• PAYLAŞ

Asgari Ücretli İnsanlar Nasıl Para Biriktirebilir?

  • 08/02/2017 - 18:53
  • 0 Yorum
  • 915 görüntüleme

Asgari Ücretli İnsanlar Nasıl Para Biriktirebilir?

Ülkemiz nüfusunun büyük bir kısmı asgari ücret adı verilen maaş ile çalışmaktadır. Tek bu geliri insanlar için geçinmek çok zordur. Geçinmenin çok zor olduğu bu miktarda ki gelir ile para nasıl biriktirilir hiç düşünmek bile istemediğinize eminiz. Ancak merak etmeyin bunun da bir yolu var. Tek yapmanız gereken burada yazılanlara göre hayatınızı şekillendirmek olmalıdır. Tabi, bu anında gerçekleşecek bir durum değildir. Zaman içerisinde belirli bir sistem oturması ile birlikte hem asgari ücret ile geçinebilecek hem de birikim yapabilmeniz mümkündür. 6 yöntem ile asgari ücret ile para nasıl biriktirilir anlatmaya çalışacağız.

Para Biriktirmeye Karşı Bakış Açısı edinin

Birikim yapmaya başlamak istiyorsanız öncelikle bunu kendinize kabul ettirmelisiniz. Zaten kazandığımız kaç para, ancak geçiniyorum bir de birikim mi yapacağım! Diyerek hareket ederseniz daha ilk dakika içinde maçı kaybetmişsiniz demektir. Onun için birikim yapmayı kendinize kabul ettirmelisiniz. Gelirinizin ne kadar az olmasının önemi yok. Günde kenara 1 TL atsanız yıl sonunda 365 TL’niz olacağını unutmayın.

Kendinize Kural Koyun

Asgari üret ile birikim yapabilmeniz için önceliklerinizden birisi de bu olmalıdır. Tüm ekonomik faaliyetlerinizde kendinize kural koymanız işlerinizi daha kolay hale getirecektir. Örneğin para biriktirmek için her ay elinize geçen paranın belirli bir kısmını kenara koyacağınız bir kuralınız olması iyi olacaktır. Maaşınızı aldığınız ilk yapmanız gerekende o miktarı kenara koymak olacaktır. Harcadıktan sonra kalanı biriktirmek yerine, kenara koyduktan sonrasını harcayın sözüne göre hareket etmeniz daha doğru olacaktır.

Harcama yaparken iyice düşünün

Birikim yapmanızın önünde ki en büyük engel harcamalarınızdır. Özellikle de düşünmeden ve hiçbir ihtiyacınız olmadan yaptığınız harcamalar zor zahmet kazandığınız paranızın bir anda yok olmasına neden olacaktır. Bundan kurtulmak için harcamanızı yaparken birkaç kez düşünmeniz sizin için daha iyi olacaktır. İlk sormanız gereken bunu almasam bir şey kaybeder miyim sorusunu sorabilirsiniz. Örneğin 1-2 bin TL’lik bir telefon almak ne işime yarayacak sorusuna cevap verebilen insan yoktur. Bu hataları yapmamaya dikkat etmelisiniz.

Asgari Ücrete Bağımlı Kalmayın

İlla ki bu para ile yaşamak zorunda değilsiniz. Ek iş yaparak gelirinizi çeşitlendirebilirsiniz. İşten arta kalanlarınızda bir yerlerde çalışarak ya da evde yapabileceğiniz işler bularak gelirinizi arttırabilirsiniz. Bira yorulabilirsiniz ancak basit ek işler yaparak rahatça gelirinizi arttırabilirsiniz. Zor olacaktır ancak belirli bir zamanın ardından istediğiniz seviyeye ulaşabileceksiniz. İnternette evde oturarak yapabileceğiniz çok sayıda iş var. Bunların neler olduğunu öğrenerek rahatça gelirinizi arttırabilirsiniz. Bu sayede birikiminizi daha hızlı yapabilirsiniz.

Neden Para Biriktiremiyorum? Diyerek kendinize sorun

Genelde ellerine geçen para miktarının az olması nedeniyle insanlar para biriktiremediklerini düşünürler. Ancak bu konuda hakkında düşündüklerinde işin aslının hiç de öyle olmadığı görürler. Genele gereksiz harcamalar para biriktirmenin önünde ki en büyük engeldir. Biraz daha düşünürsek fazlaca neden bulabiliriz. Tek nedeni asgari ücret olduğu düşüncesini aklınızdan çıkarın ve asıl nedenleri bulmaya yoğunlaşın.

Mütevazi yaşamayı tercih edin

Birikim için gerekli bir yaşam tarzıdır. Evet zaten asgari ücret ile geçiniyoruz bundan daha mütevazilik mi olur diyebilirsiniz. Bize kızmayın bu yaşadığımız hayatın en büyük gerçeği ve şu an için bunu değiştirme şansımız yok. Bununla yaşayabileceğiniz en iyi yolları tercih edeceğiniz mütevazı yaşam tarzı size gösterecektir. Sadece karşınızda ki insan ile konuşurken mütevazı olmanızı kast etmiyoruz. Her anlamda mütevazi bir hayat yaşamanız gerektiğini söylemeye çalışıyoruz.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 1]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉