• PAYLAŞ

30 Yaşından Önce Birikim Yapmanın Yolları Nelerdir?

  • 10/08/2017 - 09:00
  • 0 Yorum
  • 744 görüntüleme

Birikim yapmak başlı başına zor olan bir aktivitedir. Buna bir de gençlik eklendiği zaman imkansız gibi görülmektedir. Çok az insan genç yaşında birikim yapmayı başararak geleceğe umut ile bakmayı başarmıştır. Eğer sizde 30 yaşında olup birikim yapmakta zorluk çekiyorsanız size bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız. Aslında çok basit birkaç noktaya dikkat ederek çok rahat bir şekilde yaşınızın önemi olmadan birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Zorlandığınız noktada yardımınıza gene bu yöntemler sayesinde kendiniz geleceksiniz. Şimdi sıra ile 30 yaşında olan bireyler için birikim yapmanın yollarını sizlere aktarmaya çalışacağız. Bu sayede geleceğe daha umutlu bir şekilde bakabilirsiniz.

Hedef Belirleyin

Birikim yapmanın en önemli noktalarından birisi hedef belirlemektir. Bir hedefiniz olmadan birikim yapmak anlamsız olacaktır. Bir ev, araba ya da hayal ettiğiniz bir tatili yapmak için hedef her zaman işinize yarayacaktır. Birikim hedefinizin tek olması gerekmez. Birçok şey için birikim yapmak isteyebilirsiniz. Mobilyaları değiştirmek, yeni bir cep telefonu almak ya da daha farklı bir iş için para biriktirmek isteyebilirsiniz. Bunun için kendinizi sıkmayın tek yapmanız gereken bir öncelik planlaması yapmak olacaktır.

Birikim Hesabı Açın

30 yaşın altında olan bireyler için para biriktirmek çoğu zaman zor oluyor. Bu konuda onlara yardımcı olacak ilk işlem bir bankaya giderek birikim hesabı açtırmak olacaktır. Bu sayede hiç para biriktirme sorunu ile yüzleşmek zorunda kalmazsınız. Bu sistem size sürekli olarak birikim için para keseceği için sizi zorlamayacaktır. Tabi bu paranın bir işe yaraması için sabit gelirinizin yüzde 20’lik kısmını kesmesine izin vermeli ve çok uzun bir süre bu paradan uzak durmalısınız. Aksi taktirde bu paranın hiçbir işe yaramayacağını size rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Bu birikim yapmanız için ihmal etmemeniz gereken detaylardan birisidir.

BES kullanmaya Başlayın

Uzun vadeli birikim planı yapmak istiyorsanız bu yöntemi de mutlaka denemelisiniz. Bireysel emeklilik sistemi ülkemizde yeterince popüler olmasa da uzun vadeli planlarda çok önemli bir detaya sahiptir. Bu sistemin getirilirken devlet katkısı ile desteklenmesi de size daha fazla birikim yapma fırsatı sunmaktadır. Diyelim her ay 100 TL bu sistem kesinti yapıyor. Devlet ise bu birikime yüzde 25 ek yaparak daha çok birikim yapmanızı sağlıyor. Tabi bu şekilde birikim yapmak isterseniz çok uzun bir süre bu paraya dokunmamanız gerekecek. Yoksa devlet bu katkıyı sizden çekecektir.

Harcamalarınızı Not Edin

Birikim yapmanızın önüne geçen detaylardan birisi gereksiz yaptığınız harcamalar olacaktır. Bu harcamalardan kurtulmak için sürekli olan tüm harcamalarınızı not etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Bunun için bir kalem ile bir not defteri işinize yarayacaktır. Çay parasından tutun, elektrik, su gibi faturalarınıza kadar her detayı not etmek sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Bu genelde sıkıcı bir işlem olsa da size tavsiyemiz kesinlikle pes etmemeniz olacaktır. Çünkü bu sayede tüm harcamalarınızı kontrol altına alacak ve paranızı birikim için yönlendirebileceksiniz.

Tasarruf Edin

Birikim yapmak istiyorsanız tasarruf yapmak önemlidir. Tabi bu devirde bir şeyden para kısarak tasarruf etmek çok da kolay değildir. Bunun için not aldığınız harcamalarınız size yardımcı olacaktır. Notlarınız arasında gereksiz görmüş olduğunuz harcamalarınızı belirleyerek onlardan kurtulmanız tasarruf etme konusunda size yardımcı olacaktır. Bu sayede daha hızlı bir şekilde para biriktirmiş olacağınızı göreceksiniz. Amaçlamış olduğunuz parayı bu maddelere dikkat ederek 30 yaşınızdan önce biriktirebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉