• PAYLAŞ

Kravat Nasıl Seçilir?

  • 14/11/2016 - 17:44
  • 0 Yorum
  • 747 görüntüleme
Kravat Nasıl Seçilir?
Kıyafetlerinizi nasıl özenle seçiyorsanız aksesuarlarınızı da öyle özenle seçmelisiniz, çünkü onlar bir bütünü oluşturan tamamlayıcı unsurlardır. Takım elbisenize uymayan bir kravat seçmeniz şıklığınızı alıp götürebilir. Onlar da modanın bir parçası ve bağlama stilleri bile yaşadığımız çağa göre değişim gösteriyor; mesela 70’lerde kravatlar kısa bağlanıyordu ve şimdi kullandıklarımız gibi ince değil kalın kesimdi. Çünkü o zamanın gömlek modellerinin yakaları oldukça büyüktü. Takım elbise gömlek kravat uyumu yaparken siz de dar kesim kısa paça bir takımın içine kalın kesim bir kravat kullanırsanız o jilet gibi görünümden uzaklaşmış olursunuz.
Şimdi size bir kaç tüyo vereyim; kravattaki astarı eğer yüzde yüz yün olanını seçerseniz kravat astarı bağlamayı kolaylaştırdığı için ve kırışıklıkları azalttığı için daha düzgün görünüm elde etmiş olursunuz.

kravat-nasil-secilir

Gömlek kravat kombinleri içinde kravatın boyu da en önemli unsurlardan. Uzun ya da kısa olması sizi zor durumda bırakacaktır. Nasıl bileceğim olması gereken boyu derseniz, üşenmeyin mutlaka almadan önce bağlayıp boyunuzda bakın eğer bağladıktan sonra kemer bölgenizle göbek deliğiniz arasına geliyorsa o sizin için doğru bir uzunluk demektir. Ayrıca bir kravat asla ceketten aşağı sarkmamalıdır.
Gömleğinizin yakasına göre de seçim yapmak önemli ve gömlek kravat uyumu bu noktada devreye girer. Eğer slim fit bir gömlek tercih edecekseniz; siz siz olun babamın kravatlarından birini takarım diye düşünmeyin. Mutlaka o gömleğe ince bir kravat tercih edin. Eğer geniş kesim bir gömlekse ve yakaları da normale göre biraz iri ise ipince kravatları tercih etmemelisiniz.
Takım elbise kravat seçimi konusunda da dikkat edin. Eğer takım elbiseniz dümdüz bir renk ise ve kumaş açısından da bir hareketlenme yoksa ve gideceğiniz yer bir iş toplantısı değilse gömleğiniz tek rengi kapsıyorsa onu biraz hareketlendirmeniz gerekmektedir. Mesela bir açılışa davete gidiyorsanız gri bir takımın içine siyah kravat yerine turuncu ya da pembe mat bir kravat seçebilirsiniz. Bu sizi hem renklendirir, hem de takım elbisenize ahenk katar.
Önemli bir iş toplantısında ise klasiklerden şaşmayın derim. Seçiminizi ya çizgili ya minik desenli ya da düz bir renkten yana kullanın. Bu sizi kararlı ve ciddi gösterecektir.

 

[Toplam:2    Ortalama:2/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉