• PAYLAŞ

E-Devlet Uygulaması Nedir? Faydaları Nelerdir?

  • 18/08/2017 - 11:00
  • 0 Yorum
  • 1509 görüntüleme

21.yüzyıl bildiğiniz gibi teknoloji çağı olarak kabul edilmektedir. Bu çağa uygun olarak da tüm sistemler evrim geçiriyor. İnsanlık tarihinin en eski sistemlerinden olan devlet yapılanması da bundan sonuna kadar nasibini almış durumda. Tüm insanlık boyunda devlet ile yapacağımız tüm işlemleri gerekli kuruma giderek gerçekleştirmemiz gerekiyordu. Ancak günümüzde internet aracılığı ile e-devlet sistemine giriş yaparak işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Tüm vergilerinizi ödeyebiliyor, kişisel davalarınıza bakabilir daha birçok şeyi bir internet sayfası aracılığı ile rahatça yapabiliyorsunuz. Bu sayede hem maliyetten hem de zamandan tasarruf edilmiş oluyor. Hız çağında yaşadığımız için bir verinin saatinizden 10 dakika sonra açıklanması bile önemli bir veri olarak kabul ediliyor.

E-Devlet Sistemine Nasıl Giriliyor?

E-devlet sitemine girmek için yapmanız gereken işlem çok basittir. Bir PTT şubesine giderek kimliğinizi vererek e-devlet şifrenizi almanız gerekiyor. Bu şifre size özel olarak düzenlenmiş olup sadece bir kez kullanılacak şekilde hazırlanmaktadır. Girişinizi kimlik numaranız ve şifreniz ile yaptıktan sonra size tavsiyemiz şifrenizi değiştirmeniz olacaktır. Sisteme günümüzde 5 farklı şekilde giriş yapabilirsiniz. E-devlet şifresi aracılığı ile yapılabileceği gibi, mobil imza yöntemi ile de yapılmaktadır. E-imza, TC-kimlik kartı ve İnternet bankacılığı hizmetler ile de sisteme dahil olunabilmektedir. Tabi bunların bazıları kullanabilmek için telefonunuzda bazı uygulamaların indirilmiş olması gerekiyor.

E-Devletin Faydaları

E-devletin çok sayıda faydası bulunuyor. Bu faydaların başında zaman ve maddi olarak tasarruf yapılmasını ilk sıraya yazabiliriz. Hayatınızın bir döneminde mutlaka bir devlet işini halletmeniz için uzun bir sıra beklemişsinizdir. Bu sırayı en hızlı şekilde atlatmak için bazı hilelere de başvurduğunuz olmuştur. Şu an için bu şekilde bir sıra beklemenize gerek yoktur. Tek yapmanız gereken akıllı telefonunuz yada bilgisayarınız aracılığı ile www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız olacaktır. Bunu basit bir şekilde yaptıktan sonra artık tüm devlet işlerinizi bu sistem üzerinden rahatça yapabilirsiniz. Yapabileceğiniz işlem sayısı o kadar çoktur ki artık devletin tam anlamı ile sanal dünyaya adapte olduğunu rahatlıkla göreceksiniz.

Tabi E-devlet sistemi insanlık tarihi kadar eski olan devlet yapısını çok büyük bir şekilde değiştirmeyi başarmıştır. Bunun ne büyük artısı dediğimiz gibi insanların zamanlarını devlet kapılarında beklemeden işlemlerini halletmeleri olmaktadır. Her Temmuz ve Ocak ayı sonundan insanlar araçlarının motorlu taşıtlar vergisini ödemek için sırada beklemektedir. Ancak günümüzde bunun için sıra beklemeye gerek yoktur. Ya da basit bir kağıt almak için adliye önlerinde sıra beklemenize gerek yoktur. E-devlete girerek istediğiniz dökümü çok kısa bir sürede indirip işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu insanlara daha çok vakit kazandırmak ile birlikte devlette işlerin daha hızlı yürümelerini sağlamaktadır.

E-devlet üzerinden yapacağınız işlemlerin bazıları paylaşalım. Mutlaka bunlardan birisini deneyen olmuştur. Adalet bakanlığı işlemleri, Bit İşlemler, Emniyet İşlemleri , Maliyet bakanlığında veri ödeme işlemleri, Meteoroloji bilgilerinin edinilmesi, Askerlik durumu sorgulama işlemleri, PTT üzerinden HGS işlemleri, SGK ile ilgili çok sayıda önemli işlemin basitçe yerine getirilmesi, Tapu bilgilerinin sorgulanması, Üniversite kayıt işlemlerinin yapılması ve merkez bankasının günlük döviz kurlarını buradan takip edebilirsiniz. Bu saydıklarımız e-devlet üzerinden en çok tercih edilen işlemlerden sadece birkaç tanesidir. Bunlarla birlikte daha birçok devlet kurumu ile ilgili bu sistem üzerinden sunulan hizmetleri değerlendirebilirsiniz. Gelecekte bu sistem sayesinde hiçbir devlet kurumuna gitmek zorunda kalmayacağız. Burada dikkat etmeniz gereken güvenliğinizi sağlamak için şifrenizi ve kimlik bilgilerinizi kaybetmemeniz olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 2.7]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉