• PAYLAŞ

Pos Cihazı Nasıl Kullanılır?

  • 20/08/2016 - 14:40
  • 0 Yorum
  • 1559 görüntüleme

İlk ticaret takas yöntemi ile başladığını bilmeyen yoktur. Daha sonra Lidyalılar tarafından kullanılmaya başlayan değerli madenler ile para icat edildi. Günümüzde ise hiçbir para vermeden sanal olarak işlem yaparak alışveriş yapabiliyorsunuz. Buna gelişen teknolojin sağladığı avantajlar sayesinde ulaşabiliyoruz. Bu yöntemlerde birisi günümüzde her yerde bulunan pos cihazları sağlıyor. Pos cihazı yolu ile alışveriş yapmak için bir kredi kartınızın olması gerekiyor. Son çıkan yasa ile birlikte sadece para çekme işlemi yapmıyor aynı zamanda fiş kesme işlemini de aynı anda yapacak donanıma sahip aletler bulunuyor. Bu aletlerin kullanımı çok basit olmasına rağmen bir işletmeci değilseniz çok bilgi sahibi değilsinizdir.

pos-cihazi-nasil-kullanilir

Biz bu yazıda sizlere pos cihazının nasıl kullanılacağını anlatmaya çalışacağız. Bir Pos cihazını kullanmanız için öncelikle bulunduğunuz iş yerinde internet bağlantısı olması gerekmektedir. Eğer internet bağlantısı olmayan bir yerdeyseniz pos cihazı ile işlem yapamazsınız. Bu yol ile pos cihazı hizmetini sağlayan banka ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Bu kredi kartını müşterinin aldığı bankayı da kapsıyor. Hesapta bakiye olup olmadığı kontrol ediliyor ve daha sonra işlemin yapılmasına izin veriliyor. Pos cihazının kullanımı onun özelliğine göre farklılık gösterebiliyor. Bazı cihazlarda çip okuyucu bulunurken, bazı cihazlarsa temassız özellik kullanılabiliyor. Bazıları da kart okuyucu sayesin de kredi kartının üzerinde bulunan manyetik alanı okuyor.

Pos cihazı ile işlem yapmak için ilk olarak kredi kartı yukarıda saydığımız özelliklerden birisine göre pos cihazına okutulması gerekmektedir. Bu işlemin ardından karttan çekilecek miktar cihaza girilmelidir. Ve giriş tuşuna basılması gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından kart sahibine ait olan şifre sorulacaktır. Bunun için pos cihazını kart sahibine uzatmalı ve şifreyi girmesini isteyebilirsiniz. Şifre girdikten sonra pos cihazı ile banka orasında iletişim kurulmaya başlayacaktır. Bağlanıyor… yazısına mutlaka denk gelmişsinizdir. Bu bağlantı sağladıktan sonra banka işlemin yapılmasına onay verecektir. Onay verildikten sonra cihaz bir örnek belge çıkaracaktır. Bundan bir tane daha yazdırılması gerekmektedir. Bir nüsha iş yeri sahibinde bir nüsha da müşteride bulunması gerekmektedir. Eğer işlem gerçekleşmezse işlemin olumsuz olmasına neden olan bir nüsha çıkacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3.5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉