlerce zaman geçirmeleri bu anlamda ekstra bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Sağladığı kolaylıklardan birisi de reklamların sadece ilgi alanı bu konular olan kişilere gösteriliyor olmasıdır.

İnternet reklamcılığı siteleri arasında sadece reklam yayınlanan bazı web siteleri bulunmaktadır. Bunların geneli ücretsiz olarak bu hizmeti sunmaktadır. Tabi bu sitelerden geri dönüş sağlanmasını istiyorsanız yayınladığınız sitenin güçlü ve trafiği yoğun olan bir reklam sitesi olması gerekiyor. Ancak bu sayede belirli bir avantaj sağlamaktadır. İnternet reklamcılığı gelişmeye devam eden bir iş koludur. Gelecekte farklı şekillerle de hizmet verilmeye devam edilecektir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉