• PAYLAŞ

Dövizler Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir?

  • 23/08/2017 - 19:00
  • 1 Yorum
  • 2944 görüntüleme

En çok yatırım yapılan şeyler altın, dolar ve euro’dur. Bu üçüne yapılan yatırımlarla milyonlarca insan kar elde etmektedir. Bu konuda işin püf noktalarını çözmek büyük önem taşımaktadır. Kıymetli madenler ve dolar arasındaki ilişki genelde zıt yönlüdür. Bu durumun sebebi altın fiyatının dolar kuru üzerinden hesaplanmasıdır. Bu yüzden bu ikili arasında bir savaş mevcuttur. Biri değer kazandıkça diğeri değer kaybeder. Fakat bu durum devamlı bir durum değildir. İstisnaları vardır. Bu durum hakkında yorum yapabilmek için altının fiyatını etkileyen faktörleri bilmeniz gerekir. Ardından doların yükselme ve düşmesine sebep olan etkileri bilmelisiniz. Böylece dalgalanma yönü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Euro-Altın İlişkisi

                Altın ile euro arasındaki ilişki dolar gibi net bir doğrultu izlemez. Çünkü ikisinin de fiyat bandı neredeyse sabittir. Bu yüzden aynı doğrultuda ya da zıt doğrultuda ilerler gibi kesin bir şey söylenemez. Eğer yatırımızı bu banda yatırmak isterseniz hızlı ve etkili şekilde yapmalısınız. Her ne kadar dolarla euro zıt bir doğrultu çizse de altınla euro hakkında net yorum yapılamaz. Euronun fiyat bandı sabittir. Genelde piyasa değeri yükseliş eğilimindedir. Bu yüzden yatırımcıların çoğu euro’yu tercih eder. Aynı bu durum gibi altın da yatırımcılarının çoğunun güvendiği bir limandır. Genelde ekonomi piyasası düzgün ilerlediğinde yatırımcıları seçimlerini dövizden yana kullanırken, tam tersi durumda ise altına sarılırlar.

Euro-Dolar İlişkisi

Uzun vadede ABD doları karşısında işlem yapan çoğu para birimi, %50’nin üzerinde bir korelasyona sahiptir. ABD doları, tüm para birimi işlemlerinin %90’ında yer alan baskın bir para birimi olduğu için durum böyle. Dahası, ABD ekonomisi dünyanın en büyük ekonomisidir; bu da ABD ekonomisinin birçok başka ülkenin üzerinde bir etkisi olduğu anlamına gelmektedir. Euro ve dolar arasındaki güçlü ilişki kısmen iki para birimi çiftindeki ortak dolar faktörüne bağlı olmasına rağmen, ilişkinin diğer döviz çiftlerinden çok daha güçlü olduğu gerçeği, avro bölgesi arasındaki yakın ilişkiden kaynaklanmaktadır. Avro bölgesinde dolar kullanımı ortak para birimine geçince büyük oranda azaldı. ABD ekonomisinin bundan zarar görmesi yeni politikalar izlemesine sebep oldu. Fakat hala çoğu ülke dış anlaşmalarda dolar kullanmaktadır. Euro’nun tarihi dolar kadar eski değildir. İlk piyasaya çıktığı günden beri dolarla çekişme halindedir. Doların değer kaybetmesi için piyasaya çıkmıştır. Euro’nun piyasaya çıkışıyla Sterlin ve Dolar ekonomileri değer kaybetmiştir. Fiyatlarda düşmelere sebep olmuştur. Bunun sonucunda Euro’ya olan talep arttı. O günden sonra bandını çok bozmayan euro ticaretinde temelinde yer almaya başladı. Türkiye’de de yoğun şekilde kullanılan dolar ve euro zıt bir doğrultu çizmektedir. Bazı zamanlarda ise istisna olarak beraber düşüp yükselmektedirler. Bu yüzden uzman analizlerini takip etmeniz tavsiye olunur.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 2]
  • PAYLAŞ


Nasıl Yapılır - 11/12/2022 - 10:15

ses

Cevapla
Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉