• PAYLAŞ

Virüsten Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

  • 16/08/2017 - 13:00
  • 0 Yorum
  • 730 görüntüleme

Teknoloji çağında yaşıyoruz. Hayatımızın her alanında teknoloji bulunuyor. Ve bu sayede hayatımızı daha kolay ve rahat bir şekilde yaşıyoruz. Yüzyıllar önce bir mesajı iletmek aylar alırken günümüzde saliseler bile uzun kabul ediliyor. Tabi bu kadar kolaylığın olduğu bir zamanda tehlikenin adı da farklı bir hal alıyor. Teknolojik aletlere zarar veren ve onların içinde bulunan bilgileri üçüncü tarafların eline geçmesi konusunda çalışan çok sayıda teknoloji virüsü bulunmaktadır. Bunlardan korunmak için dikkat etmeniz gereken önemli detaylar bulunmaktadır. Bunlar konusunda tecrübeli olanlar neler yapmaları gerektiğini çok iyi bilmektedir. Eğer bu konuda ne yapmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını dikkatli bir şekilde okumalısınız.

Virüsten Korunmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

İnternette sahte reklamlar bulunmaktadır. Bunlar özellikle indirme sitelerde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu durumlar sahte “İNDİR” butonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumlara yakalanmamak için çok dikkatli davranmanız gerekmektedir. Eğer tıkladıysanız çok sayıda sekmenin açılmasına neden olabilir. Bu nedenle kötü amaçlı bir yazılım bile indirmiş olabilirsiniz. O nedenle bu detaylara dikkat etmelisiniz.

Tarayıcınızın güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. Güvenli bir tarayıcı kullanmak aynı zamanda güncel bir tarayıcı kullanmakla aynı anlama gelmektedir. İnternet Explorer’un eski bir sürümünü kullanmak sizin için hiç  de güvenilir bir durum değildir. Bu uygulamaların yazılımlarını sürekli olarak güncellemelerinin nedeni olası virüs saldırılarına karşı oluşabilecek açıkları kapatmak istemeleridir. O nedenle güncellemeler konusunda hızlı hareket etmenizi tavsiye ederiz.

İnternette karşınıza sürekli olarak güvenlik açıklarınızı kapatmanıza yardımcı olmak amacıyla bilgi vereceğini söyleyen pop-up reklamlar çıkacaktır. Bilgisayarınızda virüs bulundu olarak ortaya çıkan bu reklamlardan özellikle uzak durmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bunlar genellikle yalan bilgi içermektedir.

Torrent siteleri iki farklı şekilde bulunmaktadır. Özel ve genel torrent sitelerinden ikisini de tercih edebilirsiniz. Ancak özel torrent sitelerinde ratio’nuzu korumak zordur ve özel bir davet ile üye olabilirsiniz. Burada zararlı programlar bulunmaz o nedenle torrent aracılığı ile indirdiğiniz programlar yüzünden virüs yemezsiniz. Ancak genel torrent sitelerinde bu durum başınızı ağrıtabilir.

Sahte codec isteyen ortam dosyaları size zarar vermek istemektedir. O nedenle bu programları bilgisayarınızdan hemen silmenizi tavsiye ederiz. Genelde indirene kadar sahte olduğu anlaşılmaz ancak dosyayı çalıştırdığınız andan itibaren bilgisayarınızın kontrolü otomatik olarak sizden gidecektir.

Mail hesabınıza hiç tanımadığınız birisi tarafından gelen e-mailleri kesinlikle açmayın. Hatta bunlara dokunmadan hemen silmeniz daha doğru olacaktır. Bu mailler bazen çok sıklıkla çalıştığınız bir kişinin ya da sitenin adına benze bir şekilde gelebilir. Ancak bunun için dikkatli olarak kim tarafından geldiğiniz okumalısınız. Özellikle bankalar tarafından geliyor gibi maillerin tem amacı size virüs bulaştırmaktır. Bunları hemen silmeniz doğru olacaktır.

Bilgisayarınızda kullanmak için ihtiyacınız olan bir uygulama gereksiniminiz varsa bunu uygulamanın geliştiricisi olan siteden indirmeniz mantıklı bir tercih olacaktır. Diğer uygulama indirme sitelerinde genellikle dosyaların içerisine farklı bir virüs dosyası yerleştirilebilir. Bu da güvenliğinizin tehlikeye düşmesine neden olacak bir durumu ortaya çıkarabilir.

Bilgisayarınıza takacağınız tüm bellekleri, cihazları, CD ve DVD’leri mutlaka güvenlik taramasından geçirmelisiniz. Bu cihazların içinde bulunan kötü yazılımlar bilgisayarınıza virüs bulaşmasına neden olabilir. Bilgisayarınızda bir antivirüs yazılımı yüklüyse bu taramayı çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bununla birlikte isterseniz online olarak hizmet sunan virüs tarayıcıları da kullanabilirsiniz. Tam donanımlı bir antivirüs paketi kullanmak bilgisayarınızı korumanın konusunda en doğru karar olacaktır. Ücretsiz olarak kullanılan programlar sizi yeterli bir şekilde korumayacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉