• PAYLAŞ

Sermayenizi Kullanmamak Size Neler Kaybettirir?

  • 17/08/2017 - 11:00
  • 0 Yorum
  • 607 görüntüleme

Hayatımız boyunda tek amacımız daha rahat bir yaşam sürmekten başka bir şey değildir. Bunun için sürekli olarak çalışır ve çalıştığımız para ile gelecek için birikim yaparız. Belki de dünya üzerinde ki en zor işlerden birisi para biriktirmektir. Çünkü istediğiniz zaman harcayabileceğiniz bir parayı çok uzun bir süre dokunmadan bir yerde bekletmeniz kolay bir iş değildir. Bu yaparken amaçlanan gelecekte daha rahat bir yaşam sürmekten başka bir şey değildir. Ancak sadece birikim yapmak sizi kurtarmaz. Çünkü ekonomik bir yapı içerisinde değerler sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Bunu takip etmek ve birikiminizi yapı içerisinde doğru yönde aktarmak gerekmektedir.

Kültürümüz itibari ile biriktirdiğimiz paraya genel olarak yastık altı birikim adını vermektedir. Diyelim maaşınızdan her ay 500 TL kenara koyabiliyorsunuz. Bu parayı sürekli olarak TL cinsinden saklamak size çok fazla bir şey kazandırmaz. Aksine günümüz ekonomisi içerisinde elinizde ki paranın daha hızlı bir şekilde yok olmasına neden olabilir. O nedenle birikim yaptığınız parayı sabit bir şekilde saklamak yerine çalıştırmak ve farklı alanlara yönlendirmek doğru tercih olacaktır. Bu sayede elinizde ki sermayeyi en iyi şekilde yönlendirerek gelecekte onun artmasına yardımcı olabilirsiniz. Bunu doğru şekilde ve zamanı aktif kullanarak inşa etmelisiniz. Hiçbir şey yapmadan beklemeniz size çok şey kaybettirecektir.

Sermaye Durduğu Yerde Neden Erir

Sermayenizin durduğu yerde erimesi kadar saçma bir durum olamaz dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak bu gerçektir. Bunu basit bir örnek ile size açıklamaya çalışalım. 2016 yılı ortalarında dolar kuru 3 TL’yi zorlaması bekleniyordu. Ancak yıl sonuna gelindiğinde kur 4 TL’ye dayandı. Eğer bu süreçte paranızı TL yerine dolarda bekletmiş olsaydınız elinizde paranızı tekrar TL’ye çevirdiğinizde daha yüksek bir sermaye olduğu anlamına gelecektir. Bu sadece basit bir örnektir. Sermayenizi bu anlamda tehdit eden ya da yükselen çok sayıda parite bulunmaktadır. Enflasyon bunlardan bir tanesidir. Enflasyon sürekli olarak yükselirse paranız olduğu yerde eriyecektir. Bu nedenle paranızı değerini koruması ve gelecekte kullanmak istediğinizde gerekli miktar olması için doğru yatırım alanlarına yönlendirmeniz doğru olacaktır.

Paranızı Düzenli Aralıklarla Kontrol Edin

Paranızı güvenli bir noktaya koymadıysanız özellikle evde sakladığınız paraları bir yere koyup yerine unutmanız çokta mantıklı değildir. Bu konuda sürekli ve düzenli aralıklarla paralarınızı kontrol etmelisiniz. Bu sermayenizi banka hesabınızda dahi bekletseniz bunu düzenli olarak kontrol etmeniz mantıklı olacaktır. Bildiğiniz gibi bankalarda bazen hesap karışıklıkları yapılarak yanlış işlemler yapılabiliyor. Bu durum yastık altında tutmuş olduğunuz paranın çalınma ihtimalini de olduğunu söylemelisiniz. Eğer sermayeniz sürekli olarak aktif bir durumdaysa bu sayede paranızı sürekli olarak kontrol etme derdinden kurtulmuş olursunuz. Çünkü paranız aktif bir şekilde hareket halinde olacağı için hesaplarınızın farkında olmanız daha kolay  olacaktır.

Kaçırdıklarınızın Farkına Varın

Paranız kesinlikle durduğu yerde kendiliğinden yükselmez. Bir paranın yükselebilmesi için onu doğru şekilde mutlaka değerlendirmelisiniz. Bu konuyu en iyi şekilde belirlemek için piyasayı sürekli olarak kontrol etmeli ve piyasanın koşulları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Güncel hareketlilikleri önceden fark etmeniz paranızı en iyi şekilde yönlendirebilmeniz için doğru işlemleri yapmanızda sizlere yardımcı olacaktır. Yatırım araçları her dönem farklılık göstermektedir. Bir dönem yüksek bir popülerlik kazanan bir araç günümüzde aynı kazancı sağlamayabilir. O nedenle tercihinizi doğru yatırım aracına yönlendirmeniz en doğru tercih olacaktır. Bu konuda dikkatli ve planlı hareket etmeniz sermayenizi yükseltmeniz konusunda yardımcı olacaktır.

[Toplam:1    Ortalama:3/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉