• PAYLAŞ

Ayak Kokusu Nasıl Önlenir?

  • 20/08/2016 - 14:22
  • 0 Yorum
  • 948 görüntüleme

Gün içinde ayaklarımız sürekli ayakkabının içinde kaldığı için ister istemez pis kokular oluşabiliyor. Bu kokular nedeniyle hem siz hem de etrafınızda ki insanlar rahatsız olabiliyor. Bu kokunun nedeninin ayağın sürekli olarak terlemesi ve ayakkabının hava alma özelliğinin yetersiz kalmasından oluyor. Bu yazımızda sizlere ayak kokusunu önlemek için ne gibi önlemler alabileceğinizi anlatacağız.

Ayaklarınızı mümkün olduğu kadar nemsiz tutmaya çalışın. Ve hava almasına yardımcı olun. Bunu alacağınız ayakkabı modellerinde özelikle sormayı unutmayız. Ayak kokusunun en büyük nedeni ayakların ayakkabı içinde terlemesidir. Düzenli olarak havalandırmaya çalışın.

Eve geldiğiniz ayaklarınızı mutlaka yıkayın. Yıkama işlemi yapacağınız suya birkaç damla sirke koymaya çalışın. Daha hızlı sonuç olmak istiyorsanız haftada 2 kez ayaklarınızı sirke ile de yıkayabilirsiniz. Bu işlemi eve geldiğinizde yapmaya dikkat edin. Ayağınızı yıkarken aynı zamanda suyun içerisine tuzda atabilirsiniz. Tuzun gözenekleri açmaya yönelik bir etkisi vardır. Ayaklarınızı çaya da sokabilirsiniz. Siyah çay genellikle tavsiye edilse de en etkili yöntem yeşil çay kullanılmasıdır.

ayak kokusu nasıl önlenir

Ayağınızı sadece yıkamayın. Yıkama esnasında onlara masaj yapabilirsiniz. Düzenli olarak ayaklarınızı yıkarken onları ovalamaya özen gösterin. Bu ovalama işlemini yaparken zencefil, limon ve turp’dan yararlanın. Eğer imkanınız varsa aynı ayakkabı ile üç gün dışarı çıkmamaya dikkat edin. Çünkü bu ayak kokusunun daha kötü olmasına neden olacaktır. Ayağınızda ki ter ayakkabıya sineceği için nemli olacaktır. Ayakkabınızın giyerken kuru olmasına dikkat edin. Giyeceğinizi ayakkabı spor ya da topuklu bir ayakkabıysa mutlaka çorap giymeye çalışın. Eğer çorap giymezseniz ayağınızda ki teri ayakkabınız emecektir.

Alternatif bir yöntem olarak ayak losyonu kullanabilirsiniz. Tüm marketlerde satılan ayak losyonlarını kullanarak ayağınızda ki kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Gıda tüketiminiz de çinko alımına dikkat edin. Ayak kokusu olanların birçoğunda çinko eksikliğine rastlanmıştır. Bunun için tahlil yaptırmak iyi olacaktır. Ayaklarınızı yıkarken kullanacağınız sabunun bakteri giderici olmasına dikkat edin. Bu sabunların özelliği ayağı daha hızlı temizlemesine yardımcı olacaktır.

Bu yöntemlerden hangisinin size uyacağını ancak deneyerek karar verebilirsiniz. Bu vücudunuz verdiği tepkiye göre farklılık göstermektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉