• PAYLAŞ

Instagram’ın Daha Az Veri Kullanması Nasıl Sağlanır?

  • 13/08/2017 - 13:00
  • 0 Yorum
  • 596 görüntüleme

Hayatımızın büyük bir bölümü ya akıllı telefonun başında ya da bilgisayar başında geçiyor. Ancak sınırlı olan internet kullanımı nedeniyle bu anları bile istediğimiz rahatlıkla yaşayamıyoruz. Özellikle sosyal medya kanallarında bu sorunu sıklıkla yaşıyoruz. Bunlardan bir tanesi olan İnstagram’da çok veri kullanımı çeken kanallardan bir tanesidir. Resim ve videonun çok sayıda olduğu sitede veri kullanımı otomatik olarak daha yüksek olmaktadır. Bu durumlar nedeniyle aylık internet kotamızı çok hızlı bir şekilde bitirerek ay sonu gelmeden mecburen yeni bir kota almak zorunda kalıyoruz. Bu yazımızda sizlere İnstagram’ı kullanırken daha az veri kullanmasını nasıl sağlayacağınızı aktarmaya çalışacağız.

İnstagram’a girişte iki farklı veri kullanımı tercih edebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi Wi-fi ağı üzerinden bağlanarak yapmanız olacaktır. Bu sayede mobil verinizi gerekli anlarda rahatça kullanabileceğiniz kadar yüksek seviyede kalmasını sağlayabilirsiniz. Aslında çok kısa bir süre vakit geçirsek ve çok hızlı hareket etsek dahi İnstagram büyük boyutlarda veri kullanmaktadır. Bu hızınıza ayak uydurmak için siz daha o noktaya gelmeden veri kullanarak göreceğiniz görseli ya da videoyu hazır hale getirmek için kullanılmaktadır. Yani siz o vidoyu izleseniz de izlemeseniz de mobil verinizde veri harcanmış oluyor. Mobil veri için az harcanma seçeneği bulunuyor ancak Wi-fi üzerinden yapılan bağlantılarda böyle bir seçenek şu an için bulunuyor.

Az Veri Kullanımı İçin Hazırlık Yapmak

3 adımda sizlere Instagram üzerinden az veri kullanımı ayarlamanız için yapılacaklar açıklayacağız. Öncelikle uygulamanızı açmanız gerekiyor. Telefonunuzda bulunan sembole tıklayarak bu uygulamayı kolaylıkla açabilirsiniz. Ardından ise uygulamanın sağ alt köşesinde yer alan birey yani sizin profilinizi görmenize yarayan sekmeye tıklamanız gerekiyor. Gelen sayfada profili düzenle yazısının yanında bulunan ayarlar sembolüne tıklamanız gerekiyor. Bu sayede İnstagram üzerinden yapabileceğiniz tüm ayarları görebileceğiniz sayfaya geçiş yapmayı başaracaksınız. Burada yapılacakların başında mobil verinizi nasıl kısıtlayacağınızı anlatacağız.

İkince adımda ise bu sayfayı aşağıya doğru kaydırmanız gerekiyor. Belirli süre kaydırdıktan sonra dikkat etmeniz gereken seçenek “hücresel veri kullanımı” seçeneği gelecektir. Bu seçeneğe tıklamanız gerekiyor. Açılan sayfada tek bir seçenek karşınıza gelecektir. Bu seçenekte “daha az veri kullan” butonu bulunmaktadır. Bu seçeneğin altında yapılan uyarıda bunu aktif ederseniz bu uygulamada ki deneyiminizi önemli ölçüde etkileyeceği konusunda size önemli bir uyarı yapılacaktır. Çünkü bunu yaptığınız andan itibaren Instagram üzerinden görüntülemeye çalışacağınız tüm fotoğraf ve videoların yüklenmesi daha uzun süreler alacağı için zevkinizi kaçırma ihtimali çok yüksektir. Burada karar tamamen kullanıcıya kalacaktır. Bizin tavsiyemiz ise öncelikle bu özelliği aktif ederek bir kez denemeniz olacaktır. Eğer sorun yaşamıyorsanız devamlı açık kalmasını sağlayabilirsiniz. Eğer dedikleri gibi deneyiminizi etkiliyorsa pasif moda geri alabilirsiniz.

Son adım olarak bu işlemi kesinleştirmeniz gerekiyor. Android ve İOS işletim sistemlerinde farklı bir şekilde görülebilir. İOS işletim sisteminde sadece “Daha Az Veri Kullan” seçeneği bulunurken bunu aktif duruma getirmeniz özelliği çalıştıracaktır. Android işletim sisteminde ise tercih etmeniz gerekiyor. Normal şekilde sadece varsayılan işaretli durumda bulunurken. Siz inisiyatif kullanarak “Daha az veri kullan” tercih etmeniz gerekiyor. Bu sayede bu özelliği iki farklı işletim sisteminde aktif etmiş olacaksınız. Tabi bu özelliği aktif bir hale getirdiğinizde ne kadar memnun kalacağınız çok tartışmalı olacaktır. Ancak daha az veri kullanarak Instagram keyfi yaşamak istiyorsanız size tavsiyemiz bu özelliği mutlaka aktif hale getirerek kullanmanız olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉