• PAYLAŞ

Yatırımcı Olmak İsteyenlere Önemli Tavsiyeler Nelerdir?

 • 18/08/2017 - 13:00
 • 0 Yorum
 • 1765 görüntüleme

Gerçek bir yatırımcı olmak istiyorsanız bu konuda dikkatli olmanız gereken önemli detaylar vardır. Özellikle yıllarca didinerek yapmış olduğunuz birikimlerinizin daha fazla gelir sağlamasını oluşturmak için yapmanız gerekenler vardır. Bunu yaparken birikiminizi tamamen kaybetmemeniz için odaklanmanız gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Size bu konuda önemli tavsiyelerde bulunacağız. Bu tavsiyelere uymak sizin menfaatinize olacaktır. Aksi taktirde büyük ölçek de zarar etme riskini oluşabilir. Eğer hedefinizde iyi bir yatırımcı olmak varsa aşağıda yazacağımız maddelere dikkatli bir şekilde odaklanmanızı tavsiye ederiz.

 1. Tek Gecede Zengin Olamazsınız

Yatırımcıların bir gecede zengin olduğunu anlatan hikayelere inanıyorsanız böyle bir yol olmadığının altını çizelim. En az 2 yıllık bir zaman gerekmektedir. Riskleri azaltıp ufkunuzu genişletmeniz için bu süre size yardımcı olacaktır. Tabi paranızı bir gecede üçe dörde katlayabilirsiniz. Ancak aynı şekilde paranızı kaybetme riskinizde bulunmaktadır. Yatırımlarınızı uzun vadede planlayarak yapmanız sizin avantajınıza olacaktır. Sakin olun, kesinlikle acele etmeyin ve zaman içerisinde öğrenin.

 1. Küçükten yatırımlara Başlayın

Hayatınızda ilk defa yatırım yapmaya başlayacaksanız size tavsiyemiz dikkatli olmanız ve küçük yatırımlar yaparak yola çıkmanız olacaktır. Bu sizin öğrenim maliyetiniz olacaktır. Uzun vadede yatırımlarınızdan daha yüksek kazançlar elde edebilmeniz için bu maliyete katlanmanız gerekiyor. Bu miktarın çok düşük olması çok da bir şey değiştirmez. Bu yatırımdan zarar etseniz de üzülmeyecek aksine ders kazanmış olacaksınız. Bu iyi bir yatırımcı olmanız için gereklidir.

 1. Bilmediğiniz Ürüne Yatırım Yapmayın

Yatırımcı olacaksanız size tavsiyemiz hiçbir şekilde bilmediğiniz bir yatırım aracını tercih etmemeniz olacaktır. Bilmediğiniz bir aracı tercih ederek buna yüklü miktarda yatırım yaparsanız bu sizin için riskli bir girişim olacaktır. Eğer kendinize para koyuyorum nasıl kazanacağım şeklinde sorularınız hala varsa bu sizin iyi bir yatırımcı olmadığınızı yani hazır olmadığınızın bir göstergesidir.

 1. Yatırımızın Dönüşü Nasıl Olacak

Yatırım yaparken planlamanız gereken detaylardan biriside yatırımınızın ardından bunun dönüşünün size nasıl olarak döneceğidir. Unutmamanız gereken detay yatırım yapıyorsanız mutlaka kar beklentinizin olması gerektiğidir. Kar etmediğiniz bir yatırım yapmanın herhangi bir anlamı yoktur. Bunun için yapacağınız yatırımda dönüşünü dikkatli bir şekilde araştırmalı ve detaylarını iyice hesaplamalısınız. Eğer ki yatırımınızdan kazanç elde etme ihtimaliniz yoksa bu yatırımı yapmanızın da bir anlamı yoktur. O nedenle bundan vazgeçmelisiniz. 2017 yılı içerisinde yüzde 10 kazanç beklentisi olan bir yatırımı gelecek yıl için kötü bir geri dönüşe neden olabilir. Bu noktada geri dönüş hesaplarını iyi yaparak aracınızı tercih etmelisiniz.

 1. Yatırımınızı Tek Yönlü Yapmayın

Yeni bir yatırımcının yapacağını en büyük hata tüm yatırımlarını tek bir sepete koyarak işlem yapmasıdır. Tek bir araca tüm sermayenizi yapmanın neden büyük bir hata olduğunu bir örnek ile açıklayalım. Diyelim ki altına yatırım yaptınız. Tüm sermayenizi buna yönlendirdiniz. Altın fiyatları beklenmeyen bir şekilde yüksek bir oranda düşüşe geçti. Bu düşüş durmuyor sizde belki zararımı kurtarırım düşüncesi ile bundan çıkamıyorsunuz. Aynı anda hisse senetleri fiyatları da inanılmaz bir yükseliş trendi yakalamayı başardı. İşte tek bir yatırım aracına yatırım yapmanızın zararını bu noktada görürsünüz. Eğer bunu çeşitlendirmiş olsaydınız tek bir araç yüzünden zarar etme riskiniz ortadan kalkmış olacaktır.

 1. Tarih Tekrardan İbarettir

İyi bir yatırımcı tarihini hiçbir zaman unutmaz. Çünkü geçmişte yaşanan birçok ekonomik gelişme geleceğin şekillenmesine yardımcı olmaktadır. Bunun için en güzel örnek 2006 yılında emlak fiyatlarında yaşanan ciddi ucuzlama buna örnek gösterilebilir. Bu fiyatların ucuzlamasına ve arzın azalmasını beraberinde getirmiştir. Emlak fiyatlarında bu durumun yaşanacağını öngöremeyen yatırıcımlar büyük oranda zarar etmiştir. Yani geçmişte bunun gibi olan gelişmeleri unutursanız gelecekte başınızın ağrımasına neden olabilirsiniz. İyi bir yatırımcı kesinlikle geçmişini unutmaz ve geleceğini bunun etrafında planlamaya çalışır.

 1. Şansınızı Arttırmasını Öğrenin

Yatırım konusunda şansınızı arttırmayı öğrenmelisiniz. Kesinlikle düşen stoklardan yana şansınızı kullanmamalısınız. Bu durum yanlış bir tercih yaptığınız anlamına gelecektir. Bunun yerine tercihini yükselen stoklardan yana kullanmanız doğru olacaktır. Bazı tecrübeli yatırımcılar piyasada büyük bir düşüş yaşayan yatırım araçlarını tercih ediyor. Piyasa normal seyrine kavuştuğunda bu sayede önemli bir kazanç elde ediyorlar. Tabi bunu amatör yatırımcıların yapmaları tavsiye edilmez. Bu karlı bir işlem olsa da tecrübesiz olanlar zarar ile karşılaşırlar.

 1. Kayıplarınızı Önlemede Hızlı Davranın

İyi bir yatırımcı yapmış olduğu yatırım dolayısıyla zarar edeceğini önceden görme konusunda başarılı olandır. Eğer bu konuda başarılı bir yatırımcı değilseniz zararınız büyük olacaktır. Çünkü iyi bir yatırımcı düşüş trendinde olan yatırımının bu şekilde devam edeceğini ya da yükseliş trendi içerisine gireceğini bilir. Ve hamlesini buna göre yapar. Eğer  düşüşün devam edeceğini düşünüyorsa bundan en az zarar ile kurtulmak için yapması gerekeni en hızlı şekilde yapacaktır.

 1. Yatırımı Öğrenin

Yatırımı geniş çapta düşünmeniz gerekiyor. Eğer iyi bir yatırımcı olmak istiyorsanız bu konu hakkında önemli bir eğitim almanız faydanıza olacaktır. Ekonomik terimleri, finansal bilgileri, hisse senetlerinin önemli analizlerini ve finansal haberleri takip etmeyi öğrenmelisiniz. Çok sayıda soru sorun, bunlar hakkında tartışın ve konu hakkında öğrenebileceğiniz her türlü detayı öğrenmek için elinizden ne geliyorsa yapın.

 1. Şüpheniz Varsa Yatırımdan Kaçının

Eğer yatırım yapacağınız araç ile ilgili bir şüpheniz varsa size tavsiyemiz bundan kaçınmanız olacaktır. Bu yatırım sizin için yanlış bir tercih olacaktır. Şüphenizi gidermek başlıca hedefiniz olacaktır. Bununla ilgili çok sayıda okuma yapın ve araştırın. Unutmayın bu kararınız sizin para kaybetmenize neden olacaktır. O nedenle dikkati elden bırakmamalısınız.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 2]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉