• PAYLAŞ

Avustralya Doları Yatırımı Nasıl Yapılır?

  • 16/01/2017 - 12:47
  • 0 Yorum
  • 1074 görüntüleme

Avustralya Doları Yatırımı Nasıl Yapılır?

Toplum olarak dolara aşinalığımız vardır, ancak Avustralya doları dediğimizde çok fazla bilgi sahibi değilizdir. Nedeni ise para piyasalarında en çok Amerikan doları üzerinden işlemler yapıldığını görüyoruz. Oysa Avustralya doları fazla iniş çıkışlar yaşamadığı için yatırımcıların daha çok tercih ettiği bir paradır. Dolayısıyla finans piyasaları Avustralya doları üzerinden çok fazla işlem yapmaktadırlar. Avustralya doları sadece Avustralya da kullanılan bir para birimi değil diğer birçok ülkelerde de kullanılmaktadır. Yatırım açısından bakıldığında Amerikan dolarının yanında en çok tercih edilen para birimidir.

 Amerikan doları ve Avustralya Dolarının İniş Çıkışlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki Avustralya doları para birimi yönünden son derece istikrarlı ve güçlü para birimidir. Amerikan dolarına alternatif olarak işlem görmektedir ve en çok tercih edilmektedir. Uluslararası para piyasalarında Amerikan doları kodu USD Avustralya doları kodu ise AUD dür. Avustralya doları ve diğer para birimlerinin belli zamanlarda düşmesi ve belli zamanlarda yükselmesinin nedeni ülkelerin ekonomik durum ve finans piyasalarıyla ilgilidir. Ülkelerde yaşanan doğal afet olayları bile para birimini etkiler. Finans işiyle uğraşanlar, ithalat ve ihracat yapanlar ülkelerde yaşanan olayları çok yakından takip etmelidirler.

 Avustralya Doları Döviz Piyasasında Kazandırır mı?

Borsa oynayanlar, döviz alım satımı yapanlar çok iyi bilirler ki Avustralya doları yatırımı son derece karlı yatırımların başında gelir. Çünkü yatırımcılar Avustralya doları üzerinden yatırım yaptıklarında çok fazla kar elde ederler. Avustralya doları, Avustralya bankalarında çok yüksek faiz vermektedir. Çünkü özellikle son yıllarda diğer dövizlere oranla çok az hareketli olduğu için yatırımcıya çok iyi paralar kazandırmaktadır.

 Avustralya doları neden çok hareketli değildir?

Avustralya ya baktığımızda çok net bir şeyi fark ederiz. Ülke genelinde gerek toplumsal gerek ekonomik gerekse siyasi olarak son derece istikrarlı bir tablo görmekteyiz. Terör saldırıları yok, gerginlik yok, fiyat pahalılığı yok, halkın refah seviyesi iyi, ülkede fazla işsizlik yok. Bu durum ülkenin uluslararası piyasalarında güçlü olduğunun bir göstergesidir. Dolayısıyla yatırım yapan iş adamları işlerini, Avustralya doları üzerinden yaptıkları zaman tedirginlik yaşamıyorlar. Bu durumda da doğal olarak kayıplar yaşamıyor ve çok kazanıyorlar. Avustralya dolarının 2011 yılına kadar uluslararası piyasalarda hiç adı geçmez ve bilinmezdi. Ancak 2011 yılından sonra uluslararası para piyasalarında çok istikrarlı bir grafik izleyerek en çok tercih edilen para olmuştur ve olmaya da devam etmektedir.

Avustralya da ki istikrarlı toplumsal ve ekonomik yapı döviz ticareti yapanların en çok tercih ettiği ve son yıllarda en çok para kazandıran para birimidir. Hem yatırım olarak kullanıldığında kazandırıyor, hem de yüksek para birimi kategorisinde olduğu için yine kazandırıyor. Avustralya para birimi yüksek değerde ve sabit kalması sebebiyle Amerikan dolarını geride bırakmıştır.

 Türkiye de Avustralya Doları yatırımı ve Ticareti Ne Düzeydedir?

Dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye de de Avustralya doları döviz ticareti en çok tercih edilenler arasındadır. Alınıp satılabilir trafiği çok hareketlidir. Döviz ticareti ve döviz yatırımı yapan kişi veya kuruluşlar yatırım yapmadan önce o ülkenin genel sosyal ekonomik durumunu bilmek zorundadırlar. Avustralya doları üzerindeki hareketlilik ile ilgili yatırımcıların yönünü döndükleri ülkelerden biri Avustralya’dır. Bunun sebebi ise çok canlı bir ekonomisinin olmasıdır. Avustralya doları ile Amerikan doları birlikte ele alınarak işlem yapılır. Bu durumda da para kazanılabilmesi için Amerika’daki gerek ekonomik gerekse politik gelişmelerinde çok iyi takip edilmesi gerekmektedir. Bu durumlarda dövizin ne zaman artıp ne zaman düşeceği konusunda fikir sahibi olunur. Ona göre hangi dövizi alıp hangisini satacağına karar verir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉