• PAYLAŞ

Ayaklar Nasıl Temiz Tutulur?

 • 18/08/2017 - 09:00
 • 0 Yorum
 • 563 görüntüleme

Sağlığımızı korumamız bedenimizin her noktasına dikkat etmemiz ile mümkün olmaktadır. Bu noktalardan birisi tüm bedenimizi gün boyunca üzerinde taşımaya yarayan ayaklarımızdır. Onların temiz tutulması ve gelecekte sorun yaşamaması için bakımına dikkat edilmelidir. Eğer bu bakım konusunda aklınıza bir soru takılırsa doktorunuzdan tavsiye almalısınız. Çok sayıda ayak hastalığı bulunmaktadır. Bunları gidermek için yapmanız gereken önemli detaylar bulunmaktadır. Eğer bunlara dikkat etmezseniz ayaklarınızın gelecekte başınıza dert olmasına neden olabilirsiniz. Size tavsiyemiz bu konuda yapılacakları anlatacağımız yazımızı sonuna kadar dikkatli bir şekilde okumanız olacaktır. Bu sayede atak temizliği hakkında tüm detayları öğrenmiş olursunuz. Şimdi ayak temizliği ile ilgili detayları sizler ile paylaşmaya çalışalım.

Ayak Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayak temizliği sağlığımız açısından büyük önem taşımaktadır. Eğer bunlara gerekli dikkati göstermesek ilerde ağrılara ve hastalıkların oluşmasına neden olabilirsiniz. Şimdi sizlere ayaklarınızı temiz tutmanız için gerekli olan talimatları sırası ile paylaşacağız. Bunları izleyerek sizde ayak temizliğini rahatça yapabilirsiniz.

 • Ayaklarınızı günlük olarak yıkamayı aksatmamalısınız. Gün boyunca ayakkabının içerisinde havasız bir şekilde bulunan ayaklarımız zor durumlara girmektedir. Eğer mümkünse ayaklarınızın üzerinde ki pulların dökülmesine yardımcı olacak bir lif ya da bez ile yıkamanız olacaktır. Bu sayede daha temiz bir cilde sahip olmuş olacaksınız. Parmak aralarınızı yıkamayı kesinlikle unutmamalısınız.
 • Ayaklarınızı yıkadıktan sonra ıslak bir şekilde dolaşmamalısınız. Yıkamanın hemen ardından iyice kurulamalısınız. Bunun için pamuklu ayak havlularından yararlanabilirsiniz. Sadece ayağınızın üst kısmını değil aynı şekilde ayağının parmak aralarını sorunsuz bir şekilde temizlemeniz önemlidir. Bunun yapılmasının nedeni ayaklarınızda nem nedeniyle bakterilerin üremesine ve istenmeyen bir kokunun ortaya çıkmasının önüne geçmektir.
 • Çoraplarınızın sürekli temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer mümkünse ayaklarınızda oluşacak olan nemi emmesi için pamuklu çoraplar giymeyi tercih etmelisiniz. Daha ucuz olduğu için tercih edilen naylon çoraplar ayaklarınızın nemli tutulmasına neden olacaktır. Bu da bakteri oluşumunu hızlandıracak ve kısa bir süre içerisinde pis bir kokunun oluşmasına neden olacaktır.
 • Ayağınızın sağlığını ve temizliğini korumak için ayağınıza tam olarak uygun olacak ayakkabılar olmalısınız. Ayağınıza küçük gelecek olan bir ayakkabı alırsanız ayağınızın terlemesine ve koku yapmasına neden olacaktır. Ayakkabınızın temizliği de ayak temizliği için önemlidir. Bunun için düzenli aralıklarla ayakkabılarınızı yıkamalı ve onları temiz tutmalısınız. Yıkadıktan sonra iyice kuruduğundan emin olmadan giymemenizi tavsiye ederiz.

 • Bazı insanlar gece yatarken ayaklarının üşümemesi için çorap giyerek yatmaktadır. Size tavsiyemiz normal insanların yapmış olduğu gece yalın ayak uyuma aktivitesine uymanız olacaktır. Bu sayede ayaklarınız hava alacaktır ve bu sayede bakterilerin oluşmasının önüne geçilecektir. Bu konuda dikkatli davranmalısınız. Kış aylarında olsanız dahi bu şekilde uyumanız sizin için faydalı bir işlem olacaktır.
 • Ayaklarınızda bakteri üretiminin en çok olduğu noktalardan birisi tırnak altlarınızdır. Bunu engellemek için yapmanız gereken işlemlerden biri ayak tırnak bakımına önem vermek olacaktır. Bunun için bir tırnak fırçası size yardımcı olacaktır. Bu aparat ile her gün düzenli bir şekilde tırnaklarınızın arasını temizlemeniz sizin için faydalı olacaktır.
 • Ayaklarınız yüksek sıcak nedeniyle nemli bir duruma gelebilir. Bundan kurtulmak için ayakkabılarınızı güneşte bekletebilirsiniz. Tabi bunu çok uzun süre yapmamalısınız. Çünkü nemli ayakkabı yüksek güneş altında uzun bir süre beklerse küçülebilir. O nedenle kısa bir süre bekletmeniz nemin emilmesi için yeterli olacaktır. Şimdi dikkatli bir şekilde bu işlemleri yapmayı unutmamalısınız. Bu sayede ayaklarınızı temiz tutmuş olacaksınız.
[Toplam:1    Ortalama:1/5]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉