• PAYLAŞ

İsrail Vatandaşlığı Nasıl Alınır ?

 • 20/10/2016 - 23:09
 • 6 Yorum
 • 8606 görüntüleme

İsrail Vatandaşlığı Nasıl Alınır ? 

İsrail topraklarında kullanılan resmi dil çağdaş İbranicedir. Afrika ve Asya dil ailesinin alt grubu olan Sami dillerinden İbranicede, Arapçada olduğu gibi ünsüz harf grupları ile oluşan köklere iç, ön ve son eklerin getirilmesine dayanarak türetilen sözcükler bulunmaktadır. Ülke topraklarında İbranicenin yanı sıra Arapça da çok yaygın ve aynı zaman da resmi dil olarak kullanılır. Avrupa kökenli olan Yahudiler arasında genel olarak Yidiş konuşulur, İngilizce yada Fransızca da ikinci dil olarak kullanılmaktadır. İsrail topraklarında yaşayan halkın dini Museviliktir. İsrail sınırlarında yaşayan Museviler nüfusun % 81 oluşturur, Müslümanlar %14.4 oluşturur, geri kalan % 3 kısmını da Hristiyanlar oluşturmaktadır.

İsrail ‘in resmi para birimi Yeni Şekel ‘dir. Ülke sınırları içerisinde başlıca kentleri Tel Aviv/Yafa, Holon, Hayfa, Rişon Le Ziyyon, Bat Yam, Petah Tikva, Netanya, Bene Berag, Beerşeba, Ramat Gan olarak bilinir. İsrail ekonomisi bakıldığında, ülkenin toplam yüzölçümün % 20’si tarıma elverişli topraklardır. Bu belirlenen alanın sadece 2.235 hektarında sulamalı tarım yapılabilmektedir. Devlet mülkiyetinde bulunan topraklar, uzun süreli sözleşmeler yapılarak işleticilere kiralanmaktadır. Topraklarında genel olarak Turunçgiller, şekerpancarı, pamuk, patates, sebze, tahıl, meyve başlıca ekilen tarımsal ürünleri oluşturmaktadır. Hayvancılık konusunda koyun, sığır, keçi, kümes hayvanları, domuz başlıca hayvan varlıklarıdır. Yıllık yapılan balık üretimi 28 bin ton olarak belirlenmiştir.

Endüstriyel bakımdan, Tel Aviv/Yafa, Hayfa, Kudüs ‘de yoğunlaşmıştır. Başlıca Petrol arıtma ve işleme, kimya, demir-çelik, otomotiv, kâğıt, makine, çimento, besin ve temel endüstri etkinlikleridir. Aynı zamanda savaş endüstrisi alanına bakıldığında, dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almaktadır. Ülke çağında Elmas işlemeciliği ekonomik açıdan büyük önem taşır. Doğal Kaynaklar olarak  potas, brom ve tuz dışında oldukça sınırlıdır.

israil-vatandasligi-nasil-alinir-3

İsrail topraklarına yaşama ve önemli bilgilere göz attıktan sonra vatandaşlık alabilmek için gerekli olan detayları sizlere aktarmaya başlayalım.

Öncelik olarak bilmelisiniz ki İsrail topraklarında vatandaşlık alabilmeniz musuvi olmanız yeterlidir. İsrail musevi olanlar için en kolay vatandaşlık alınacak ülkedir çünkü İsrail bir musevi ülkesidir ve açıklamasında State of israel yani musevilerin toplandığı topraklar diye tanımlar. Musuvi olduğunuza dair bir belge ile İsrail topraklarına giriş yapmanız ülkeden vatandaşlık almanız için yeterli olacaktır. Musuvi olduğunuzu kanıtlamanız için yapmanız gereken ise İstanbul baş hahamına giderek buradan bir yazı almanız yeterlidir.

İsrail vatandaşlığı alabilmek için ; İsrail vatandaşlığı talep eden her bireyin vatandaşlık talebi sırasında İsrail ‘in Yahudi Milletinin ulus devleti olduğunu ve aynı zaman da demokratik bir ülke olarak her vatandaşının eşit haklardan yararlanabileceği bir ülke olduğunu bildiğini belirtmesi ve bunu kabul ettiğini beyan etmesi şartı aranmaktadır. Bunun dışında Demokratik Yahudi Ülkesine sadık bir vatandaş olacağını ve ülke  yasalarına saygılı olacağına dair yemin etmek zorundadır.

İsrail vatandaşlığını musevi değilseniz  alabilmeniz için mutlak olarak bir İsrail vatandaşı ile evli olmanız ve en az 3 yıl evli olarak kesintisiz olarak İsrail topraklarında bu sureyi geçirmiş olmanız gerekmedir.

israil-vatandasligi-nasil-alinir-4

Evlilik dışında vatandaşlık alınabilmesi için onursal vatandaşlık verilmesi yada ülke topraklarında daha öncesinden hak iddia edebileceğiniz özel bir durum olmalıdır.

İsrail topraklarında 10 yıl boyunca işçi olarak çalışmış olmak yada 5 yıl boyunca iş veren olmanız, vatandaşlık için başvuru yapma hakkınızı doğurmaktadır.

Ülke topraklarında vatandaşlık için başvuru yapıldıktan sonra kabul edilmeniz halinde kendi ülkenizde askerlik yapmış olsanız dahi İsrail topraklarında 3 yıl zorunlu olarak askerlik yapmanız gerekecektir.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 205 Average: 3]
 • PAYLAŞ


nasilyapilir com
İbrahim - 13/05/2017 - 23:27

Ben turk vatandaşıyım ancak turk vatandaşlıgından çıkmak ve israil vatandaşı olmak istiyorum bunun için ne gerekiyor ve nerelerden bilgi ve başvuru yapabilirim

Cevapla
nasilyapilir com
Yılmaz Şeker - 11/04/2017 - 14:05

Ben İsrael Vatandaşı olmak istiyorum şu an Alman vatandaşlıgım var

Cevapla
nasilyapilir com
emre - 04/03/2017 - 19:37

israil vatandaşı olmak istiyorum

Cevapla
nasilyapilir com
Atilla - 01/02/2017 - 19:40

Ben Türkiyede yaşamak fakat israil vatandaşı olmak istiyorum

Cevapla
nasilyapilir com
muzaffer - 07/01/2017 - 22:03

selam ben kurd yahdi yim nasil israhilin olurum

Cevapla
  nasilyapilir com
  Osmam - 16/05/2017 - 16:59

  Selam eger yahudi oldugunuzu bir belge ile ispatlarsaniz olabilirsiniz

  Cevapla
Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉