• PAYLAŞ

Ekonomik Kriz Anında Nasıl Hareket Edilmelidir?

  • 01/04/2017 - 13:43
  • 0 Yorum
  • 685 görüntüleme

Ekonomik Kriz Anında Nasıl Hareket Edilmelidir?

Dünya tarihi boyunca birçok kez ekonomik kriz yaşanmıştır. Bu kriz durumlarında doğru hareket ederek bu olumsuz durumu kara dönüştürmeyi başaran çok sayıda insanın hikayesi vardır. Bu insanlar ekonomik kriz durumunda ya ne yapacaklarını biliyorlardı ya da şansları yaver gitti diyebiliriz. Şimdi sizlere bir ekonomik kriz anında yapmanız gerekenleri açıklamaya çalışacağız. Merak etmeyin maddi olarak kötü durumu düşseniz de bunu avantaja dönüştürerek eskisinden daha güçlü bir hale gelebilirsiniz. Tabi bunu ancak kriz durumunda ne yapmanızı bilerek yapabilirsiniz. Herkesin olumsuz olduğu bir anda bir ışığı görüp onu takip etmek sizin elinizdedir. Bunu başarmanız halinde eski ekonomik durumunuzdan daha iyi bir hale gelebilirsiniz.

Ekonomik Kriz Durumunda Yapılması gerekenler

İnançlı Olmak

Kriz ekonomik ya da farklı bir nedenden olması fark etmez onunla baş edebilmek için öncelikle inançlı bir insan olmanız gerekiyor. İnanç doğru adımları atmak için gerekli olan ilk detaydır. İnsanların birçoğu çevresinde olan ve içinden çıkılamaz olarak gördükleri durumlar nedeniyle gerekli hamleleri yapamazlar. Ancak bu gibi durumlar ile başa çıkabilmek için anahtar inançtan geçmektedir. Eğer inancınız yetersiz kalırsa strese kapılır ve durumun daha da kötüye gitmesine neden olursunuz.

Duygularınız ile Baş Etmelisiniz

Her insan hayatının belirli dönemlerinde çok zor durumlar yaşar. Bu gibi durumlardan kurtulmak için yapmanız gereken iş duygularınızı kontrol etmektir. Yaşanan durumu duygularınızı dışa vurarak ifade etmemek sizi bir çöküşe sürükleyebiliriz. Duygularınızı kendi içinizde yaşamak yerine bunu dışarı vurarak rahatlamalısınız. Bayanlar bu gibi durumlarda erkeklere nazaran daha başarılıdır. Erkekler sert bir kaya gibi durarak bu durumu atlatabileceklerini düşünürler. Ancak bunun yapılmasının sonuçları çok olumsuz olabilir. Ekonomik krizler nedeniyle birçok şirketin üst düzey yönetici çıkış yolu olarak intiharı görmektedir. Bu gibi durumlarda yaşanan intihar vakalarının sayısının arttığını hepimiz biliyoruz. Sizde bu duruma düşmek istemiyorsanız mutlaka etrafınızda yakın gördüğünüz kişilere duygularınızı açmalısınız. Bu sayede onlardan kurtulabilirsiniz. Ve önünüze bakma konusun daha doğru adımlar atmayı başarırsınız.

Sosyalleşmekten Kaçmayın

Kriz durumlarında normal hayatın içerisinde yaptığımız birçok faaliyetten uzaklaşmayı tercih ederiz. Ya da hayat bizi bu anlamda yönlendirir. Bu durumda yapılması gereken normal faaliyetlerimizi daha fazla önem vermek olacaktır. Yeni arkadaşlar edinmeli ya da etrafımızda ki insanlar ile eskisinden daha fazla muhabbet etmeliyiz. Bu sürekli olarak krizi düşünmemizi ve onun bizi daha fazla etkilemesinin önüne geçecektir. Paylaşımlarımı arttırmalı ve sosyalleşebileceğimiz aktivitelere normal zamanlarda olduğundan daha fazla ilgilenmeliyiz. Bu zihnimizin boşalmasına ve daha rahat düşünebilmemize yardımcı olur. Kriz bir durumdan sonra düşünce yapımızın tamamıyla değişmesine neden olur. Ve sadece tek bir noktaya odaklanmak zorunda kalırız. Sosyal hayatımızın artması ile bu konuda rahatlama yaşarız.

Hayal Gücü

Ekonomik kriz zamanlarında genelde daha fazla ciddi davranır ve beynimizin sağ tarafını kullanmaktan vazgeçeriz. Bildiğiniz gibi insan beyninin sağ tarafı yaratıcı olan taraftır. Yaratıcılığın ortaya çıkma şekli ise hayal gücü yardımı ile gerçekleşir. Eğer insanlar hayal gücünü kullanmayı başaramasaydı ne ben bu yazıyı yazabilir nede siz bunu okuyor olurdunuz. Hayal gücünü hafife almayın. Kriz durumlarını kara dönüştürmenize yardımcı olacak fikirler bu sayede ortaya çıkacaktır. Yaşadığınız tüm baskılara ve zorluklara rağmen bu özelliğinizden ne olursa olsun vazgeçmeyin. Kriz döneminde ister istemez psikolojik olarak zor zamanlar yaşarız ancak bunun daha uzayıp uzamaması tamamıyla size bağlı olduğunu unutmayın.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉