• PAYLAŞ

Bütçeyi Zorlayan En Pahalı Harcamalar

  • 14/07/2016 - 22:59
  • 0 Yorum
  • 835 görüntüleme

Biz insanlar, var olduğumuz sosyal ortamda her zaman varlığımızı kanıtlamak, dikkat çekmek, kendimizi güvende hissetmek ve bir adım öne geçmek isteriz. Zaman içinde ortaya çıkan çılgın bir tüketim toplumu ile birlikte, daha zengin görünmek ve öyle hissetmek adına hepimizin yaptığı gereksiz harcamalar var. Teknolojik cihazlar bunların başında geliyor. Günümüzde adeta bir “zenginlik” göstergesi olan akıllı cep telefonları arasında iPhone, maddi gücü yeten ya da yetmeyen herkesin cebinde. Kredi çekip de telefon alanların sayısı hiç de az değil. Durum böyle olunca da, gereksiz ve lüks harcamalar bütçeyi bir hayli zorluyor. Peki, en çok nelere gereksiz para harcıyoruz? İşte toplumda bütçeyi zorlayan en pahalı harcamalar…

Kahve Dükkanları

v2-78035_small

Başta Starbucks olmak üzere, artık hemen her semtte bulunan kahve dükkanları, en çok para harcadığımız yerlerden. Kendimizi daha iyi hissetmek adına yaptığımız lüks harcamalardan biri de buralardan kahve almak. Özellikle çalışanlar için bu kahvecilerde her gün 1 bardak kahve içmek bile ayda 300 TL ekstra harcama anlamına geliyor.

Cep Telefonu

Satın aldığımız cep telefonları bütçemizi zorlasa da, bu bizi onu almaktan alıkoymuyor. Birçok ürüne gelen 9 taksit sınırlamasına rağmen, taksitli cep telefonu almak oldukça moda. 24 hatta 36 ay taksitle alınan cep telefonları, aylık ödemede sorun çıkarmasa da, toplam ödemede telefon ücretinin 2 katına ulaşmasına neden olabiliyor.

Organizasyonlar

bütçeyi-zorlayan-en-pahalı-harcamalar

Tüketim toplumunun çılgınca harcama yaptığı bir diğer alan da yaptığımız organizasyonlar. Doğum günleri, yaza merhaba partileri, kutlamalar, hoş geldin partisi, güle güle partisi derken organizasyon masrafları çılgın rakamlara ulaşıyor.

Market Alışverişi

Çılgınca harcama yaptığımız alanlardan biri de market harcamaları. Birçoğumuz farkında olmadan kasaya geldiğimizde sepetin hınca hınç dolduğunu fark ediyoruz. Aslında bunu bilinçli olarak yapmıyoruz. Markette çalan müzik, iç mekan dekorasyonu, renkler, ortam, kokular derken cezbedici olan her şey bizi markette daha fazla alışveriş yapmaya itiyor. Yaptığımız gereksiz market harcamaları, her ay ortama 500 TL gereksiz masraf anlamına geliyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉