• PAYLAŞ

Hava Kirliliğinin Etkili Olmasına Neden Olan Sebepler?

  • 12/07/2017 - 21:00
  • 0 Yorum
  • 652 görüntüleme

Son yüzyılda fabrikalaşmanın getirmiş olduğu artış ile giderek yaşadığımız dünyayı daha kirli bir hale getiriyor. Bundan en etkili varlık insan olarak karşımıza çıkıyor. Daha rahat yaşamak ve daha az çalışmak isteyen insanların birçoğu bu duruma ses çıkarmıyor. Çernobil faciasının etkisi daha tam olarak atlatılmamasına rağmen hala dünyanın üzerinde çok sayıda nükleer tesis bulunuyor. Eğer yüksek dereceli bir deprem olması halinde ve etkili bir terör saldırısı sonucunda bu tesisler insanlığın sonunu getirebilir. Bu hava kirliğine neden olan çok sayıda neden bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere hava kirliğine neden olan sebeplerden bahsedeceğiz ve ne yapılması gerektiği hakkında bilgi vereceğiz.

Hava Kirliliğin Neden Olan Ürünler

Sizlerde biliyorsunuz ki solduğumuz havayı biz kirletiyoruz. Kullanmış olduğumuz araçlar ya da ortaya çıkarmış olduğumuz ürünler ile bunu yapıyoruz. Uğruna kilometrelerce yol yaptığımız araçlar aslında salgıladığı emisyon oranları ile havamızı kirleten arabalar üretiyoruz. Isınmak için yer altından çıkarmış olduğumuz yakıt maddelerini de bunlar arasında sayabiliriz. Özellikle benzin ve kömür yakıldığında içerisinde bulunan çok sayıda bulunan kirletici maddeyi etrafa salmaktadır. Bu da zaman içerisinde bizlere asit yağmuru, sera gazı emisyonları ve sis gibi farklı sorunlarla yüzünü gösteriyor.

Endüstriyel ürünlerde hava kirliği nedenlerindendir. Yapılan araştırmalar endüstriyel proseslerin otomobil emisyonların ardından kurşun kirliliği oluşturma konusunda ikinci sırada yer almaktadır. Bu üretimi madencilik çalışmaları, gaz, kimyasal ve çimento üretimi takip etmektedir. Bunlar insanlığın hayatını kolaylaştırmak için üretilen ürünler olsa da üretimi ve kullanımı yaşadığımız dünyayı içten içe tüketmeye devam ediyor.

Kuru temizleme sektöründe kullanılan yağ giderme ve endüstriyel yüzey temizleme ürünü olan solvent kullanımı da önemli hava kirletici ürünlerinden birisidir. Emisyon oranları ne kadar düşük olursa olsun sürekli olarak salındığı için hava kirliliğine önemli bir etki yapmaktadır. Ürettiğimiz ürünler kadar bunların yanında yaşadığımız alanları da yakmamız hava kirliliğinin önemli nedenlerinden birisidir. İnsanlar birkaç ev yapmak için harika doğayı yakabiliyor. Doğanın bize aslında yaşamamız için gerekli oksijeni sağlamış olduğu ağaçların yakılması ne kadar ironik bir durumu ortaya çıkarıyor. Aranızdan hiç kimse solunum cihazına bağlı olan boruyu kesmez sanırım. Ancak ormanları yakarak bunu kendimize yapıyoruz.

Tarım konusunda belki de insanlık tarihinin ulaştığı en önemli noktaya geldik. Eskiden binlerce insanla yapılan işler günümüzde bir alet ile saatler içerisinde hallediliyor. Tabi tarım esnasında kullanmış olduğumuz gübre ve zararlı ilaçlar dünyamızı kirletiyor. Size tavsiyemiz böcek öldürücü ilaçlardan kurtulmanız ve doğru şekilde ürün yetiştirmeye yönelmeniz gerekiyor.  Atık imhası da önemli hava kirliliği sorunlarından birisidir. Bunlar gibi sayabileceğimiz çok sayıda hava kirliliği sorunları vardır.

Hava Kirliliğinden Kurtulmak İçin Ne Yapılmalıdır

Birçok insan yaşamış olduğumuz çevreyi korumak ve yeniden eski güzel günlere dönmesini sağlamak için çok önemli çalışmalar yapıyor. Yeşil bir gezene sahip olabilmemiz için daha çok yenilebilir enerji kaynağı kullanmaya yönelmemiz gerekiyor. İnsanlık var olduğundan bu tarafa bizi ısıtan ve canlılık veren güneş bunlardan birisidir. Güneş enerjisi ile çalışan ve elektrik üreten çok sayıda tesis yapılıyor. Eğer bunun gibi yenilebilir enerji kaynaklarına yönelmeye çalışmazsak gelecekte çocuklarımız ve torunlarımız için gerçekten yaşanacak bir dünya bırakmayacağız. Özellikle büyük şehirlerde yaşanan betonlaşma bu durumu daha kötü getirmeye devam ediyor. Bu duruma bir anda gelmediğimizi göz önüne alarak bunu uzun vadeli olarak planlayarak sonuna kadar arkasında durmaya çalışmalıyız.

 

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉