• PAYLAŞ

Android Cihazlarda DNS Ayarı Nasıl Yapılır ?

  • 25/07/2016 - 19:43
  • 0 Yorum
  • 705 görüntüleme

Bildiğiniz gibi birçok yabancı site mahkemelerce alınan kararlar nedeniyle engelleniyor. Tabi bu engellemeler siteye girmek isteyen kullanıcılar için bir son olmuyor. Farklı yollar deneyerek girmekten zevk aldığınız ancak ülkemizde erişimi yasaklı olan sitelere girmek için yapmanız gereken ayarlar var. Bu ayarları bilgisayarları için yapmayı bilmeyen neredeyse yoktur. DNS daha önce sadece belirli başlı kişiler tarafından bilinen bir özellikten olmaktan çıkarak halkın her kesiminin bildiği bir ayardır. Ama bunu cep telefonlarına uyarlamayı bilen çok az sayıda insan vardır. Bu yazımızda Android Cihazlar için DNS ayarı yapmayı anlatacağız.

Bu ayarları Wİ-Fi aracılığı ile internete giriş yapmak isteyenler anlatacaklarımız adımları gerçekleştirerek yapabilir. İlk adım da Ayarlar sekmesine tıklıyoruz. Açılan sayfada Kablosuz seçeneğini buluyor ve tıklıyoruz. Karşımıza o an için bağlı olduğumuz ağın adı çıkacaktır. Üzerine basılı tutuyoruz bir süre sonra gelen Adı Değiştir yazısına tıklıyoruz. Açılan sayfada Gelişmiş Seçenekleri göster yazının olduğu sekmeyi tıklıyoruz.

Karşımıza İP ayarları bölümü gelecektir. DHCP’nin seçili olduğunu görmeniz gerekiyor. Bu yazıyı Statik olarak değiştirmeniz gerekiyor. Bunu da yaptıktan sonra sıra geldi DNS bilgilerini girmeye gelecektir. DNS 1 ve DNS 2 yazan yerlere kapalı olan internet sitelerine girmenize yardımcı olarak istediğiniz herhangi bir DNS adresini girmekte özgürsünüz. İnternette bu konuda hizmet veren çok sayıda DNS adresi vardır. Bunu da yaptıktan sonra bu sekmeleri kapatıyoruz. İnternetinizi kapatıp tekrar açtıktan sonra artık sorunsuz bir şekilde istediğiniz sayfaya girebilirsiniz.

Bu dediklerimizi orijinal bir şekilde telefonlarını kullananlar için tavsiye edebiliriz. Ancak telefonları root edilen kişiler Set DNS uygulamasını telefonlarına indirerek kolayca istedikleri siteye erişimlerini sağlayabilirler. DNS adresi bulmak konusunda sıkıntı çekmemeniz için en bilinenleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Google DNS Adresleri :

DNS 1: 8.8.8.8 — DNS 2 : 8.8.4.4

Open DNS Adresleri :

(208.67.222.222) — (208.67.220.220)

Bu iki DNS adresi internet üzerinde en çok kullanılan ve hizmet veren DNS adresidir. Bunların haricinde DNS adresi istiyorsanız internette kısa bir arama yapmanız yeterli olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉