• PAYLAŞ

DOLAR RALLİSİ NEDİR

  • 13/04/2017 - 09:21
  • 0 Yorum
  • 649 görüntüleme

DOLAR RALLİSİ NEDİR

Piyasa üzerinde değişime uğrayabilecek olan dolar fiyatlarının beklentilerin uzağında olarak kesintisiz bir biçimde göstermiş olduğu hareketliliğe verilmiş olan isimdir. Piyasa yönünü oluşturmak adına kullanılan analiz çeşitler arasında yer alan teknik analizde yer alan terimlerden birisi olan ralli kelimesi yanı zaman olarak hisse senedi, döviz paritesi, tahvil ve endeks fiyatları üzerinde gerçekleşen sürekli artışlar veya düşüşler görülmesi sonucunda oluşmaktadır.

Dolar rallisi olarak adlandırılan fiyat hareketi, boğa piyasa rallisi ya da ayı pazarı rallisi adıyla bilinen boğa ya da ayı piyasası üzerinde gerçekleşebilmektedir. Dolar rallisinde yükseliş görülmesinde birincil trend ayı piyasasındaki fiyat artışlarına ayı piyasası rallisi denilmektedir. Ayı pazarı % 10 veya 20 arasında bir artış olarak tanımlanmaktadır. Ayı pazarı üzerinde görülen dolar rallisi genelde ani bir şekilde başlar ve kısa sürede sona erer.

Döviz kuru fiyatı iktisat literatürlerinde arz ve talep kanunlarına göre oluşmaktadır. Talep arttığı takdirde fiyat yükselmekte ve arz farzla olduğunda fiyat düşmektedir. Dolar rallisini iyi analiz edebilmek için olaya bu açıdan bakılması gerekmektedir. Bir ülkeye döviz gelişi ihracat yoluyla, yurtdışından elde edilmiş temettü, taahhüt ve taşımacılık geliri, turizm geliri, işçi dövizi, yurtdışından gelen yabancı sermayeler, yurtdışından ülkemize gelen kısa vadeli portföy hareketleri bunlardandır. Ülkeden döviz çıkışları ise ithalat ödemeleri, yurtdışı yatırımları adına dışarıya yapılmakta olan ödemeler, kar ve faiz transferleri olmaktadır. Özellikle enerji ithalatı önemli bir ölçüde rakam oluşturmaktadır. Ülkedeki iç tasarrufların yetersiz kalması sonucunda ülke yurt dışından borç almak zorunda kalmaktadır. Cari açık yolu ile döviz girişleri ve çıkışları arası farkı olumsuz bir biçimde etkilemektedir.

Sermaye hareketlerinin serbest olarak dalgalı kur sistemi uygulanan ülkemizde döviz çıkışları döviz girişlerinden fazla olmakta ve yatırım finansmanı içerisindeki tasarrufların yetersiz kalması sebebiyle yurtdışından borç talep etmemiz sebebiyle ülkemizin faiz düzeyleri ve ekonomisindeki oluşan riskler döviz fiyat oluşumunda da etkili olmaktadır.

 

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉