• PAYLAŞ

Elmas ya da Pırlanta Yatırımı Nasıl Yapılır ?

  • 25/07/2016 - 19:38
  • 0 Yorum
  • 795 görüntüleme

Dünyanın her kesiminin kabul ettiği en paha biçilemez taşlardan bir tanesi de elmastır. Özellikle kadınlar bunların içinde bulunduğu takıları kullanmak için birbirleri ile yarışıyorlar diyebiliriz. Dünya genelinde çok büyük bir kesimin yatırım yaptığı bir yatırım aracı olarak bilinmesine rağmen özellikle ülkemizde yatırım yapanların yeni keşfettiği bir ürün olduğunu söylememiz doğru olacaktır. Buna neden ise 2013 yılının ilk yarısında elmasın yüzde 30 oranında değer kazanması olduğunu söyleyebiliriz. O tarihten itibaren sürekli olarak yükselim eğilimde olduğunu görmemiz bizi şaşırtmadığını söyleyebiliriz. Ancak başlangıç olarak ilk defa fark edilmesi 2011 yılında yaşanan altın fiyatlarının aşırı yükselmesi olduğunu söyleyebiliriz.

Yaşanan bu değer kazancı ile birlikte ülkemizde birçok kişi tarafından fark edilen bir yatırım aracı olmaya başlamıştır. Elmas ve Kıymetli Taş piyasası bir anda birçok kişinin odak noktası haline gelmiştir. Altından uzaklaşarak farklı yatırım kanalları arayan yatırımcılar bu piyasayı yakından incelemeye başladılar. Bu incelemeler ışığında bu piyasada yaklaşık 509 şirketin üyeliği olduğunu görülebiliyor. Bunlardan sadece 57 tanesi borsada bulunurken diğerlerinin kuyumculuk yaptığını söyleyebiliriz. Yani elmas ya da pırlantayı alarak değil aynı zamanda borsa üzerinden de rahatlıkla yatırım yapabilirsiniz. Bununla ilgili Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan Kimberley Süreci Sertifika Sistemi yasa tasarısı ile birlikte taşların özellikleri ortaya koyulmuştur. Kimberley olmasının nedeni dünyaca kabul edilen bir süreç olmasından dolayıdır.

Bu konuda borsa yatırımı yapmak isteyenler borsa içerisinde bu alanda hizmetlerin çıkarmış oldukları hisseleri satın alarak başlayabilirler. Daha farklı bir çok elmas yatırım süreci vardır. Ülkemizde kıymetli taşların değerlendirilmesi için İstanbul Gemoloji Enstitüsü hizmet vermektedir. Ancak siz yatırım yapmak istediğiniz pırlanta ya da elması eliniz ile dokunmak istiyorsanız bunları satın almanız gerekiyor. Ancak bunları saklamakta sıkıntı yaşayabilirsiniz. Hakkında çok sayıda film çekilen pırlanta hırsızlarından korunmak sandığınızdan zor olacaktır. Bunun için evinizde güvenli bir kasa bulundurmanız kimi durumlarda yeterli olmayacaktır. Bunun yerine kiralık kasa hizmeti veren bankalardan yardım talep edebilirsiniz. Ancak bunun için düzenli ödeme yapmanız gerekiyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉