• PAYLAŞ

Büyük Testis Hastalığı

  • 19/08/2017 - 19:00
  • 0 Yorum
  • 771 görüntüleme

Erkelerde üremeyi sağlayan sperm hücrelerini üreten testisler vücut sıcaklığından daha soğuk olması gerektiği için dışarıya doğru sakmış durumdadır. İki adet olan testislerin boyutu çocuklarda ve yetişkinlerde bir miktar faklı olabilir fakat normal bir kişide testis boyutunun 3,5 cm uzunlukta ve 2 cm genişlikte olması gerekir. Bu durumların dışında eğer küçük olursa küçük testis hastalığı büyük olursa da büyük testis hastalığı görülebilmektedir.

Testis boyutundaki anormallikler genellikle yaşanan rahatsızlıklardan dolayıdır. Örneğin çocuklarda görülen inmemiş testis hastalığı anne karnında vücut içersin de gelişen testislerin doğumdan sonra testis kesesine inmemesi sonucu oluşur. Bu rahatsızlıktan doğayı testis boyu küçük kalır. Ayrıca diğer bir testis boyutunun küçük olduğu hastalıkta Varioksel yani yumurtalılarda damar genişlemesidir. Bu rahatsızlık testisin küçülerek çürümesine neden olabilir. Diğer testis rahatsızlıkları ise testisin büyüyerek, büyük testis hastalığına neden olmasını sağlar.

Büyük Testis Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkar;

Testis etrafında bulunan su bazı enfeksiyonlar yüzünden artarak testisin büyümesine yani büyük testis hastalığı yaşanmasına neden olabilir. Bu sıvı testis zarında artış göstererek hidrosel denilen rahatsızlığa yol açmamasına neden olur. Sağlıklı bir insanda testis zarı içerisinde bulunan sıvı yaklaşık olarak 18 cc kadardır. Fakat bu rahatsızlık nedeni ile testis zarındaki sıvı 70 cc ’ye kadar çıkabilmektedir. Bu sıvı testisin aşırı derecede büyümesine neden olur. Bu rahatsızlık testis boyutundaki anormal büyüme sayesinde kişi tarafından rahatlıkla fark edilebilir. Testis zarında biriken suyun çekilmesi ile testis boyutu yeniden eski haline getirilebilir.

Hidrosel çeşitleri nelerdir;

Testiste büyümeye neden olan bu rahatsızlık 3 farklı şekilde görülebilir. Doğumsal olan Hidrosel, ilişkiye bağlı hidrosel ve erişkin hidroseldir.

  • Doğumsal olan hidrosel anne karnındaki bebeğin 14, haftasında testislerin vücut içerisinden testis torbasına gelmesi sonrası testis kanalının kapanmaması ile ortaya çıkar. Kapanmayan bu kanal sayesinde testis torbası içerisine sıvı dolar.
  • Erişkin hidrosel ise 40 yaşından sonra görülen ve çok nadir rastlanan bir durumdur. Hastada meydana gelebilecek bazı rahatsızlıklardan dolayı özelikle tek taraflı görülebilen bir durumdur. Hidrosel teşhisi çok kolay bir şekilde konulabilir. Öyle ki hidrosele neden olan sıvı saydam olduğu için bir ışık yardımı ile hasta hidrosel testi yapabilir. Eğer testise tutulan bir ışık tüm testis içine dağılıyor ve görülebiliyorsa test pozitif demektedir. Hidrosel belirtilerinde ağrı yoktur. Bu yüzden büyümenin görülmesi, hidrosel belirtisi olabilir.

Büyük Testis Hastağı Nedenleri;

Büyük testis hastalığı sadece Hidrosel yüzünden meydana gelmez. Ayrıca iltihap ve tümör gibi problemler büyük testis sorununa yol açabilir. Büyük testis rahatsızlığının sperm miktarının fazla olması ile bir ilgisi yoktur. Büyük testis erkeklerde üreme sorununa ve cinsel fonksiyonlarına engel olmaması bu hastalığın bir estetik sorunmuş gibi görülmesini sağlamaz. Testis boyutunda büyüme halk arasında üretkenliğin sembolü olarak kabul edilebilir. Fakat büyük testis hastalığı Tümör ya da enfeksiyondan kaynaklanmasa bile erkeklerde kalp rahatsızlıklarına ve yüksek tansiyona neden olabilir. Eğer tümör ya da enfeksiyondan kaynaklanan bir sorunsa erken teşhis için testislerin ilk büyüme belirtilerinde incelenmesi için doktora başvurmak gerekir.

Tedavi edilmeyen testisler kişinin yaşam kalitesini etkileyeceği gibi aynı zamanda yaşamını da riske atar. Büyük testisin bir diğer nedeni ise ScrotalLymphedema denilen hastalık türüdür. Bu hastalık çok nadir bir şekilde görülür fakat bu hastalığa yakalanan bireylerin testisleri inanılmaz derecede büyük olabilir. Testis boyutu neredeyse kişinin yarı kilosuna kadar ulaşır ve hem fiziksel hem de estetik sorunlara yol açar.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
İlginizi ÇekebilirXBöldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉