• PAYLAŞ

Genç Kalmanın Püf Noktaları Nelerdir?

  • 04/07/2017 - 14:29
  • 0 Yorum
  • 628 görüntüleme

İnsanlar yaşadıkları hayatın getirdiklerine göre genç yaşta çok yaşlanabiliyor ya da kendilerine en iyi şekilde bakarak yaşları çok ilerlemiş olsa da çok dinç bir görünüme sahip olabiliyor. Tabi bu tamamen insanın kendisinde biten bir durum olarak yorumlayabiliriz. Diyelim ki her gün alkol alan, düzensiz beslenen ve sigara alışkanlığı olan birsinin 50’li yaşlarına geldiğinde dinç kalma alışkanlığı olup olmadığını hepimiz biliyoruz. Sanki 70 yaşında bir görünüme sahip olacaktır. Ancak düzenli bir şekilde beslenen ve vücuduna zarar verecek olan alışkanlıklardan kendisini kurtaran insanlar ise daha dinç bir görünüme sahip olacaktır. Şimdi sizlere genç kalmanın püf noktaları hakkında bilgiler vereceğiz.

Sağlıklı ve Genç Kalmanın Püf Noktaları

Her şeyin başında sağlıklı bir nefes almak olduğunu söylemeliyiz. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar sıkışık bir alanda kaldıkları, hava kirliliğinin yüksek olması nedeniyle nefes darlığı yaşamalarına neden olmaktadır. Buna ek olarak bir de sigara tüketilmesi bu durumu daha kötü bir hale getiriyor. O nedenle sigarayı bırakın ve sigara içilen mekanlardan uzak durmaya çalışın.

Günümüzün en zararlı dış etkenlerinin başında stres geliyor. İnsanlar yakaladıkları her hastalığın başı olarak stresi gösteriyor. Stres sanıldığı gibi dıştan içe değil içten dışa doğru etkili olan bir sorundur. Genelde yaşam zorlukları nedeniyle olduğu söylense de stresin etkisini yüksek olması kişinin kendisi ile alakalı bir durumdur. Bunu kontrol etmek ve azaltmak tamamen sizin elinizde olan bir durumdur.

İnsan yaratılışı itibari ile sosyal bir canlıdır. Etrafında insanlar olmadan yaşantısına devam edemez. O nedenle sizlerde beslenmenize dikkat ettiğiniz kadar sosyalleşmeye de dikkat etmelisiniz. Yalnızlık güzel bir aktivite olarak dursa da uzun sürse de insana zarar verebilmektedir. O nedenle arkadaşlarınıza ve ailenize zaman ayırmalısınız.

Kan basıncı genç kalmanın anahtarlarından birisidir. Düşük kan basıncına sahip olan insanlar yüksek kan basıncına sahip olanlara göre daha uzun yaşamaktadır. Uzun yaşamaları ile birlikte sağlıklı ve genç bir görünüme de sahip olmaktadırlar. Bunun için sürekli olarak kan basıncınızı takip etmeli, yüksek olduğunu düşünüyorsanız beslenme alışkanlığınızı bunu düzenleyecek şekilde yeniden yapılandırmalısınız.

Egzersiz yapmak genç kalmanın püf noktalarının başında gelmektedir. Bunun için herhangi bir spor salonuna yazılmanız gerekmiyor. Size tavsiyemiz evinizde ya da iş yerinizde belirli bir programa göre düzenli olarak spor yapmanı olacaktır. Yarım saat yürümek, asansör yerine merdiven kullanmak ve yakın mesafelere araba yerine yürüyerek gitmek ilk adımlar olacaktır.

Sağlıklı bir görünüme sahip olmanın noktalarından birisi sağlıklı dişlere sahip olmaktadır. Ağız ve diş sağlığı genel olarak sağlığımızın üzerine de etkisi fazladır. O neden ile ağız sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın, doktorunuza giderek bakımını düzenli yaptırın ve diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirin.

Beslenmenizin içerisinde lifli gıdaların ağırlıklı olması gerektiğini unutmayın. Çünkü lifli gıdaları sindirmek daha kolaydır. Günlük sadece 25 gram kadar lifli gıda tüketmek yaşınızın tüm hayatınız boyunca 2.5 yıl uzamasına yardımcı olur. Bununla birlikte bedeninizi genel olarak dinlemeyi öğrenmelisiniz. Bedeniniz tarafından size gönderilen sinyalleri geçiştirmek yerine doktorunuza giderek bu konuda ondan bilgi almanız doğru olacaktır. Düzenli olarak bakım yaptıran ve tedavilerini ihmal etmeyen kişiler görünüm olarak 10 yaş daha genç bir görünüme sahip olmaktadır.

Genç kalmanın en önemli anahtarlarının başında neşeli olmak gelmektedir. Gülmek ve neşeli bir insan olmak mutlu olmamızı sağlayacak bu da daha uzun bir süre yaşamamıza yardımcı olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉