• PAYLAŞ

Kozmetik ve Makyajın Zararları Nelerdir?

  • 17/08/2017 - 09:00
  • 0 Yorum
  • 589 görüntüleme

Güzel görünmek, insanları etkilemek ve rahatlamak için sürekli olarak kozmetik ürünleri kullanmaktayız. Bunlar için makyaj yaparız. Sabah kalktığımızda yaptığımız makyaj geçe yattığımız ana kadar yüzümüzde ve vücudumuzun çeşitli yerlerinde durmaktadır. Saçlarımızda kozmetik ürünlerinden etkilenmektedir.  Kullandığımız ürünlerin hepsini daha güzel ve etkili bir görünüşe sahip olmak için kullanmaktayız. Ancak bunları sürekli kullanmak ve gerekli temizliği yapmamak bize büyük zararların verilmesine neden olmaktadır. Özellikle yaş ilerledikçe bu sorun giderek daha net bir şekilde görülecektir. O nedenle zararların neler olduğunu öğrenmeniz kozmetik ve makyaj ürünlerini kullanırken dikkatli olmanız konusunda size dikkatli olmanız konusunda uyaracaktır. Şimdi verdikleri zararları maddeler halinde yazalım.

Makyaj Cildi Yaşlandırıyor

Kozmetik ürünleri kullanarak cildimizi güzel ve pürüzsüz bir görünüme sokmamız mümkün oluyor. Ancak bu ürünlerin sürekli olarak kullanılması cildimizin daha hızlı bir şekilde yaşlanmasına neden olmaktadır. Günlük yaşantının bir parçası haline gelen makyaj doğru şekilde kullanmak çok önemlidir. Elinizden gelse size tavsiyemiz hiç makyaj yapmamanız olacaktır. Eğer makyaj yapmadan olmaz diyorsanız temizliğine dikkat etmelisiniz. Her gece gerekli temizliği yapmalı ve nemlendirici kremi sürekli olarak sürmelisiniz. Eğer temizlik doğru şekilde yapılmazsa kir ve yağ daha hızlı birikecek ve gözenecekler kapanacaktır.

Saçların Dökülmesine Neden Olur

Kozmetik ürünleri sadece makyaj malzemeleri değildir. Ancak zamanda saçımız için kullanmış olduğumuz şampuanlar, saç kremleri ve diğer bakım ürünleri de bu kategoriye girmektedir. Şampuanları saçlarımızı temizlememiz ve onlara şekilde vermemiz konusunda bize yardımcı olacaktır. Saç kremleri ise daha çok saç uçlarına uygulanması gereken ürünlerdir. Eğer bunlar saç diplerine uygulanırsa saçlarınıza önemli bir zarar verebilir. Çünkü bu maddenin içerisinde çok sayıda kimyasal bulunmaktadır. Bu kimyasallarda saçların tembelleşmesine ve saçların dökülmesine neden olacaktır.

Ciddi Sağlık Sorunları Olabilir

Güzel ve bakımlı bir görünüme sahip olayım derken ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilir. Çünkü bu uğurda kullanılacak olan ürünlerin insan cildine ve sağlığına zarar verme ihtimali çok yüksektir. Bizlere satın alırken ciddi renkli bir görüntü sunan ve bunu en iyi şekilde değerlendiren insanlar gelecekte bu renkli ürünlerin onlara nasıl vereceği bile bile bunu yapmaktan vazgeçmiyorlar. Bunların zararlı olmasının en büyük nedeni daha uzun süre rafta bulunmasını sağlamak için içerisinde paraben ve benzeri koruyucuların daha çok eklenmesidir. Tavsiye edilen makyaj ürünleri alırken içerisinde paraben maddesinin olmadığı ürünleri almanızı tavsiye ediyor.

Doğaya ve Hayvanlara Zarar Veriyor

Talep ne kadar yüksek olursa üretimde o kadar artıyor. Amaç daha düşük maliyet ile daha yüksek kar elde etmek olduğu için kozmetik sektörü hem doğaya ve hem de hayvanlara zarar verecek faaliyetler içerisinde girebiliyor. Düşük maliyette olması ve zor bir şekilde çözülmesi nedeniyle malzemelerde sülfat sürekli olarak tercih ediliyor. Bu madde akarsularımızın kirlenmesine neden oluyor. Ayrıca bu malzemeler üretilirken denemeleri genel olarak hayvanlar üzerinde yapılıyor. Bu da deney amaçlı olsa da zararının hayvanlara olmasına neden oluyor.

Doğal Ürünleri Tercih Edin

Bu durumdan hem kendinizi hem doğayı kurtarmak sizin elinizdedir. Bunun için tek yapmanız gereken doğal ürünleri tercih etmeniz olacaktır. Sadece doğal ürünleri kullanarak kişisel bakımınızı eksiksiz bir şekilde yapabilir ve güzel bir görünüme sahip olabilirsiniz. Ayrıca doğal ürünler daha hesaplı olduğu için bütçenize de zarar vermeyecektir. Temizlemesinin kolay olması, zararsız olması ve sürekli olarak dikkat gerektirmediği için doğal ürünleri tercih etmenizi özellikle tavsiye ederiz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉