• PAYLAŞ

Masaüstünüzü Düzenli Hale Getirmek İçin Yapılması Gerekenler

  • 15/08/2017 - 11:00
  • 0 Yorum
  • 648 görüntüleme

Masaüstü bilgisayar kullananların bileceği gibi en önemli sorunların başında birçok dosyanın bilgisayar ekranında dağınık bir şekilde bulunmasıdır. Dosyalama yapmadığımızdan ve her programa hızlı bir şekilde ulaşmak istememizden dolayı masa üstümüz ana baba gününe dönme konusunda çok büyük bir potansiyele sahiptir. Sadece uygulamalar değil basit dosyaları ve yazıları bile burada bulundurmayı tercih ediyoruz. Bu da aradığımız programları ve dosyaları bulma konusunda daha çok sıkıntı yaşamamızı beraberinde getiriyor. Bu konuda size yardımcı olacak bazı küçük bilgiler paylaşacağız. Bu sayede daha temiz, şık, düzenli ve sade bir masa üstüne sahip olabilirsiniz. O nedenle yazımızı dikkatli okumanızı tavsiye ederiz.

Dosyalayın

Genelde bilgisayarlarımızın işletim sistemi olarak tercih edersek windows’u tercih ediyoruz. Bu konuda işletim sistemi bize çok sayıda farklı seçenek sunuyor. En önemlilerinden birisi de çok sayıda dosyalama imkanının olmasıdır. Tüm masaüstlerinde bilgisayar, ağ, çöp kutusu ve belgeler seçenekleri bulunmaktadır. Bizim size tavsiyemiz bunların haricinde olanları masa üstünden kaldırmanız olacaktır. Bunun için en uygun yer belgeler sekmesinin içi olacaktır. Bu sekmenin içine yeni dosyalar açarak masa üstünde bulunan programları, uygulamaları ve diğer dokümanları buraya atabilirsiniz. Tabi her detay için farklı bir isimle dosya açmak daha doğru bir tercih olacaktır. Bu konuda elinizi korkak alıştırmadan bulabileceğiniz şekilde dosyalar oluşturmanız doğru olacaktır.

Masaüstü Resmi Belirleyin

Masaüstünüz sizin ana ekranınız olduğu için burada güzel ve hoş görünmesini istiyorsanız bunun için bir masa üstü resmi belirlemeniz doğru olacaktır. Bunu belirlerken bozulmaların önüne geçmek için öncelikle ekran boyutlarını ve değerlerinizi öğrenmeniz gerekmektedir. Ekran özelliklerinizi bilmiyorsanız yapmanız gereken ana ekrana sağ tıklayarak açılan menü de Ekran Çözünürlüğü sekmesine tıklamanız gerekiyor. Burada açılan ekranda size önerilen çözünürlük değeri yazacaktır. Bu sizin ekranınızın için maksimum boyutları göstermektedir. Sizde bu boyutları uygun olarak internet üzerinde bulunan çok sayıda masaüstü görüntüsünden herhangi birini tercih ederek bu resmi ekranınıza sabitleyebilirsiniz. Tam ekran olması daha net ve şık bir görüntü kazanmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Yardımcı Programlar

Masaüstünün güzel görünmesine, sade ve şık bir hal almasını istiyorsanız birkaç programdan yardım almanız doğru olacaktır. Mac işletim sitemlerinde bulunan ve ekranın altına ya da üstüne belirli bir noktaya koyulan simgeleri kullanmanıza yarayan birçok program bulunuyor. Bu programları kullanmak tabi işletim sisteminizde ekstra bir yük bindirse güzel ve hareketli bir görünüm elde etmek için faydalı oluyor. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en ince detay ise tercih edeceğiniz programı kullanırken güvenilir olup olmadığı olacaktır. O nedenle programı indirirken daha önce indirmelerinizi yapmış olduğunuz güvenilir bir kaynağı kullanmayı tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Simge Boyutları

Masaüstü menüsünde bulunacak simge sayısını en az indirmeyi başardıktan sonra burada bulunan uygulamaların boyut olarak en düşük seviyeye indirilmesini gerekiyor. Ancak bunu yaptığınızda ekranınız daha temiz ve güzel bir görünüme sahip olacaktır.  Bunun için masa üstüne sağ tıklayarak görünüm seçeneğini açmanız gerekiyor. Burada küçük simgeleri tercih etmeniz masa üstünde bulunan tüm uygulamaların boyutunun düşmesini beraberinde getirecektir. Bir de ek olarak bu menüde simgeleri otomatik düzenle seçeneğini kapatmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede masa üstünde bulunan simgelerin sürekli olarak ekranın sol üst tarafından bulunmalarının önüne geçmelerini sağlayabilirsiniz. Diğer durumda sürekli olarak sol üst ekranda simgeler sıraları bir şekilde bulunacaklardır. Masa üstünün şık ve sade bir görünüme sahip olmaları için bunlara dikkat etmelisiniz.

[Toplam:2    Ortalama:3/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉