• PAYLAŞ

Slovakya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

  • 22/08/2017 - 17:00
  • 1 Yorum
  • 3470 görüntüleme

Slovakya dağılmış olan Çekoslovakya ülkeleri arasında yer almaktadır. Avrupa’da yer alan ülkenin toprakları büyük bir oranda dağlarla kaplıdır. Akarsu konusunda şanslı olan Slovakya, karasal iklimin yoğunluğu altında olan bir ülkedir. Yer altı kaynakları bakımından da oldukça zengin bir ülkedir. Ayrıca Slovakya, Avrupa kıtasının otomobil üretim yeridir. Çok sayıda otomobil firmasının fabrikaları bu ülkede bulunmaktadır. Ülke topraklarının içerisinden geçen petrol boru hatları ekonomilerine büyük bir katkı sağlamaktadır. Ormancılık ise Slovakya’da yaşayan insanların gelir kaynaklarından biridir. Slovakya kış turizmi, dünyaca ünlü kaplıcaları ılıcaları sayesinde en çok tercih edilen merkezlerden biridir. Slovakya bir Schengen ve Avrupa Birliği ülkesidir. Slovakya seyahati için vize almak zorunludur. Slovakya Konsolosluğu vize talebinde bulunan kişiler hakkında kapsamlı bilgi almak istemektedirler. Slovakya vize başvuru formu ve evraklarının birbiri ile örtüşmesi çok önem verilen bir konudur. Slovakya vizesi Schengen grubu olduğu için vizesi de Schengen kapsamındadır. Slovakya vizesi almak seyahatin il adımıdır.

Slovakya Vatandaşlığı

     Slovakya da hayatını sürdüren yabancı uyruklu vatandaşların Slovakya vatandaşlığı için uymaları gereken birçok koşul yasalar ile belirtilmektedir. Ülkeye geliş sebebi, oturduğu süre, oturma izni statüsü gibi faktörler yabancı uyruklu birinin Slovakya vatandaşlığına geçişi esnasında hangi yasadan faydalanabileceğinin belirlenebilmesi açısından büyük bir önem arz etmektedir. Slovakya vatandaşlığına geçme her şeyden önce kişinin kendi özgür iradesi ile verebileceği bir karardır.

Slovak Vatandaşlığının Doğum Yolu İle Kazanılması

Anne ve babasından en az biri Slovak vatandaşı olan çocuk, doğuştan Slovak vatandaşı olarak kabul edilmektedir. Ayrıca yabancı anne ve babaların Slovakya’da doğan çocukları, anne veya babadan en az biri çocuk doğduğunda 8 yıldan beri devamlı ve yasalara uygun bir şekilde Slovakya’da yaşıyor ve oturma hakkına sahip bulunuyor ise vatandaşlığa kabul edilir. Bu tür çocuklar doğuştan itibaren Slovak vatandaşı olurlar.

Seçme Yolu İle Slovak Vatandaşlığının Kazanılması

     Anne ve babası Slovak olmakla birlikte anne ve babasının vatandaşlığını alan kimseler 23 yaşına kadar vatandaşlıklardan birini tercih etmeleri gerekmektedir. Yabancı vatandaşlığında kalmak isteyenler ve 23 yaşına kadar bir tercih yapmayanlar Slovakya vatandaşlığını kaybeder. Slovak vatandaşlığına karar veren kimseler 23 yaşına kadar diğer vatandaşlıktan çıktıklarını belgelemeleri gerekmektedir.

Takdir Yolu İle Slovak Vatandaşlığının Kazanılması

     Takdir yolu ile Slovak vatandaşlığının kazanılması için bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartların bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Slovakya’da en az 8 yıl yasal oturum
  • 60 yaşından büyük yabancı uyruklu kişiler için 12 sene oturum
  • Sabıkasız olmak
  • Kendisi ve ailesi için yeterli bir konuta sahip olmak

Slovak vatandaşlığına geçiş işlemleri şu şekildedir: Öncelikle bir dilekçe yazmak gereklidir. Anayasaya bağlılık beyanı ve Slovakça testi yapılmaktadır. Slovak vatandaşlığına alınma belgesi gerekmektedir.

 

Click to rate this post!
[Total: 30 Average: 2.4]
  • PAYLAŞ


Nasıl Yapılır - 11/12/2022 - 10:27

test

Cevapla
Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉