• PAYLAŞ

5 Temel Hisse Senedi Yatırım Stratejisi Nelerdir?

  • 24/10/2016 - 20:27
  • 0 Yorum
  • 1011 görüntüleme

5 Temel Hisse Senedi Yatırım Stratejisi Nelerdir?

Borsada hisse senedi alıp satımı yapmak için belirli planlara sahip olmak gerekiyor. Eğer bu planların sizden istediği şekillerde alım satım yaparsanız risk toleransınız daha küçük olacaktır. O nedenle düzenli ve programlı stratejiler belirlemeniz çok önemlidir.

Bildiğiniz gibi her yatırımcının sermayesine göre farklı stratejileri olduğu gibi risk alma limitleri de farklılık göstermektedir. Bu yatırım planlarına şekil vermelerinin göstergesidir. Yüksek riski seven yatırımcılar daha farklı stratejiler benimsemektedir. Bu yayınımızda sizlere borsada hisse senedi konusunda genelde yatırımcıların tercih ettikleri hisse senedi yatırım stratejileri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Sizlere 5 en önemli stratejilerinin ne olduğu konusuna değineceğiz.

hisse-senedi-stratejileri-1

Uzun Vadeli Yatırım

Hisse senedi nasıl alınır hepinizin bildiğini varsayarak stratejilere değineceğiz. Bu konuya yatırım yapmak isteyenler daha düşük riskler almak istediklerinde uzun vadeli yatırım tercih etmektedirler. Bu yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar genellikle uzun vadeli yatırımı kısa ve orta vadeli yatırımlara göre daha düşük risk de olmaları ve gelir garantisi sunmaları nedeniyle tercih etmektedir. Bu yatırımda en önemli detay dikkatli ve özenli bir şekilde yatırım yapılacak konuların seçilmesi olacaktır. Çünkü uzun vadeli yatırımdan düşükte olsun gelir elde etmek istiyorsanız garanti şirketlerin hisselerini almanız gerekiyor.

 

Orta Vadeli Yatırım

Biraz risk olarak borsada stratejiler arıyorsanız tercihiniz orta vadeli yatırımlar olacaktır. Bu yatırımı yapanların dikkat etmeleri gereken en önemli detay piyasada yaşanan dengesizlikleri takip etmek gerekiyor. Burada amaç yaşanan dengesizlikten yararlanılarak para kazanmak olmak olduğu için sürekli tetikte olmanız gerekiyor.  Yapılması gereken şey çok iyi bir şekilde analiz yapmanız gerekiyor. Onun ardından yatırım yapılacak alan tercih edilmelidir.

Kısa Vadeli Yatırım

Borsada yatırım stratejileri arasında yüksek risk alarak daha fazla yatırım yapmak istiyorsanız kısa vadeli yatırımı tercih etmeniz gerekiyor. Bu yatırımda orta vadeli de olduğu gibi borsada yaşanan piyasa dengesizliklerden yararlanılarak kar elde etmek amaçlanıyor. Ancak bu ona göre da fazla dikkat gerektiriyor. Analizlerinin de daha iyi bir şekilde yapılması gerekiyor. Bu şekilde yatırım yapmak istiyorsanız analizinizi çok hızlı yapmalı ve hızlı bir şekilde kararınızı vermeniz gerekiyor. Karınız diğer iki yatırıma göre daha yüksek olacaktır çünkü alacağınız risk daha yüksektir. Portföyünüzü alacağınız hisse senedi sayısı daha fazla olacağını unutmayın ve takibini çok iyi yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

borsa-takip

Temettü Gelirli Yatırım

Temettü gelirli yatırımlar daha garanti yatırımlar olarak borsa stratejileri arasında dikkat çekmektedir. Bu yatırımlarda şirket yapıyı kuvvetli olan şirketler tercih edilmektedir. Temettü dağıtımı yapan şirketler borsa yatırımcıları tarafından sağlam olarak görülmektedir. Temettü dağıtımı yılda bir kez yapılmaktadır. Şirket tarafından tüm vergiler, harcamalar ve diğer konular çıkarıldıktan sonra elde kalan net kar üzerinden yapılmaktadır. Bu dağıtım şirket tarafından yüzde 20’in altına düşmeyecektir. Şirket isterse daha yüksek temettü dağıtımı yapabilir. Ya da size hisse senedi olarak ödeme seçeneğini kullanabilir.

Yüksek Beklentili Yatırım

Borsada zengin oldu haberlerine konu olmak istiyorsanız tercihinizi yüksek beklentili yatırımlardan yana kullanmalısınız. Tabi, bunu yapmak için borsa konusunda uzman olmanız ve deneyimli bir borsacı olmanız gerekiyor. Çünkü bu tür yatırımlarda piyasayı ve hisse senedi alacağınız şirketin geleceğini çok iyi analiz etmeniz gerekiyor. Öyle kulaktan dolma bilgiler ile hareket etmeniz size kazanç yerine büyük kayıplar yaşatabilir. En üst noktanın neresi olduğunu çok iyi bir şekilde hissetmeniz ve o anda şirket hisselerini satarak oradan çıkmanız gerekmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉