• PAYLAŞ

Ev Almak İçin Nasıl Birikim Yapılmalıdır?

  • 28/10/2016 - 16:49
  • 0 Yorum
  • 934 görüntüleme

Ev Almak İçin Nasıl Birikim Yapılmalıdır?

Birçok insanın en büyük hayali kendisine ait bir evi olmasıdır. Bu hayalini gerçekleştirmek isteyen insanlar eskiden yıllarca çalışıp didindikten sonra elinde avucunda bulunanları bir kenara atarak para biriktirmek isterlerdi. Ve sonunda emekli olduklarında bir ev sahibi olurlardı. Ailesinden ev kalmayan yeni evli çiftlerinde ilk amacı ev almak oluyor. Bunun için kira öder gibi ev almanıza yardımcı olacak çok sayıda kredi imkânı bulunuyor. Uzun vade de bu kredileri ödeyerek sizlere ev sahibi olma şansına sahipsiniz. Ancak bunun için bütçenizi çok iyi kontrol etmeniz gerekiyor. Çünkü ev sahibi kirasını almadığında bir kez uyarır, iki kez uyarır ısrar ederseniz biraz da müsaade eder ancak bankalar size bu şansı tanımazlar.

Yazımızda ev almak için nasıl birikim yapılır sorusuna cevap vereceğiz. Gelecek planlarınızın içerisinde ev almak varsa mutlaka bu yazıyı okumalısınız. Size yardımcı olacak çok sayıda bilgiye ulaşabilir ve hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
ev-almak-icin-birikim-yapmak-1

  1. Bütçe Kontrolü

 

Ev almak istediğinde ilk olarak yapmanız gereken birikim yapmak olacaktır. Birikim yapmanın bilinen en güzel yolu bütçenizi kontrol etmektir. Bütçeyi nasıl kuracağınızı ve kontrol edeceğiniz birikim yapmanıza yardım edecektir. En basit şekliyle 3 bin TL maaş alıp, aldığınız maaşın üzerinde harcama yaparak birikim yapma şansınız yok. Yıl içerisinde mecbur kalmadığınız sürece gelirinizden fazla harcama yapmamaya dikkat etmelisiniz.

  1. Birikim hesabı

Birikim yapmakta zorluk yaşayan insanlar arasında bulunuyorsanız yapmanız gereken bir bankaya giderek birikim hesabı oluşturmanız gerekecektir. Gelecekte kira ödemekten kurtulmak istiyorsanız ve para biriktirmekte zorluk yaşıyorsanız bu yolu tercih edebilirsiniz. Yoksa ev almak rüyada karşınıza çıkar.

  1. Gereksiz Harcamaları Bırakın

Ev almak istiyorum ama param yok diyorsanız bunun en temel nedeni gereksiz harcamalarınızdır. Örnek vermemiz gerekiyorsa ihtiyacınız olmayan teknolojik bir cihaza yüksek miktarlar vermeyin. Yada giyim eşyalarına ihtiyaç duymadan harcama yapmayın. Senede 2 ayakkabı yetiyorsa bu kadar alın fazlasına para harcamayın.

ev-almak-icin-birikim-yapmak

  1. Tasarruf Edin

Ev almak isteyenler tasarruf yapmayı mutlaka öğrenmelidir. Tasarruf yapacağınız konuları ilk olarak tespit etmeniz gerekiyor. Bu detayları oluşturacağınız bütçe planı sayesinde bulabilirsiniz. Hem de çok net bir şekilde karşınıza çıkacaktır. İşe toplu taşıma ile mi yoksa bir araçla gitmek mi daha hesaplı olduğunun hesabını yapmakta tasarruftur. Dışarı da yemek yerine evde yemekte tasarruftur. Ya da gereksiz ışıkları kapatmakta tasarruftur.

  1. Konut Hesabı Açın

Ev almak isteyenlere müjde niteliğinde bir haber olarak lanse edildi. Devlet tarafından konut hesabı açmanız halde size yüzde 20 oranında devlet desteği verileceği söylendi.  Belirli sınırlamaları olsa da hiç beklemediğiniz bir destek olması bu hesapları daha cazip hale getiriyor. Yapılan açıklama da ev almak için açılan hesaba devlet üst limit olarak 15 bin TL yardım yapılacağı açıkladı. Bu miktar çok büyük bir açığı kapatacaktır. Yılda 15 bin TL birikim yapabiliyorsanız bu sizin bir sene önce ev almanıza yardım edecektir.

Bu hesaptan yararlanmak için konut almanız gerekiyor. Ev almak için en uygun zaman bu zamandır diyebiliriz. Evi aldıktan 6 ay içinde herhangi bir bankaya giderek konut hesabı oluşturmak için başvuru yapabilirsiniz. Yapılan incelemelerin ardından maksimum 2 ay içerisinde hesabınızın olduğu bankadan paranızı çekme şansınız olacaktır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için ilgili bir kuruma giderek başvuru da bulunabilirsiniz. Hem banka sektörünü canlandırmak hem de inşaat sektörünü canlandırmak için alınan bu kararın size de faydası dokunacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉