• PAYLAŞ

Android Cihazlarda 32-Bit – 64-Bit Olduğuna Nasıl Bakılır?

  • 21/08/2016 - 17:40
  • 0 Yorum
  • 973 görüntüleme

Sürekli olarak kullandığımız ve elimizden düşürmediğimiz Android işletim sistemli cihazlarınızın aslında birçok teknik özelliği bulunuyor. Android işletim sistemli cihazların performansını da belirleyen asılında bu özellikler. Android işletim sistemli cihazlar 32-bit ve 64-bit olmak üzere kendi içlerinde farkları bulunuyor. Kullandığınız cihazın hangi mimari özelliklere sahip olduğunu öğrenmenizin oldukça kolay bir yolu bulunuyor.

Size önereceğimiz uygulamayla hem cihazınızın özelliklerini öğrenebilir aynı zamanda kullandığınız cihazın diğer cihazlarla arasındaki teknik farkları gözden geçirebilirsiniz. Android cihazlar genel olarak her türlü uygulamayı dışardan yüklemeye olanak sağlamasından dolayı cihazların kullanıcıları tarafından istedikleri gibi ayarlamasını mümkün kılıyor. Birçok Android kullanıcısının bu işletin sistemini kullanmasının ana nedenleri arasında geliyor. Kullandıkları cihazın 32-bit mi yoksa 64-bit olmasının önemi de bu aşamada devreye giriyor. Bazı ender uygulamalar çalışma sistemleri bu detayları baz alıyor. Kullandığınız cihazın teknik özelliklerini bakabilmek için sizlere AnTuTu Benchmark uygulamasını öneriyoruz bu uygulamayı BURADAN cihazlarınıza indirebilirsiniz.

AnTuTu Benchmark uygulamasını cihazlarımıza indirip kurduktan sonra uygulamayı çalıştırıyoruz.

Android Cihazlarda 32-Bit - 64-Bit Olduğuna Nasıl Bakılır 1

Uygulamayı cihaz üzerinden açtıktan sonra ekranda alt kısımda yer alan info sekmesine tıklıyoruz.

Android Cihazlarda 32-Bit - 64-Bit Olduğuna Nasıl Bakılır 2

Açılan ekran üzerinde Basic Info sekmesinin alt kısmında yer alan i Android satırının yan kısmında göreceğiniz gibi, kullandığınız cihazınızın işletim sistemi, hangi sürümünü kullandığınız gibi detayları kolayca görebilirsiniz.

Android Cihazlarda 32-Bit - 64-Bit Olduğuna Nasıl Bakılır 3

Kullanmakta olduğunuz cihazın işlemci mimarisinin detaylarını öğrenmek istiyorsanız da, aynı menü üzerinden aşağı doğru iniyoruz ve CPU sekmesini bakıyoruz. Görselde sizlere kırmızı olarak işaretlediğimiz alan içerisinde; mimarisi, işlemci modeli, çekirdek sayısı ve frekans gibi birçok özellikleri sıralanıyor. Type kısmında bulunan değeri kontrol ettiğiniz da işlemcinizin 32-bit mi yoksa 64-bit mi olduğunu kolayca bakabilirsiniz.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉