• PAYLAŞ

Düğünlerde Pırlanta Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

  • 22/07/2017 - 11:00
  • 0 Yorum
  • 909 görüntüleme

Dünyada son yıllarda gerçekleşmekte olan düğün takı trendlerindeki değişim ülkemiz üzerinde de etkisini göstermektedir. Eski düğünlerde sık olarak tercih edilmekte olan altın setler ile geleneksel takılar artık zaman ile yerini pırlanta setler ile yer değiştirmeye başlamıştır. Hatta bu değişim süresinde tektaş yüzüklerde fenomen olmaya başlamış ve kadınların günlük yaşantı içerisinde kullanmaya başladıkları aksesuar takılar haline gelmiştir. Gelin adayları artık geleneksel takılar yerine daha çok tek taş pırlanta yüzükleri kullanmaya başlamışlardır.

Özellikle toplumların tabanında yer almakta olan insanlar pırlantayı daha çok saray kültürüne ait olması sebebi ile yalnızca üst düzey gelir sahibi ve elit insan sınıfının kullanabileceği düşüncesine sahip olması ile birlikte pırlanta firmaları son 50 yıldır bir süreçte etkili olarak yapmış oldukları reklamlar ile bu öngörüyü kırmayı başarmışlardır. Elmas madenlerinin sayı olarak fazlalaşması ile birlikte pırlanta geniş bir toplumsal kesime yayılmaya başlamıştır.

Ham elmas fiyatlarının tarihine göz atıldığında ise son 30 senede oldukça iyi sonuçlar verdiği de bilinmektedir. Artık hemen hemen herkesin elmas satın alma gücüne sahip olduğu gerçektir. Ülkemizde de bu süreç benzer bir şekilde işleyerek devam etmekle birlikte artık insanlar pırlanta fiyatlarından çekinmeyerek gönül rahatlığı ile alışverişini yapma durumuna gelebilmişlerdir.

Pırlanta takılarının yükselişe geçmesi ile birlikte artık düğünler gelin takıları olarak daha çok pırlanta takı modellerini tercih etmeye başlamışlardır. Dolayısıyla da artık düğün sezonları geleneksel altın takılarından ise pırlanta gerdanlık bileklik ve küpelerden oluşmakta olan pırlanta setler ile ışıldayan gelinlerin ve yine pırlanta hayranı olan kadınları seçmiş oldukları modelleri sergiledikleri bir yer olmaya devam etmektedir. İncili takıları tercih eden gelinler de istediklerinden ödün vermeyerek ve incinin klasik zarafetini pırlanta ile birleştirildiği setleri kullanmak istemektedirler.

Bu durumda gelinlerin seçimlerini değiştiren trendlere uydurulması haliyle birlikte pırlantanın hızlı bir biçimde yükselişi ve pırlantalara duyulan ilgi ve alakanın giderek artmasına ve pırlanta alışverişlerinin daha fazla tercih olmasına sebep olmaktadır. Ancak pırlanta hakkında bilgi edinmeden de alışveriş yapılması çok fazla tavsiye edilmemektedir .

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉