• PAYLAŞ

Youtube Video Yükleme Nasıl Yapılır?

  • 04/07/2017 - 14:30
  • 0 Yorum
  • 865 görüntüleme

Video siteleri konusunda dünyada şu an tartışmasız olarak ilk sırada bulunan Youtube’a günümüze video yüklemeyi neredeyse bilmeyen kimse yok. Bu konuda bilmeyenler için biraz açıklamalı ve görsellerle desteklenen bir yazı hazırlamaya çalışacağız. Yazımızın içerisinde YT üzerine video yüklemenin yöntemlerini sizler ile paylaşmaya çalışacağız. Tek bir yöntemi olduğunu düşünseniz de birkaç farklı yöntemi bulunuyor. Ancak video yüklemeye başlamadan önce ilk yapmanız gereken bu siteye üye olmanız ya da üyeliğinizi aktif ettirmeniz gerekiyor. Ardından ise siteye istediğiniz boyutta istediğiniz videoyu rahatlıkla yükleyebilirsiniz. Şimdi detaylı bir şekilde çekmiş olduğunuz videoyu yüklemenin yöntemlerini sizler ile paylaşmaya çalışacağız.

Hesabı Açın ve Yükle İşaretine Tıklayın

Gmail’iniz varsa bir YT hesabı açmanız çok kolay olacaktır. Basit birkaç işlemi yerine getirmeniz gerekiyor. Ardından ise rahat bir şekilde yüklemeyi yapmış olacaksınız. Yüklemeyi gerçekleştirmek için hesabınızı aktif ettikten sonra sağ üst tarafta görülen yükle simgesine tıklamanız gerekiyor. Eski tasarımda burada “yükle” yazıyordu ancak bunun için ardından bir işaret kullanmayı tercih ediyorlar. Bu simgeyi tıkladıktan sonra karşınıza yükleme ekranı gelecektir. Bu ekranın yazımızın içerisinde örnek olarak görebilirsiniz. Bu ekranın üzerinden sisteme rahatça videoyu yükleyebilirsiniz.

Resim 1

Buraya videoyu iki şekilde yüklemek için tercih edebilirsiniz. İlk yapmanız gereken bilgisayarınızda bulunan videoyu sürükleyip bırakarak buraya bırakarak yüklemesini gerçekleştirebilirsiniz. Bu basit bir yöntem olmak ile birlikte bunu yapamayacağınızı düşünüyorsanız yükleme ekranında ki simgenin olduğu ekrana tıklayarak kısa yolu işaretleyerek yükleme işleminizi başlatabilirsiniz. Bu işlemlerden herhangi birisini gerçekleştirdikten sonra yükleme işlemi otomatik olarak başlayacaktır. Videonun yüklenme işlemi videonuzun büyüklüğüne ve internet hızınızın kapasitesine göre değişiklik göstermektedir. Tabi video yüklenirken boş durmanız gerekmiyor. Yapmanız gereken bazı değişiklikleri sıra ile yazalım.

Temel Bilgiler

Öncelikle videonun temel bilgilerini sıra ile oluşturmanız gerekiyor. İlk olarak bir isim vermelisiniz. Ardından video içeri ile ilgili açıklama bölümünü doldurmalısınız. Ardından ise etiketleri sıra ile sayfaya yazmalısınız. Bu videonuzun daha rahat bir şekilde bulunmasına yardımcı olacaktır. Herkese açık özelliğini sağ taraftan belirlemelisiniz. Bununla birlikte liste dışı, zamanlama ve özel seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

Çeviriler

Youtube üzerine yüklemiş olduğunuz videonun altyazısı varsa ya da olmasını istiyorsanız “Çeviriler” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Bu sayede videonuzun başlığını ve açıklamalarını birden fazla dilde YT üzerinde yayınlamasını sağlayabilirsiniz. Bu daha çok insan tarafından izlenmenize yardımcı olacaktır.

Para Kazanma

Videonuz üzerinden para kazanmak istiyorsanız bu özelliği aktif hale getirmelisiniz. Aktif hale getirmeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli nokta videonuzun çalıntı olmaması olacaktır. Yani başka biri tarafından telif olacak bir video eklemek para kazanmanızı engelleyecektir. O nedenle kendinizin hazırlamış olduğu videoları sisteme eklemeniz faydalı olacaktır. Reklamlarla para kazan seçeneğini açmanız bu işleminiz için yeterli olacaktır. Biçimlerinizi tercih etmeniz tamamen size kalmıştır.

Gelişmiş Ayarlar

Videonuz yayınlanmadan önce son ayarları buradan yapabilirsiniz. Yorumların olup olmayacağınıza izin verebilirsiniz. Diğer kullanıcıların video için verdikleri oyları görüp görmemesine izin verebilirsiniz. Lisans ve hak sahipliğini yönlendirebilirsiniz. İster direkt Youtube lisansı haline getirebilirsiniz. İsterseniz de bir diğer videoya atıf yapabilirsiniz.

Videonun kategorisini tercih edin, isterseniz çekildiği konumu belirleyin ve son video dilini belirleyin. Video istatistikleri bölümünü işaretledikten sonra sağ üst tarafta bulunan yayınla işaretine tıklamanız gerekiyor. Video yükleme işlemi tamamlandıktan sonra videonuz otomatik olarak yukarıda ki alanlarda yazmış olduğunuz bilgiler ile birlikte yayınlanacaktır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉