• PAYLAŞ

Android Cihazlarda Root İşlemi Nasıl Geri Alınır ?

  • 11/02/2017 - 14:54
  • 0 Yorum
  • 742 görüntüleme

Android Cihazlarda Root İşlemi Nasıl Geri Alınır ?

Kullanılan bir akıllı telefonun gerçek gücünü ortaya çıkarmak ve aynı zamanda admin yetkisiyle kontrolü ele almak için Root almak kesinlikle şart. Genel olarak bakıldığında bu işlemi çoğu kullanıcı tercih etmiyor ve kimi zaman merak edenler, kimi zaman da kendileri için özel bir uygulama kurmak isteyenler deniyor. Android cihazlarda Root aldıktan sonra geri dönmek mümkün ?

Android Cihazlarda Root Yetkisi Nasıl Geri Alınır ?

Root işlemini gerçekleştirilmesi için Android işletim sistemi veya donanımlarla ilgili olan açıklar, arka kapılar kullanılıyor, sisteme enjekte edilen bazı dosyalar yardımı ile kontrol ele geçiriliyor yani bir nevi cihaz üzerinde hack yapılıyor. Root işlemini meraktan ederek deneyenler bir süre sonra buna gerek duymadıklarını zaman bu işlemi geri alabilirler.

Oldukça fazla sayıda kullanıcı Root aldıktan sonra izinleri yönetmek için SuperSU uygulamasını kullanmakta. Bir çok özelliğe sahip olan bu başarılı uygulama aynı zamanda root kaldırma görevini de yerine getirebiliyor. Aslında uygulanacak olan işlem epey basit ve uygulamadaki ayarlar menüsü üzerinden unroot komutu verince ekrana gelecek olan adımları izleyip telefonun işleme başlamasını onay vermek yetiyor. Telefonunuzu yeniden başlattığınız zaman Root edilmemiş biçimde eski haliyle kullanmaya başlayabilirsiniz.

Uygulama Kullanarak Root Nasıl Kaldırılır ?

SuperSU uygulamasını kullanmayanlar belirli uygulamaları tercih ederek root kaldırabilir. Bu uygulamalar arasında en popüler olan seçenek Universal Unroot fakat KNOX güvenlik koruması içeren Samsung modelli cihazlarda genel olarak çalışmadığı ifade ediliyor. LG modellerde ise Root kaldırılsa bile hala Root varmış şeklinde bir tespit söz konusu oluyor.

Dosya Gezgini Kullanarak Root Nasıl Kaldırılır ?

Root erişimi elde etmek oldukça karmaşık bir işlem olabilir fakat telefona eklenen birkaç dosyadan ibaret olduğunu bilmelisiniz. Geri kaldırmak için yapılan tek işlem bu dosyaların silinmesi. Bu işlemi gerçekleştirmek için Root erişim yetkisi bulunan dosya yöneticisi gerekiyor. Bu uygulamalar arasından size önerebileceğimiz ES File Explorer olacak. Yapmanız gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz :

-Öncelik olarak sistem sürücüsüne girin ve bin klasörüne giriş yapıp busybox ve su silmelisiniz

-Sistem klasöründe bulunan xbin klasörüne girin ve eğer varsa busybox ve su silmelisiniz

-Sistem klasöründe bulunan apk klasörüne girin superuser.apk silmelisiniz

-Önerdiğimiz adımları uyguladıktan sonra cihazınızı yeniden başlatın

OTA Güncelleme Kullanarak Root Nasıl Kaldırılır ?

Root yetkisi alanlar OTA güncellemeleri alamıyor olabilmesi yüksek ihtimal. Bu nedenle güncellemeleri firma sitesi üzerinden indirin ve manuel olarak cihaz üzerine kurun. Bu işlemi yapınca güncellemeden sonra cihazınız artık Root edilmemiş olan eski hale geri dönecek. Güncelleme yapılmasından sonra superuser uygulamasını cihazınızdan silin. Bu işlemi yapabilmeniz için öncelik olarak firmadan güncelleme çıkması şart ve cihazda bulunan recovery standart olmasının gerekli olduğunu bilmelisiniz.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉