• PAYLAŞ

Kodlama Dilleri Nelerdir?

  • 16/08/2017 - 23:00
  • 0 Yorum
  • 1205 görüntüleme

Kod öğrenmeyi düşünüyorsanız, ilk önce almayı kararladığınız dil, öğrenmeye çalıştığınızla, beceri ile ne yapmak istediğinizle ve nereden gitmek istediğinizle çok ilgilidir. Bazı diller diğerlerine oranla daha kolaydır.

Kodlamaya çalışıyorsanız öncelikle hangi dilde öğreneceğinizi seçmek zorundasınız. Kendi tarzınız ilginiz ve yapacağınız iş bu seçim için önemli bir kriterdir. Yeni başlıyorsanız başlamak için en iyisi olduğunu düşündüğünüz 2 programlama dili hakkındaki bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Java

Oracle’ın Java’sı, web’in en uzun süren, kalıcı ve etkileyici programlama dillerinden biridir. Java’yı tüm platformlarda, işletim sistemlerinde ve cihazlarda, web üzerinde ve dışındaki uygulamaların çekirdeğinde bulacaksınız. Mümkün olduğunca çok platformda taşınabilir ve uygulanabilir olacak şekilde tasarlanmış derin sınıflandırmaya dayalı, nesne yönelimli bir programlama dilidir. Bu nedenle, aynı zamanda dünyanın en popüler programlama dili olan programlama öğrenmekle ilgileniyorsanız öğrenmek için inanılmaz derecede değerli olmasını sağlar.

Java mükemmel bir programlama dili değildir; birçok okul ve sınıflar C veya C ++ ile başlar çünkü Java önceki sözdizimlerinden birçok sözdizimini alır. Java’yı iyi bir dil olarak savunanlar, Java’nın bir programcı gibi düşünmeye zorladığını belirtti; mantıksal ve analitik düşünmek ve başarılı olmak için bilgiyi nasıl işleyeceğini gerçekten kavramak gerekir.

Python

İnsanlar ilk programlama dillerini tartıştığında kaçınılmaz olarak Python ortaya çıkıyor. 80’li yıllarda Guido van Rossum tarafından geliştirildi. Guido van Rossum bu dili dilin yöneticisi olan kar amacı gütmeyen Python Software Foundation’a teslim etti ve dil açık kaynaktı. Ticari uygulamalara rağmen bile öyle kaldı. Python genelde bir betik dili olarak adlandırılır ve programcıların kısa sürede büyük miktarda kolay okunabilir ve işlevsel kod üretmelerine izin verir ancak aynı zamanda dinamiktir ve nesne yönelimli, usul ve işlevsel programlama stillerini destekler. Esnekliği sayesinde, Python bugün en çok kullanılan yüksek düzey programlama dillerinden biridir.

Python temel olarak size tam olarak basit şeylerle başlamıyor, ancak girintileme, modülerlik ve diğer dilleri öğrenirken ve çalışırken size yardımcı olacak isimlendirme kurallarının önemi gibi bazı yararlı şeyleri öğretiyor.

  1. Python “kurulum” gerektirmez. Her python ortamı, her Linux makinesinde ve Mac’lerde zaten vardır. Java, önemli miktarda kurulum gerektirir. Python programlamaya başlamak istiyorsanız, sadece “python” yazmanız yeterlidir.
  2. Satın aldığımız Java ile yazılmış sistemler, Java’nın belirli sürümlerine sahip olmaya ihtiyaç duyuyor. Java desteği pahalı görünüyor. Henüz python sistemlerine benzemekle birlikte, kimse yapılandırma yönetiminin kendileriyle ilgili bir sorun olmasını beklemiyor.
  3. Python’un kendine özgü özellikleri vardır. Java’da her nesnelerin bazı sınıfların bir gösterimi olmalıdır, ancak python’da “değişkenler” benzersiz bir özelliktir. Değişkenler nesneleri temsil etmez.
  4. Birçok şirket, Python 2’de yazılan kodları kullanmaktadır. Python, yazılım sisteminin ne kadar sıkı ya da gevşek olduğu ve ne kadar zorlanacağı konusunda yanlış algoritma oluşturmaz.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉