• PAYLAŞ

İş Görüşmesi Stresi Nasıl Azaltılır?

  • 21/08/2016 - 19:20
  • 0 Yorum
  • 929 görüntüleme

İş görüşmesi tecrübesi olan insan sayısı az diyebiliriz. Çünkü işe girdikten sonra iş değiştirilmesi ülkemizde çok sıklıkla olan bir uygulama değildir. Ancak hayatı boyunca hiçbir zaman iş görüşmesine girmeyen insanlar genellikle ilk iş görüşmelerine gittiklerinde stres yaşamaktadırlar. Bu stresi yenmek için sizlere bazı tavsiyeler de bulunmaya çalışacağız. Bu tavsiyeler şimdiye kadar iş görüşmelerine giren ve orada stres yaşayan insanların deneyimlerinden derlenerek ortaya çıkarılmıştır.

Eğer yakında bir iş görüşmeniz varsa ya da bir tanıdığınız yakında bir iş görüşmesi yapacaksa, stresi yenmesini istiyorsanız alt tarafta sıralayacağımız tavsiyelerimizi dikkate almaları çok önemlidir.

İş görüşmesine gitmeden önce gireceğiniz iş görüşmesinde siz sorulabilecek sorulara önceden hazır olmanız gerektiği çok önemlidir. İş görüşmelerinde genellikle belirli kalıplarda sorular sorulmaktadır. Bu sorulara vereceğiniz cevaplardan daha çok cevap verme tarzınız karşı tarafı etkilemeniz çok önemlidir. Ancak gene de kesin cevabı olan sorulara mutlaka cevaplamanız gerekmektedir. Şoförlük ile ilgili bir iş görüşmesine gittiğiniz de otomatik vitesli araçların üzerinde ki karakterler size sorulduğunda yanlış cevap verirseniz bu sizin şansınızı en aza indirecektir. Bu tip soruları cevaplamakta dikkatli olmalısınız.

iş görüşmesi stresi nasıl azaltılır 2

Görüşme yerine görüşme saatinden en az 15 ya da 30 dakika önce gitmeniz iyi olacaktır. Etrafınıza alışmak stresinizi azaltmanız için çok önemlidir. Daha erken gitmek ise stresinizi azaltmak yerine artmasına neden olacaktır. İş görüşmesine geç kalmak iş verenin size bakış açısını olumsuz etkileyecektir.

İş görüşmesine girmeden önce negatif düşünceleri aklınızdan çıkarmaya çalışmalısınız. Özellikle insanlar iş görüşmelerine girerken başaramam korkusu yaşadıkları için bildikleri konuda dahi hata yapabiliyor. Bunun yerine pozitif düşüncelerin beyninize hakim olmasına izin vermelisiniz.

İş görüşmeye gideceğiniz günün gecesinde iyi bir uyku çekmeniz çok önemlidir. Bunun için uykunuza dikkat etmelisiniz. Stres yüzünden uyuyamam diyorsanız uykunu getirecek bir yol bulmayı denemelisiniz. Bunun için birkaç önceden uyku düzeni oluşturmanızı tavsiye edebiliriz. Güzel bir kahvaltı yapmadan iş görüşmesine gitmeyin. Çünkü stres arttıkça insanlarda kan şekerinin düştüğüne rastlanmıştır. Bu size zora sokacak bir pozisyona girmenize neden olacaktır. Rahat olun ve işi akışına bırakın gerisi kendiliğinden gelecektir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉