• PAYLAŞ

5 Yeni Değişiklikle Yeni Kredi Kartı Düzenlemesi!

  • 27/09/2016 - 15:38
  • 0 Yorum
  • 905 görüntüleme

5 Yeni Değişiklikle Yeni Kredi Kartı Düzenlemesi!

Kredi kartları 1960’lı yıllarda hayatımızı girdiğinden bu yana hızlıca ilerleme kaydetmiş ve günümüzde vazgeçemediğimiz bir ekonomik ürün halin gelmiştir. Kim bilir yakın bir gelecekte para kullanımı tamamen ortadan kalkabilir ve kredi kartı kullanımı zorunlu hale gelecektir. Ancak ülke olarak bu konuda daha çok yolumuz olduğunu itiraf etmemiz gerekiyor.

Hızlı alışveriş merakımızın olması, kredi kartlarının doğru şekilde kullanımını tam olarak kavrayamamamız nedeniyle büyük sorunlar yaşayabiliyoruz. Yakın gelecekte bu durumun iyice kötüye gitmesinden dolayı hükümet kredi kartı kullanımında bazı düzenlemelere gitti. Cari açığın azaltılması ve büyümenin sağlam temeller üzerine oturması için bu gerekli bir karar olacağını söyleniyordu. Bu sürecin başarılı bir şekilde aşılmasının ardından kredi kartı kullanımına getirilen yasakların bazılarının kaldırılmasına karar verildi. Bunun için yapılan düzenlemede dikkat çekici 5 detay bulunuyor. Bu yayında sizlere bunlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

kredi-karti-duzenlemesi-1

  1. Taksit sayısı arttırıldı.

Kredi kartı kullanımında yaşanan en büyük sorun taksit sayısının fazla olması nedeniyle ihtiyaç duymasak da aldığımız ürünleri geri ödemesinde yaşanan büyük sıkıntılardı. Bu nedenle 24 ay olan taksit sayısı 9 aya çekilmişti. Son yapılan düzenleme ile bu sayı 12’ye çıkarıldı.

  1. Kredi Kartı Alt Limiti

Geçtiğimiz şubat ayında yapılan düzenlemede kredi kartlarının alt limiti belirli oran ile sınırlanmıştı. Maksimum gelirinin 4 katı olan limit seçeneği ile tamamen ortadan kaldırılarak alt limit 5 bin 200 TL olarak belirlendi.

  1. Kredi Kartı yapılandırılması

Bazen istemesek de kredi kartımızı ödemekte sıkıntı yaşayabiliyoruz. Bu durumu düzeltmek hükümet bazı önemli kararlara imza attı. Yeni yapılan düzenleme ile sadece 1 kez olacak ve 72 aya kadar kredi kartı borcunu taksitlendirebileceğiz.

  1. İhtiyaç Kredileri Geri Ödeme Süresi

Yapılan düzenlemeler sadece kredi kartlarını kapsamıyor. Aynı zamanda ihtiyaç kredileri için getirilen 36 aylık sınırlama bu düzenleme ile 48 aya çıkarıldı.

  1. Konut Kredi

İnşaat sektöründe ki ivmeyi devem ettirmek için ev alımlarında ev tutarının yüzde 80 için kredi kullanılabilecek.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉