• PAYLAŞ

Cryptolocker Virüsü Nedir?

  • 06/07/2017 - 20:54
  • 0 Yorum
  • 865 görüntüleme

Geçtiğimiz günlerde dünya çapında etkili olan bir virüs türü ortaya çıkmıştı ve birçok şirketin işlerinin aksamasına sebep olmuştu. Bu virüse maruz kalan insanların ya format atmaları ya da hackerların istedikleri ücreti yatırmaları gerekiyordu. Ancak konu büyük şirketleri de vurduğu için, ilk etapta büyük miktar paralar ödemek zorunda kaldılar. Peki, ama bu Cryptocoker virüsü nedir? Bu virüse maruz kalanlar nasıl kurtulabilir?

Cryptolocker Virüsü Ne Yapar?

Bu virüsün dünya çapında büyük yankı bulması ile birlikte yapılan açıklamalarda, güncel olmayan Windows sistemine sızabilen bir virüs olduğu ortaya çıktı. Virüs girdiği bilgisayardaki, dosyaların şifrelenmesine ve kullanıcı tarafından açılamamasına neden oluyor. İlk başlarda üretilen çözümler format atmak ya da istenen ücreti yatırmak yönündeydi. Çoğu kişi antivirüs programlarının neden bir müdahale yapamadığını dillendirseler de yapılan açıklamalar neden müdahale edemediğini ortaya çıkardı. Bu virüs, yeni rastlanan bir türdü ve tıpkı vücudumuzda olduğu gibi antivirüs programları görmedikleri bir virüsü tanıyamamaktadır. Tanınamayan virüs de sisteme rahatça sızabilir ve büyük sıkıntılara yol açabilir.

Cryptolocker Virüsü Nasıl Türedi ve Yayıldı?

Virüs hackerların yeni bir dolandırıcılık yöntemi bulmaları üzerine hızla yayıldı. Çalışma mantığı girdiği bilgisayarlardaki verileri şifreleyerek ulaşılamaz hal getirmek olan bu virüs, hackerların istediği miktarda para verilmediğinde daha da tehlikeli bir hal alarak verilerin kullanılamaz hale gelmesine neden oluyor. Ayrıca hackerlar insanların gözünü daha da fazla korkutabilmek amacıyla miktarın ödenmediği her saat ücreti arttırdılar. Yani eğer ilk virüs girdiğinde ücreti ödemediyseniz, 5-6 saat sonrasında bu ücretin 2 kat fazlasını ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Virüsün hızlı bir şekilde yayılması ise PDF dosyalarındaki bir açığın kullanılması ile oldu. Bu açığı kullanan hackerlar, virüsü bu PDF görünümlü dosyalarda saklayarak insanlara mail adresi aracılığıyla ulaştırdı. Gönderilen mailler genellikle borcunuz olduğunu ve borcu görüntülemek için gönderilen dosyaya tıklamanız gerektiği yönündeydi. Tıkladığınızda da artık virüs bilgisayarınızdaki verileri şifrelemiş bulunmaktaydı.

Cryptolocker Virüsünden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Başta da belirttiğimiz gibi ilk zamanlarda format ve ücreti ödeme tek çözüm gibi durmaktaydı. Ancak zaman geçtikçe virüse çare de bulundu. Cryptolocker’dan kurtulma zor olabilmekte ancak kopyaları kolayca temizlenebilmekte. Cryptolocker türevi binlerce virüs ortaya çıkarıldığı için kopyalarını demeyi uygun bulduk. Kopyalarındaki şifreler Cryptolocker’a göre daha kolay ve veri çözme şirketleri sizin için bu işi hallediyor. Söyleyeceğimiz yöntem özellikle TTnet Fatura yöntemi ile bu virüsü kapan kullanıcılar için. Shadow Explorer isimli programı bilgisayarınıza yükleyin. Programı açtıktan sonra bilgisayarınıza virüsün etki etmediği daha önceki bir tarihi seçin. Hangi dosyalarınız bu virüs ile şifrelendiyse, o dosyalara tıklayın ve export tuşuna tıklayın. Böylelikle virüsten kurtulabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉