• PAYLAŞ

İş Arkadaşınızın Sizden Daha Fazla Para Kazanmasının 5 Muhtemel Nedeni

  • 13/01/2017 - 18:03
  • 0 Yorum
  • 660 görüntüleme

İş Arkadaşınızın Sizden Daha Fazla Para Kazanmasının 5 Muhtemel Nedeni

İş hayatı içerisinde aynı mevkiye sahip olsalar da çalışanlar arasında maaş farkı ortaya çıkabiliyor. Bu durum çalışan insanların bilmemesi halinde hiçbir sorun oluşturmazken, öğrendiklerinde yöneticiye ve fazla maaş alan iş arkadaşına karşı kin beslemesine neden olur. Bunun oluşmasında yöneticinin mutlaka haklı nedenler vardır. Ancak çalışan bu durumu öğrendiğinde asla bu şekilde algılamaz. Benim ondan ne eksiğim ve aynı işi yapıyoruz ve o benden daha yüksek ücret alıyor bunu konuşmam gerek ya da işten ayrılmalıyım düşüncesi aklına yerleşecektir.

Bu yayınımızda iş arkadaşları ile aralarında maaş farkı sorunu yaşayan kişilere bunun neden olabileceği hakkında 5 başlık şeklinde açıklamalarda bulunacağız. Dediğimiz gibi bu durum iş hayatında sıklıkla karşılaşılan bir durumdur ve temel nedenleri vardır. Şimdi bunun neden olabileceğinin sıra ile sayalım.

  1. Sizden daha iyi maaş pazarlığı yapmış olabilir

İşe ilk adımınızı attığınız size ne kadar maaş beklentiniz olduğunu  mutlaka sorulmuştur. Birçok çalışan açgözlü olarak gözükmemek için ne verirseniz benim için yeterli olacaktır cevabını vermiştir. Ancak bu noktada unutulmaması gereken yanlış yapıldığıdır. Maaşınız için bir pazarlık yapmak aslında o işten nasıl bir beklentiniz olacağını ve işe nasıl asılacağınızın bir göstergesidir. Eğer siz işe ilk adım attığınız da sıkı bir pazarlık yapmadıysanız bunun aksine pazarlık yapan iş arkadaşınız mutlaka sizden yüksek ücret alacaktır.

  1. Zamanlaması sizden daha iyi olabilir.

İşe girdiğiniz zaman şirketin ve ekonominin zor durumda olduğu bir zamana denk gelmiş olabilir. İş arkadaşınız ise şirketin ekonomik olarak güçlü olduğu bir zamanda işe girmiş olabilir. Bu da sizinle onun arasında maaş farkının oluşmasına neden olacaktır. Bu durumun düzelmesi için maaş zammı istemeniz doğal olarak hakkınızdır. Ancak isteyeceğiniz zaman çok önemlidir. Şirketin ekonomik olarak rahat olduğu bir zamanda maaş artışı talebinde bulunmanız sizin için olumlu bir cevap olacaktır.

  1. Yaptıkları iyi işleri fark edilmesini sağlıyordur

Tevazu çok önemli bir erdemdir. Ancak günümüzde özellikle iş yerlerin de çok da işe yarayan bir davranış değildir. Eğer şirketinizden yüksek ücret almak istiyorsanız mutlaka patronunuzun gözüne girmeniz gerekiyor. Bunun için size verilen işi gerektiği şekilde yapmalı ve bu işi herkesin net bir şekilde görmesini sağlamalısınız. Gidip bak bu işi ben yaptım ve daha yüksek bir maaşı hak ediyorum demenizi söylemiyoruz. Ancak bunu bilmelerini ve unutmamalarını sağlamanız size maaş olarak avantaj sağlayacaktır.

  1. Daha Etkileyici Giyiniyordur

Günümüzde kişisel görünüm belki de her şey demek diyebiliriz. İş arkadaşınız ile aynı işi yapıyor olsanız da o sizden daha gösterişli ve etkileyici bir giyim tarzı ile her zaman göze çarpan kişi olabilir. Bu durumda patronların gözünde daha çok çalışan kişinin o olarak algılanmasına neden olabilir. Bu nedenle sizde giyiminize dikkat etmeli. Temiz giyinmenizin yanında etkileyici parçaları tercih etmeye çalışmalısınız.

  1. Daha İyi bir iş geçmişi vardır

O şirkete işe girdiğinde sizin bilmediğiniz daha iyi bir kariyer yapmış olabilir. Örneğin bir pazarlamacı olarak çalışıyorsunuz. Siz normal bir üniversite de pazarlama bölümü mezunu iken çalışma arkadaşınız Türkiye’nin en önemli üniversitelerden birisinden pazarlama bölümünden mezun olmuş olabilir ve yüksek lisansını da etkilemiş olabilir. Stajyerlik sürecinde çok önemli şirketlerde çalışmış olabilir. Bu şirket için onu daha değerli bir eleman haline getirecektir. Bu da onun daha yüksek gelir elde etmesine neden olacaktır.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER : , ,


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉