• PAYLAŞ

Açelya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

  • 20/09/2016 - 20:40
  • 0 Yorum
  • 1353 görüntüleme

Açelya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır ?

Açelya saksı çiçeği türleri arasındadır, ev ve işyerleri gibi yaşam alanlarını renklendiren fuşya, pembe, beyaz gibi renkleri bulunan bitkilerdir. Doğada en çok rastlanan pembe, pembe-beyaz, fuşya, beyaz ve kırmızı renk çeşitleri vardır. Baston açelya olarak da bilinen gövdesi burgulu, örgülü çeşitleri de bulunmaktadır. Boyutları 35 cm ile 80 cm arasında değişiklik gösterebilir. Daha çok gülü andıran çiçekleriyle ev ve işyerleri gibi yaşam alanlarında kullanılmasının yanı sıra çalışma odaları, balkon gibi alanları süsler. Bakımları son derece kolay olduğundan çokça tercih edilir.

acelya-cicegi-bakimi-4

Cam önü yada kapı önü gibi rüzgar akımına maruz kalacağı yerlere kesinlikle koyulmamalıdır, aksi durumda yapraklarını dökebilir. Direk olarak güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Dolaylı yoldan ulaşan ışığı sever. Karanlıkta kalan tarafını haftada 1 defa ışık alan yöne doğru çevrilmelidir. Bu şekilde yapraklarda oluşacak çürüme ve sararmalar engellenebilir. Sulama yapılmadan önce çiçeğin toprağının suya ihtiyacı olup olmadığını anlamanız için parmağımızı toprağı hafifçe  batırarak kontrol edebilirsiniz. Eğer parmağınızla kontrol ettiğinizde hala nemli yada eliniz ıslanıyorsa sulama işlemini bir kaç gün sonraya bırakmanız çok daha uygun olacaktır. Sulama yapılması esnasında  dikkat edilmesi geren bir diğer önemli detay ise açelya saksı çiçeğimize oda sıcaklığında vermemizin gerektiğidir. Kış aylarına girildiğinde düzenli olarak haftada 1 defa, yaz aylarına girildiğinde ise hava sıcaklıklarının göreceli olarak artmasından dolayı düzenli olarak haftada defa sulanmalıdır. Sulama esnasında kullanılan su kabı yada ölçek değiştirilmemeli devamlı olarak aynı malzemeler ve ölçüler kullanılmalıdır. Sulama sonrasında saksının altında bulunan kapta biriken su, böceklenme yada koku olmaması için dökülmelidir.

acelya-cicegi-bakimi-2
Açelya çiçeği uzun süre yaşayan bir bitkidir. Dalların üzerinde bulunan çiçekler solup ve geçtikten sonra bitkimizin yeniden çiçek açması için solan yaprak yada çiçeklerin kesilerek budanması gerekir. Budanan  bölgenin içine hava akımının girmemesi için üzeri kapatılmalıdır. Örnek olarak :  mum, soğuk silikon yada yakıcı olmayan yapışkanlarla kapatılabilirsiniz.

acelya-cicegi-bakimi-3

Açelya çiçeğinize, vitamin kullanılması esnasında dikkat edilmesi gereken husus, çiçeğimiz yaprakları yada çiçekleri sağlıklı durumda ise dönem içerisinde vitamin kullanmak zorunda olmadığınızdır. Çiçeğinizin çiçekleri solmuş yada budamasını yapmış iseniz bu dönemde bitkimizin  çiçek açması ve gelişmesi çiçekçilerden kolaylıkla temin edebileceğiniz  çiçek vitaminlerini kullanma koşullarına doğru olarak uyarak bitkinize besin desteği verebilirsiniz. Genel olarak besinler 1LT kadar suya bir kapak ölçeğinde vitamin dökülür, iyice karıştırılan suyla çiçeklere sulamadaki standart ölçeğimizi kullanarak ilaçlı suyu bitkilerimize 15 günde bir veya ayda bir uygulayabiliriz.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉