• PAYLAŞ

Dil Temizliği Nedir ve Nasıl Yapılır ?

  • 03/02/2017 - 22:26
  • 0 Yorum
  • 835 görüntüleme

Dil Temizliği Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Ülkemizde yapılan araştırmalar dikkate alındığı zaman ağız bakımına en az önem veren ülkeler arasında en üst sıralarda yer alıyoruz. Ağız bakımı denildiği zaman genel olarak bir çok bireyin aklına gelen diş fırçalamak oluyor. Ancak diş fırçalamak ağız bakımında tek başına kesinlikle yeterli olmuyor. Diş fırçalamanın yanı sıra, her gün düzenli olarak ağız bakımının da yapılaması gerekiyor. Düzenli olarak ağız bakımının yapılmaması sonuç olarak dişlerde çürüklere, diş eti rahatsızlıkları, şiddetli ağız kokuları gibi bir çok olumsuz etkiye neden oluyor.


Dil Temizliği Nasıl Yapılır ? 

Ağız kokusu şikayeti bulunan bireylerin dişlerini ve dilini düzenli olarak fırçalaması gerektiği bilinen bir gerçek. Ağız kokusunun başlıca nedenleri arasında dil temizliğinin düzenli olarak yapılmadığından kaynaklandığını belirtelim.

Ağız kokusu denildiği zaman ilk olarak neden kaynaklanmaktadır, bunu tespit etmek gereklidir. Ağız kokusu farklı birçok neden den kaynaklanabilmektedir. Eğer koku ağız ve tabi diş kaynaklı ise, diş hekimlerinin uygulayabilecekleri farklı tedaviler mevcuttur. Fakat konunun ilk olarak neden kaynaklandığının belirlenmesi gerekiyor. Çünkü ağız kokusu farklı başka sebeplerle oluşabiliyor. Örnek olarak, mide hastalıkları, ülser, bağırsak ve sinüzit gibi hastalıklardan kaynaklanabiliyor. Eğer ağız kokusu bu hastalıklardan herhangi birinden dolayı  kaynaklanmıyorsa ağız ve diş temizliği eksik yapılıyor anlamına gelmektedir.

AĞIZ KOKUSU DİL TEMİZLİĞİ İLE GİDERİLEBİLİR 

Ağız kokusundan korunmak adına yapılaması gerekenlere değinen uzmanlar ; Ağız kokusu dişlerden dolayı kaynaklanıyorsa ilk olarak ağızda hijyen temizliğinin düzeltilmesi gerekmektedir. Ağız içerisinde oluşan diş taşlarının temizlenmesi bu hijyen temizlikleri arasında yer almaktadır. Bunlardan daha farklı olarak önemli bir konuda dil temizliğinin yapılmasıdır. Dilin doğal yapısından kaynaklı olarak dilde yemek artıkları kalır o da ciddi ağız kokusuna neden olur. Bu nedenle ağız kokusu sorunu yaşayan her bireyin mutlaka dil fırçalarını kullanması gerekir. Diş fırçalama esnasından dil fırçalarını da kullanarak dil temizliğinin yapılmasını öneriyoruz. İyi yapılmış olan bir oral hijyenle iyi bir temizlikle ağız kokusu sorunsuzca giderilebilir. Gerekli olan ağız bakımları ve özellikle dil temizliğinin de düzenli olarak yapılmasından sonra, hala ağız kokusu problemi devam ediyorsa bu konu hakkında bir diş hekimi tarafından gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Yapılan tetkikler sonucunda ağız problemlerinden kaynaklanmayan bir sorun ile karşılaşılırsa bunun genel tarama yapılması ise sebepleri belirlenebilir.

Ağız kokusunu gidermenin en önemli unsurları düzenli olarak ağız içerisinde hijyeni sağlamaktır. Gerekli hijyenin sağlanması ile sağlık dişlere ve diş etlerine sahip olabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉